Americké akcie v pátek posílily, index S&P 500 uzavřel na novém rekordním maximu
Americké akcie v pátek posílily, index S&P 500 uzavřel obchodování na novém rekordním maximu a vykázal nejvýraznější týdenní nárůst od února. Pozornost investorů se soustředila na zprávu o vývoji inflace ve Spojených státech a její možný vliv na měnovou politiku americké centrální banky.
Index Dow si v pátek připsal 0,60 % na 35 970,99 bodu, širší S&P 500 stoupl o 0,95 % na 4 712,02 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,73 % na 15 630,60 bodu. Index volatility VIX spadl o 13,39 % na 18,69 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl a půl bazického bodu na 1,482 %.
Výrazný nárůst v závěru týdne zaznamenaly akcie vývojáře podnikatelského softwaru Oracle (+15,61 %). Firma po skončení čtvrtečního obchodování zveřejnila čtvrtletní výsledky, které překonaly očekávání analytiků. Akcie výrobce čipů Broadcom (+8,27 %) posílily, protože firma představila plán na odkup vlastních akcií v hodnotě deseti miliard dolarů.
Za celý týden index Dow vykázal čtyřprocentní nárůst, S&P 500 stoupl o 3,8 % a Nasdaq Composite se zvýšil o 3,6 %. Akcie tento týden těžily zejména z poklesu obav z negativních hospodářských dopadů nové koronavirové varianty omikron.
Dolar v pátek po inflačních datech mírně oslaboval
Na devizovém trhu americký dolar v pátek po zprávě o listopadovém vývoji spotřebitelských cen v USA mírně oslaboval. Kolem 22.00 SEČ si euro vůči dolaru připisovalo zhruba 0,2 % na 1,1317 USD. Americké ministerstvo práce oznámilo, že spotřebitelské ceny se v USA v listopadu meziročně zvýšily o 6,8 %. Inflace se tak vyšplhala na nejvyšší úroveň od roku 1982.
Údaje o inflaci byly zhruba v souladu s očekáváním analytiků. Někteří investoři nicméně předpokládali, že inflace dosáhne ještě vyšší úrovně, která by mohla Fed přimět k rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb. "Označil bych inflaci za odpovídající očekáváním, devizový trh se však připravoval na vyšší číslo," uvedl analytik Greg Anderson ze společnosti BMO Capital Markets.
Hlavní páteční dění na amerických trzích
- Míra inflace ve Spojených státech v listopadu vystoupila na 6,8 procenta a je nejvyšší za téměř 40 let. Ceny se zvyšovaly u většiny položek, nejvíce zdražily pohonné hmoty, bydlení, potraviny či auta. Výsledek překonal očekávání analytiků, což mimo jiné znamená, že americká centrální banka (Fed) by mohla začít uvažovat o rychlejším ukončení podpůrných opatření.
- Evropská komise (EK) bezpodmínečně schválí akvizici společnost Nuance Communications, která se zabývá mimo jiné vývojem umělé inteligence a rozpoznávání řeči a kterou se chystá převzít americký softwarový gigant Microsoft. S odvoláním na obeznámené zdroje o tom v pátek informovala agentura Reuters. Hodnota transakce činí zhruba 16 miliard dolarů. Antimonopolní úřady ve Spojených státech a v Austrálii už fúzi schválily.
- Americký výrobce elektromobilů Tesla čelí za necelý měsíc už druhé žalobě kvůli sexuálnímu obtěžování. Obě žaloby tvrdí, že v továrně americké automobilky panuje vůči ženám nepřátelské pracovní prostředí. Tesla, která nemá oddělení pro styk s veřejností, se k věci zatím nevyjádřila. Nereagovala ani na žádost o komentář.
- Šéf americké automobilky Tesla Elon Musk zvažuje, že se své pozice vzdá a stane se influencerem. Napsal to v pátek na Twitteru. Musk už v minulosti několik zopakoval, že lidé by neměli pracovat tak moc jako on.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Čínský internetový prodejce Alibaba (v pondělí +10,38 %), s jehož akciemi se obchoduje i na Wall Street, reorganizuje své mezinárodní a domácí aktivity zaměřené na e-commerce, tedy elektronické obchodování, a mění i finančního ředitele. Změny přicházejí v době, kdy se čínský gigant potýká se silnou konkurencí, zpomalením ekonomiky a zásahy regulátorů, uvedla agentura Reuters.
