US MARKETOtevírá za: 3 h 9 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

A.P. Møller-Mærsk bude ve Španělsku vyrábět zelený metanol, projekt vyjde na deset miliard eur

Společnost A.P. Møller-Mærsk plánuje do roku 2030 vyrábět ve Španělsku pro svou flotilu až dva miliony tun zeleného metanolu ročně. Chce jím zásobovat svou flotilu nákladních lodí, a snížit tak svou uhlíkovou stopu. S odvoláním na čtvrteční oznámení dánského námořního dopravce a španělské vlády o tom informovala agentura Reuters. Projekt si podle výpočtů Madridu vyžádá investici přibližně deset miliard eur a Španělsko do něj může vstoupit jako strategický investor. Celosvětová lodní doprava se podílí na globálních emisích oxidu uhličitého téměř třemi procenty.

Dohodu o projektu, který bude částečně financován z unijního fondu obnovy, podepsali ve čtvrtek v Madridu generální ředitel společnosti A.P. Møller-Mærsk Sören Skou a španělský premiér Pedro Sánchez.

Projekt je součástí cíle námořního dopravce dosáhnout do roku 2040 nulových emisí. Dánská firma je druhým největším kontejnerovým dopravcem na světě.

V letech 2023 až 2025 hodlá uvést do provozu 19 lodí schopných provozu na zelený metanol, což si vyžádá přibližně 750 000 tun tohoto paliva. K dosažení svého emisního cíle stanoveného na 2030 bude A.P. Møller-Mærsk potřebovat zhruba šest milionů tun ekologického metanolu ročně.

Sánchez uvedl, že plán je "dokonale v souladu" se strategií průmyslové a energetické transformace Španělska a že pomůže splnit závazek EU týkající se dekarbonizace. Projekt bude zahájen v druhé polovině roku 2024 a nyní se zajišťuje financování od bank a investorů. "Pokud do něj vstoupíme, bude to signál pro další společnosti a investory," uvedl vysoce postavený vládní zdroj.

Loni A.P. Møller-Mærsk oznámil, že v roce 2023 uvede do provozu první linkovou loď na světě s nulovými emisemi uhlíku. Informoval dále, že všechny jeho budoucí lodě budou mít instalovanou technologii, díky níž budou moci jako palivo používat jak zelený metanol, tak mazut s nízkým obsahem síry.

Zelený metanol se vyrábí pomocí obnovitelných zdrojů. Základním zdrojem je biomasa, popřípadě se může produkovat prostřednictvím elektrolýzy. Ta štěpí vodu na kyslík a vodík, který se pak slučuje oxidem uhličitým. Elektřina by měla při tomto postupu pocházet z obnovitelných zdrojů.

Zdroj: ČTK

DopravaEkologie a životní prostředíEvropské akcieŠpanělsko
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa