Evropské akcie se v pátek ani za celý týden na směru neshodly
Obchodování na západoevropských akciových trzích v pátek skončilo nejednotně a smíšené výsledky vykázaly hlavní západoevropské benchmarky i v týdenním horizontu. Investoři v závěru týdne vyhodnocovali sérii ekonomických dat v čele s inflací v eurozóně a německou průmyslovou výrobou.
Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek klesl o 0,39 % na 486,25 bodu, britský FTSE 100 přidal 0,47 % na 7 485,28 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,65 % na 15 947,74 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 0,42 % na 7 219,48 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 se dařilo cenným papírům firem Aegon (+4,34 %), Allegro (+4,18 %) nebo Commerzbank (+3,50 %). V červených číslech naopak skončily akcie společností Nordic Entertainment Group (-7,06 %) nebo Zur Rose Group (-5,88 %).
Za celý týden index STOXX Europe 600 klesl o 0,32 %, FTSE 100 se zvýšil o 1,36 %, DAX přidal 0,40 % a CAC 40 zpevnil o 0,93 %.
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Celosvětový prodej luxusních osobních automobilů Mercedes-Benz se loni snížil o pět procent na 2,05 milionu. Oznámil to v pátek v tiskové zprávě německý koncern Daimler, který tato auta vyrábí. Značka Mercedes-Benz tak podle agentury Reuters poprvé za pět let přišla o vedoucí pozici na trhu s luxusními automobily. Předstihla ji konkurenční německá značka BMW, která tento týden oznámila, že její globální prodej loni poprvé překročil 2,2 milionu vozů.
- Průmyslová výroba v Německu v listopadu ve srovnání s předchozím měsícem klesla podle sezónně upravených údajů o 0,2 %. Vývoz z Německa ale navzdory problémům s dodávkami ve zpracovatelském průmyslu meziměsíčně podle očištěných údajů o 1,7 % vzrostl a růst zaznamenal už druhý měsíc za sebou. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil spolkový statistický úřad.
- Česká ekonomika loni v třetím čtvrtletí podle zpřesněného údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně stoupla o 3,3 %. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím hrubý domácí produkt stoupl o 1,6 %. Předchozí odhad z konce listopadu uváděl meziroční nárůst HDP o 3,1 % a mezičtvrtletní růst o 1,5 %.
- Míra inflace v eurozóně v prosinci vystoupila na pět procent, což je nejvyšší hodnota od zavedení společné evropské měny před dvaceti lety. V rychlém odhadu to v pátek oznámil evropský statistický úřad Eurostat. Zvyšovaly se hlavně ceny energií a potravin. V listopadu byla inflace na 4,9 %. Údaje za celou Evropskou unii odhad neobsahuje, zveřejněny budou zhruba v polovině tohoto měsíce.
- Polská vláda sníží sazbu daně z přidané hodnoty u benzinu ze současných 23 % na 8 %, aby pomohla domácnostem i podnikům čelit rostoucí inflaci. V rozhovoru pro server Interia to řekl polský premiér Mateusz Morawiecki. Cena litru benzinu by tak podle něj měla klesnout zhruba na pět zlotých (téměř 27 Kč) z nynějších zhruba 5,7 zlotého.
- Míra inflace v Polsku v prosinci pokračovala v růstu a dostala se na 8,6 % - nejvýše za více než 20 let. Proti listopadu ceny vzrostly o 0,9 %, oznámil v pátek v rychlém odhadu polský statistický úřad. Výsledek překonal odhady analytiků, kteří počítali s mírnějším růstem. Inflace v Polsku je tak nejvyšší ze všech zemí Visegrádské skupiny (V4), kam patří ještě Česká republika, Maďarsko a Slovensko.
- Ekonomická nálada v eurozóně se v prosinci zhoršila, její index sestavovaný Evropskou komisí klesl na 115,3 bodu ze 117,6 bodu v listopadu, čekal se pokles ukazatele na 116 bodů. Index spotřebitelské důvěry klesl v souladu s očekáváním na -8,3 bodu z listopadových -6,8 bodu, index podnikatelského klimatu stoupl na 1,84 bodu z 1,79 bodu, index důvěry v průmyslu se zvýšil na 14,9 bodu (odhad: 13,9 bodu, listopad: 14,3 bodu) a index důvěry ve službách spadl na 11,2 bodu (odhad: 16 bodů, listopad: 18,3 bodu).