- Americký miliardář a investor Ray Dalio se stal poslední vysoce postavenou osobností na Wall Street, která se zapletla do kontroverze kvůli komentářům o Číně. Minulý týden ji přirovnal k "přísnému rodiči", když se jej v rozhovoru v televizi ptali na mizení disidentů v zemi. O víkendu na sociálních sítích napsal, že jeho komentáře byly špatně pochopeny.
- Japonská automobilka Toyota Motor postaví v Severní Karolíně svoji první továrnu na baterie pro elektromobily v Severní Americe. Továrna má zahájit provoz v roce 2025 a investice má činit 1,29 miliardy USD. Oznámila to automobilka ve svém prohlášení.
- Soud v Rusku v úterý znovu pokutoval americkou internetovou společnost Google (Alphabet v úterý +2,87 %). Tentokrát jí podle agentury Reuters nařídil zaplatit devět milionů rublů (2,7 milionu Kč), protože nesmazala obsah považovaný v zemi za nelegální. Moskva i Google jsou v dlouhodobém sporu. Americký internetový gigant na žádost o komentář bezprostředně nereagoval.
- Uprchlíci z řad myanmarského menšinového etnika Rohingů podali žalobu na firmu Meta Platforms (v úterý +1,55 %), známou donedávna pod názvem Facebook, která podle nich nezakročila proti verbálním projevům nenávisti, jež přispěly k páchání násilí na Rohinzích. Běženci žádají odškodné 150 miliard dolarů. Společnost Meta Platforms na obvinění zatím nereagovala, informoval v úterý zpravodajský server BBC News.
- Deficit zahraničního obchodu Spojených států se v říjnu snížil o 17,6 % na 67,1 miliardy dolarů. Je to nejnižší hodnota za šest měsíců a největší procentuální pokles od dubna 2015. Velké oživení exportu, který vystoupil na rekord, pomohlo vyrovnat mnohem menší nárůst dovozu. Oznámilo to v úterý americké ministerstvo obchodu. V září schodek dosáhl rekordní výše.
- Pandemie je zlatým věkem pro miliardáře, jejich podíl na celosvětovém majetku domácností se během krize způsobené covidem-19 zvýšil na rekord. Podle zprávy o světové nerovnosti vypracované skupinou World Inequality Lab, kterou založil francouzský ekonom Thomas Piketty, mají domácnosti 2 750 miliardářů na celosvětovém bohatství domácností podíl 3,5 %. Na počátku roku 2020 to byla jen 2 % a v roce 1995 procento.
- Společnosti Pfizer a BioNTech ve středu oznámily slibné výsledky prvních testů své covidové vakcíny proti nové koronavirové variantě omikron. Výsledky prý naznačují, že při naočkování třemi dávkami poskytuje vysokou úroveň ochrany proti onemocnění. Dvoudávkový režim podle výrobců očkovací látky vytvářel výrazně méně neutralizujících protilátek ve srovnání s testy na dřívějších podobách viru SARS-CoV-2. Ovšem třetí dávka jejich hladinu navýšila na 25násobek a dostala ji na podobnou úroveň jako dvoudávkový režim při prvotní klinické studii.
- Pandemie covidu-19 příští rok skončí a světová ekonomika se zcela zotaví. Ve svém výhledu na rok 2022 to ve středu uvedla americká investiční banka JPMorgan. Nové vakcíny a léky podle ní povedou k silnému cyklickému oživení, návratu globální mobility a k uvolnění zadržované poptávky ze strany spotřebitelů.
- Americký odvolací soud ve středu pozastavil soudní nařízení, podle kterého má společnost Apple umožnit, aby aplikace v jejím obchodě App Store obsahovaly odkazy na externí platební systémy. Nařízení vzešlo ze sporu s vývojářem her Epic Games a mělo vstoupit v platnost ve čtvrtek.
- Tržní hodnota americké technologické společnosti Apple se blíží třem bilionům dolarů. Loni v srpnu se výrobce telefonů iPhone stal první americkou firmou, jejíž tržní hodnota přesáhla dva biliony dolarů. Ve středu akcie Applu zpevnily 2,28 % na 175,08 USD, tržní hodnota podniku tak nyní činí 2,81 bilionu dolarů. K dosažení tržní hodnoty tří bilionů dolarů musí cena vystoupit na 182,85 USD.
