Průmyslová výroba v Německu se v prosinci snížila o 3,1 procenta

Průmyslová výroba v Německu se v prosinci meziměsíčně snížila o 3,1 procenta, výrazněji, než se čekalo. Za celý rok se pak výroba snížila o 0,6 procenta, především kvůli dopadům války na Ukrajině. Údaje v úterý zveřejnil německý statistický úřad. Analytici odhadovali, že výroba na konci roku klesla o 0,8 procenta.
Výroba zboží se v prosinci snížila o 2,1 procenta, neboť se vyrobilo výrazně méně meziproduktů. Produkce energií klesla o 2,3 procenta. Výrazný pokles pak zaznamenalo stavebnictví, které oslabilo o osm procent, podle statistiků bylo na vině chladné počasí s mnoha mrazivými dny.
"Prosinec ukázal v průmyslu očekávané zpomalení ekonomiky v zimním pololetí," uvedlo německé ministerstvo hospodářství. Produkci omezila zejména energeticky náročná odvětví.
Dobré obchodní vyhlídky v poslední době a klesající nedostatek materiálu ale naznačují, že hospodářské zpomalení v zimě bude pravděpodobně mírné. Počet objednávek se v prosinci meziměsíčně zvýšil o 3,2 procenta po listopadovém poklesu o 4,4 procenta, uvedli statistici v pondělí.
"Pokud recese přijde, bude kratší a mírnější," řekl koncem ledna německý ministr hospodářství Robert Habeck. Dodal, že na jaře by se měl vrátit růst.
Zdroj: FXstreet.com, ČTK