- Německo: Běžný účet v listopadu skončil přebytkem 18,9 miliardy eur (odhad: +14,7 miliardy eur, říjen: +17,6 miliardy eur).
- Spojené království: Index cen rezidenčních nemovitostí od banky Halifax za tři měsíce do prosince meziročně vyskočil o 9,8 % (odhad: +7,7 %, 3M do listopadu +8,2 %), meziměsíčně v prosinci stoupl o 1,1 % (odhad: +0,7 %, listopad: +1,1 %).
- Německo: Obchodní bilance v listopadu skončila přebytkem 10,9 miliardy eur (odhad: +12,8 miliardy eur, říjen: +12,4 miliardy eur).
- Spojené království: Index nákupních manažerů ve stavebnictví v prosinci klesl na 54,3 bodu (odhad: 54 bodů, listopad: 55,5 bodu).
- Eurozóna: Maloobchodní tržby v listopadu meziročně vyskočily o 7,8 % (odhad: +5,6 %, říjen: +1,7 %), meziměsíčně se zvýšily o procento (odhad: -0,5 %, říjen: +0,3 %).
Výsledková sezóna
- Výrobce luxusních automobilů Aston Martin loni dodal svým prodejcům 6 182 vozů, což je o 82 % více než v předchozím roce. Automobilka však upozornila, že její očištěný zisk za celý rok bude o 15 milionů liber nižší, než předpokládala, a to kvůli nižšímu odbytu sportovních vozů Valkyrie v čtvrtém čtvrtletí. Informovala o tom v pátek agentura Reuters. K vysokému růstu prodeje za loňský rok přispěla hlavně poptávka po jejím prvním sportovně-užitkovém vozu DBX.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na evropských trzích
- Evropská komise podle návrhu zaslaného evropským národním vládám plánuje zahrnutí projektů elektráren využívajících jadernou energii a zemní plyn, které splní určitá kritéria, mezi takzvané zelené investice. Plynové projekty by nesměly emitovat více než 0,27 tuny CO2 na MWh vyrobené energie a měly by později přejít na čisté plyny. Jaderné projekty by musely plnit přísná kritéria například ohledně využití vody. Vlády mají komentář k návrhu poslat Evropské komisi do 12. ledna. Návrh Evropské komise zařadit za určitých podmínek energii vyrobenou z jádra a zemního plynu mezi šetrné ke klimatu může podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše v tomto znění přinést zásadní komplikace z hlediska transformace české energetiky a zejména teplárenství. Česko by mělo podle něj zaslat připomínky a návrhy úprav tak, aby se akt stal akceptovatelný, a aby jeho podmínky byly vůbec realizovatelné. Podle Hospodářské komory (HK) by vyjednané podmínky měly mimo jiné zaručit, že tuzemská energetika v průběhu několika let neztratí současnou konkurenceschopnost, řekl v pondělí ČTK mluvčí HK Miroslav Diro.
- Zpracovatelský sektor v zemích střední Evropy zakončil loňský rok silným růstem. V posledních měsících roku se zvyšovala výroba i zakázky, a to navzdory vyšším cenám a problémům v dodavatelských řetězcích. Ukazují to indexy nákupních manažerů (PMI), které v pondělí vyšly v Polsku, Maďarsku i Česku. Ve všech těchto zemích se aktivita ve zpracovatelském sektoru proti listopadu zvýšila.
- Italský výrobce nákladních aut, autobusů a motorů Iveco se k 1. lednu oddělil od společnosti CNH Industrial. Kopíruje tak strategii větších konkurentů Daimler Truck a Traton. S akciemi Iveco se v pondělí začalo obchodovat na burze v Miláně, kde ale debutovaly poklesem. Podle analytiků k tomu částečně přispívají technické faktory a sváteční období, uvedla agentura Reuters. Akcie zahájily obchodování na ceně 11,26 eura (280 Kč), tržní kapitalizace firmy tak činila 3,05 miliardy eur. Dopoledne ztrácely až 11 procent.
- Ruský plynárenský gigant Gazprom loni nesplnil svůj vlastní, konzervativní cíl pro vývoz plynu do Evropy a Turecka. Vyplývá to z výpočtu agentury Bloomberg, které vycházejí z údajů od firmy. Snížený tok plynu přispěl k nejhorší krizi v dodávkách energie na evropském kontinentě za poslední desetiletí. Pro Gazprom byl však loňský rok rekordní - firma uvedla, že produkce plynu vystoupila na 514,8 miliardy metrů krychlových, což je nejlepší výsledek za 13 let.
- Meziroční míra inflace v Turecku v prosinci vystoupila na 36,08 procenta z listopadové hodnoty 21,31 procenta. Výsledek citelně překonal očekávání. Inflace je tak nyní nejvýše za téměř 20 let a jde ruku v ruce s propadem kurzu turecké liry.
- Plynovod Nord Stream 2, který má přepravovat ruský plyn do Německa, by mohl být schválen v polovině letošního roku. Řekl to v rozhovoru s německým listem Rheinische Post ředitel firmy Uniper, která je jedním z finančních podporovatelů projektu, Klaus-Dieter Maubach.
- Míra nezaměstnanosti v Německu v prosinci podle sezónně očištěných údajů klesla na 5,2 % z listopadové hodnoty 5,3 %. V úterý to oznámil spolkový úřad práce. Nezaměstnanost je tak v Německu na nejnižší úrovni od března 2020, kdy Berlín začal zavádět tvrdá karanténní opatření kvůli pandemii nemoci covid-19.
- Počet registrovaných nezaměstnaných ve Španělsku se v prosinci ve srovnání s předchozím měsícem snížil o 2,41 % na 3,1 milionu. To je nejméně pro měsíc prosinec od roku 2007. Počet nezaměstnaných se pak snížil už desátý měsíc za sebou. Vyplývá to ze zprávy, kterou v úterý zveřejnilo španělské ministerstvo práce.
- Maďarská nízkonákladová letecká společnost Wizz Air v loňském roce zvýšila počet přepravených cestujících o 30,3 % na 21,7 milionu. Firma v úterý uvedla, že podobně jako další aerolinky těžila z postupného oživování letecké dopravy z útlumu způsobeného pandemií covidu-19.
- Polská centrální banka (NBP) v úterý kvůli vysoké inflaci zvýšila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 2,25 %. Krok je v souladu s očekáváním analytiků. Od října je to už čtvrté zvýšení sazby.
- Německo: Maloobchodní tržby v listopadu meziročně klesly o 2,9 % (říjen: -2,9 %), meziměsíčně se zvýšily o 0,6 % (odhad: -0,5 %, říjen: +0,5 %).
- Automobilová skupina Stellantis se dohodla s internetovým obchodem Amazon na spolupráci, která bude zahrnovat mimo jiné společný vývoj softwaru pro digitální informační a zábavní systémy v automobilech. Firmy dodaly, že Amazon se stane prvním zákazníkem u nové řady elektrických dodávkových automobilů Ram ProMaster, kterou plánuje Stellantis uvést na trh v roce 2023.
- Francouzský maloobchodní řetězec Auchan zvažuje, že znovu podá nabídku na převzetí konkurenčního Carrefouru, píše s odvoláním na své zdroje agentura Bloomberg. Vznikl by největší maloobchodní prodejce potravin ve Francii, který by mohl snáze konkurovat levným německým prodejnám v zemi.
- Německý výrobce luxusních aut Mercedes-Benz svolá do servisů po celém světě stovky tisíc vozů se spalovacím motorem, a to kvůli možné netěsnosti čerpadla chladicí kapaliny. Závada by mohla případně způsobit i požár. Díly, které mají problém vyřešit, ale teď nejsou k dispozici, takže jejich výměna bude zřejmě zahájena až v polovině ledna nebo později, uvedla společnosti. Podle německého listu Bild se kontrola týká 800 000 vozů.
