US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500-0,43 %
NASDAQ-0,94 %
DOW JONES-0,36 %
PX+0,08 %
ČEZ-2,15 %
NVIDIA-0,26 %

Turecká ekonomika loni vzrostla o 5,6 %, letos se čeká zpomalení

Turecká ekonomika v loňském roce vzrostla o 5,6 %. Oznámil to v úterý turecký statistický úřad. V letošním roce však analytici podle průzkumu agentury Reuters očekávají zpomalení hospodářského růstu na 2,8 % poté, co zemi nedávno zasáhlo ničivé zemětřesení.

Redakce IW
Redakce IW
28. 2. 2023 | 17:18
HDP

V lednovém průzkumu, který se uskutečnil ještě před zemětřesením, analytici podle Reuters předpovídali, že hrubý domácí produkt Turecka se v letošním roce zvýší o tři procenta. Růst turecké ekonomiky začal zpomalovat už v druhé polovině loňského roku. V čtvrtém čtvrtletí se HDP Turecka zvýšil pouze o 3,5 procenta, zatímco v třetím kvartálu vzrostl o čtyři procenta a v druhém kvartálu dokonce o 7,8 procenta.

Turecká centrální banka minulý týden ve snaze o podporu ekonomiky snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 8,5 procenta. V druhé polovině loňského roku centrální banka sazbu zredukovala celkem o pět procentních bodu, a to navzdory vysoké inflaci.

Světová banka v pondělí odhadla, že zemětřesení, které 6. února zasáhlo Turecko, způsobilo v této zemi přímé fyzické škody zhruba za 34,2 miliardy dolarů. Náklady na obnovu a rekonstrukci by podle banky mohly dosáhnout více než dvojnásobku této částky.

Zdroj: ČTK

Aktualita pro rok 2026

HDPHospodářský růstTurecko
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Bouře se přeženou, velké trendy zůstanou. Těchto pět témat by investoři neměli ignorovat

Bouře se přeženou, velké trendy zůstanou. Těchto pět témat by investoři neměli ignorovat

22. 1.-Andrej Rády
Investiční strategie