- Italský antimonopolní úřad vyměřil americké internetové společnosti Amazon pokutu 1,13 miliardy eur za zneužití dominantního postavení na trhu. Firma podle sdělení úřadu porušila pravidla hospodářské soutěže ve fungování svého elektronického tržiště a v logistice. Úřad jí proto nařídil zajistit nápravné kroky. Amazon s rozhodnutím úřadu zásadně nesouhlasí a odvolá se proti němu, informovala agentura Reuters.
- Avast ve čtvrtek oznámil akvizici americké technologické společnosti Evernym. Ta je průkopníkem v ochraně identity na internetu, kdy uživatelům dovoluje udržet osobní data mimo centrální databáze. Aplikace Evernymu umožňují uživatelům využívat internetové stránky bez přihlašovacích jmen a hesel, což odstraňuje riziko krádeží identity nebo zpronevěr.
- Spotřebitelé se ve světě dívají do budoucnosti s větším optimismem než v předchozích čtvrtletích, tři z pěti lidí věří v pozitivní vývoj. S rostoucím optimismem roste ochota utrácet v kamenných obchodech, za zábavu i cestování, vyplývá z průzkumu, který společnost PwC uskutečnila mezi 10 000 lidmi ve 26 zemích světa. Více optimisticky se přitom do budoucnosti dívají očkovaní a lidé pracující z domova.
- Zaměstnanci jedné z kaváren řetězce Starbucks v americkém městě Buffalo si odhlasovali vytvoření odborového svazu. Pokud Národní rada pro pracovní vztahy (NLRB) výsledky potvrdí, bude to znamenat vznik prvního odborového svazu v některé z tisíců kaváren vlastněných firmou Starbucks ve Spojených státech.
- Americká divize německého automobilového koncernu Volkswagen zaplatí 3,5 milionu dolarů za urovnání žaloby, kterou na podnik podal stát Illinois v souvislosti se skandálem kolem manipulací s emisemi naftových vozů. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters.
- Pandemie nemoci covid-19 by v důsledku nakažlivější varianty koronaviru mohla způsobit světové ekonomice mnohem výraznější ztráty, než se doposud odhadovalo. Uvedla to ve čtvrtek podle agentury Reuters hlavní ekonomka Mezinárodního měnového fondu Gita Gopinathová.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 4. prosince klesl na 184 tisíc (odhad: 215 tisíc, předchozí týden: 227 tisíc). Počet pokračujících žádostí v týdnu do 27. listopadu stoupl na 1,992 milionu (odhad: 1,900 milionu, předchozí týden: 1,954 milionu).
- Velkoobchodní zásoby v USA v říjnu meziměsíčně stouply o 2,3 % po zářijovém zvýšení o 1,4 %, a překonaly tak o desetinu procentního bodu odhad analytiků.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky AutoZone v 1QFY2022: Zisk na akcii 25,69 USD (odhad: 20,98 USD), tržby 3,67 miliardy USD (odhad: 3,37 miliardy USD).
- Výsledky Brown-Forman v 2QFY2022: Zisk na akcii 0,49 USD (odhad: 0,53 USD), tržby 994 milionů USD (odhad: 1,05 miliardy USD).
- Výsledky Campbell Soup v 1QFY2022: Upravený zisk na akcii 0,89 USD (odhad: 0,81 USD), tržby 2,24 miliardy USD (odhad: 2,28 miliardy USD).
- Výsledky GameStop v 3Q: Ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -0,52 USD), tržby 1,30 miliardy USD (odhad: 1,19 miliardy USD).
- Výsledky Hormel Foods v 4QFY2021: Zisk na akcii 0,51 USD (odhad: 0,50 USD), tržby 3,45 miliardy USD (odhad: 3,22 miliardy USD).
- Výsledky Costco Wholesale v 1QFY2022: Zisk na akcii 2,98 USD (odhad: 2,62 USD), tržby 50,36 miliardy USD (odhad: 49,65 miliardy USD).
- Výsledky Oracle v 2QFY2022: Zisk na akcii 1,21 USD (odhad: 1,11 USD), tržby 10,4 miliardy USD (odhad: 10,2 miliardy USD).
- Výsledky Broadcom v 4QFY2021: Upravený zisk na akcii 7,81 USD (odhad: 7,74 USD), tržby 7,41 miliardy USD (odhad: 7,36 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