- Velké světové automobilky zvažují, jak zastavit amerického podnikatele Elona Muska a jeho Teslu, která ovládla výrobu elektromobilů. Ve hře je budoucnost odvětví a žádný z tradičních výrobců aut se nehodlá smířit s tím, že ho Musk odsune na vedlejší kolej. Německý Volkswagen a japonská Toyota proto chystají investice až za 170 miliard dolarů, aby nezůstaly pozadu. Volkswagen přitom spoléhá i na výrobu v Česku.
- Tchaj-wan vytvoří fond s 200 miliony dolarů na podporu investic v Litvě a vzájemného obchodu. Podle agentury Reuters to ve středu na tiskové konferenci oznámil Eric Chuang, který stojí v čele tchajwanského zastupitelského úřadu v Litvě. Litva se ocitla pod politickým i hospodářským tlakem Číny, protože umožnila Tchaj-wanu otevřít ve Vilniusu zastupitelský úřad pod jeho názvem. Litevské firmy, jež obchodují s Čínou, si od té doby stěžují na obchodní omezení.
- Německý antimonopolní úřad v rámci svých nových pravomocí týkajících se regulace internetových společností zkoumá, jak americká společnost Google využívá osobní data a svůj produkt Google News Showcase. Zvažuje také další případy týkající se firem Amazon, Apple a Meta, která vlastní sociální síť Facebook.
- Americký výrobce elektromobilů Lucid Motors hodlá v letošním roce zahájit prodej svých vozů v Evropě. Informovala o tom ve středu na svém twitterovém účtu firma, která se snaží soupeřit s výrobcem elektromobilů Tesla.
- Takzvaný tapering Fedu je v podstatě stahováním likvidity z trhu. To může být negativní faktor pro některé rozvíjející se trhy, které jsou exponované vůči americkému dolaru ve smyslu jeho transakční ceny. Omezení tištění peněz by totiž mělo americkou měnu posílit. Na Investičním fóru 2022 to řekl Steen Jakobsen ze Saxo Bank.
- Eurozóna: index nákupních manažerů od společnosti Markit v prosinci klesl na 53,3 bodu (listopad 55,4 bodu, odhad 53,4).
- Německé úřady viní bývalého manažera automobilky BMW z korupce. Škoda, která firmě vznikla, se odhaduje na 2,7 milionu eur, píše s odvoláním na vrchní zemský soud v Mnichově hospodářský týdeník WirtschaftsWoche. Muž je v 18 bodech obžaloby podezřelý z úplatkářství v obchodním styku a ve 33 bodech ze zneužití důvěry na úkor BMW.
- Ceny akcií ve světě letos opět porostou, ale nižším tempem než loni, kdy stoupaly o desítky procent. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Uklidnění pandemické situace by podle nich mělo prospět firmám z maloobchodu či restauračním řetězcům, růst úrokových sazeb pomůže bankám. Posilující dolar negativně ovlivní akcie na rozvíjejících se trzích, odhadují.
- Růst spotřebitelských cen v Německu loni zrychlil na 3,1 %, a dostal se tak na nejvyšší hodnotu od roku 1993. Na základě předběžných údajů podle německé metodiky výpočtu to ve čtvrtek oznámil spolkový statistický úřad. V předloňském roce dosáhla míra inflace 0,5 %. Inflace v Německu je tak nyní výrazně nad cílem Evropské centrální banky, která ho stanovila na dvě procenta.
- Společnost ALD, která je divizí francouzské banky Société Générale zaměřenou na leasing aut, se dohodla na převzetí přední evropské leasingové společnosti LeasePlan za 4,9 miliardy eur (120,8 miliardy Kč). Vznikne tak přední světový hráč na trhu mobility.
- Francie uložila společnostem Google a Facebook vysoké pokuty za to, že uživatelům zkomplikovaly odmítnutí souborů cookie, které sledují chování na internetu. Google má zaplatit 150 milionů eur a Facebook Ireland 60 milionů eur.
- Německé tovární objednávky v listopadu meziměsíčně stouply o 3,7 % (říjen: -5,8 %, odhad: +2,1 %).
Zdroj: CNBC