Evropské akcie na úvod týdne oslabily, ztráty hlavních indexů se většinou vešly do procenta

Obchodování na západoevropských akciových trzích v pondělí skončilo v červených číslech. Investory znervózňovalo dění v Číně, kde během víkendu zesílily protesty kvůli protikoronavirovým opatřením. V červených číslech skončila většina hlavních sektorů, zhruba procento a půl odepsalo odvětví ropy a zemního plynu.
Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,65 % na 437,85 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,17 % na 7 474,02 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 1,09 % na 14 383,36 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 0,70 % a den zakončil na 6 665,20 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 výrazně oslabily akcie společností Dr. Martens (-6,98 %), Airbus (-5,68 %) nebo Allegro.eu (-5,15 %). V plusu naopak skončily cenné papíry firem Uniper (+14,54 %), MorphoSys (+3,51 %) či Anheuser-Busch InBev (+2,95 %).
Nejdůležitější pondělní události na evropských trzích
- Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová by byla překvapena, kdyby inflace v eurozóně už dosáhla vrcholu. Řekla to v pondělí evropským zákonodárcům. Její vyjádření podle analytiků naznačuje, že zvyšování úrokových sazeb ještě není u konce.
- Ruská plynárenská společnost Gazprom se rozhodla nesnížit dodávky plynu do Moldavska. V pondělním prohlášení si ale vyhradila právo dodávky snížit nebo zastavit, pokud Moldavsko neuhradí dohodnuté platby.
- Vysoká inflace a rostoucí úrokové sazby povedou podle slovenské centrální banky (NBS) ke zhoršení finanční kondice části domácností a zejména některých podniků v zemi. To podle ní zvýší riziko nesplácení půjček. Zároveň skončil trend nadměrného zadlužování Slováků, řekl v pondělí novinářům člen bankovní rady NBS Vladimír Dvořáček. Komerční banky na Slovensku jsou podle NBS připraveny zvládnout případné vyšší ztráty z nesplácených úvěrů.
- V severoněmeckém Lubminu na pobřeží Baltského moře začne v řádu dní, možná už ve čtvrtek, fungovat první plovoucí terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Německu. Společnost Deutsche ReGas, která bude zařízení provozovat, v pondělí sdělila, že nyní čeká na zbývající povolení. Plovoucí terminál prozatím kotví na Rujáně, kde podstoupil poslední technické úpravy. Díky stávající infrastruktuře by mohl posloužit i k zásobování České republiky. Zda se tak stane, ale bude záviset na dodavatelích a trhu, o využití plynu totiž Deutsche ReGas nerozhoduje.
- Růst obchodu se zbožím v posledních měsících letošního roku a v roce příštím pravděpodobně zpomalí. Světová ekonomika totiž nadále čelí významným problémům, které oslabují poptávku po dovozu. Vyplývá to z nejnovějšího barometru obchodu, který zveřejnila Světová obchodní organizace (WTO).
- Společnost Shell koupí za téměř dvě miliardy dolarů dánského výrobce bioplynu Nature Energy Biogas. Akvizice posílí snahy Shellu o odklon od těžby ropy a zemního plynu. Shell se podle svého pondělního sdělení stane díky transakci největším producentem biometanu v Evropě. K podobnému kroku jako Shell se v letošním roce odhodlala také konkurenční britská firma BP.
Zdroj: CNBC
Aktuality

