Americké akcie v pátek díky zmírnění obav o banky stouply, dolar posílil

Akcie ve Spojených státech se v pátek vzpamatovaly z počátečního prudkého poklesu a zakončily den v plusu, protože představitelé centrální banky USA uklidnili obavy investorů z možné krize likvidity v bankovním sektoru.
Index Dow vzrostl o 0,41 % na 32 237,53 bodu, širší S&P 500 stoupl o 0,56 % na 3 970,99 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 0,31 % na 11 823,96 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,85 % na 21,74 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o asi tři bazické body na 3,372 %.
Trhy uklidnilo, že tři představitelé měnového výboru Fedu v samostatných vystoupeních uvedli, že k rozhodnutí zvýšit úroky o čtvrt procentního bodu je vedla důvěra v to, že bankovní systém nečelí krizi likvidity. Představitelé Fedu také považují další zvýšení sazeb za velmi pravděpodobné, finanční trhy však dávají šanci 87 % tomu, že na závěr dalšího zasedání měnového výboru v květnu budou úrokové sazby potvrzeny na nynější úrovni.
Obavy z možného rozšíření problémů bank z regionálních institucí na větší firmy vyvolal výprodej akcií evropských bank. Tyto obavy podnítil růst nákladů na pojištění dluhu německé Deutsche Bank. Akcie Deutsche Bank obchodované na NYSE oslabily o 3,11 %. Akcie velkých amerických bank jako JPMorgan Chase & Co. (-1,52 %) a Wells Fargo (-1,04 %) však nakonec zmírnily ztráty a akcie Bank of America (+0,63 %) dokonce posílily. Ztráty se nakonec podařilo zmírnit, respektive smazat i regionálním bankám First Republic Bank (-1,36 %), PacWest Bancorp (+3,19 %) či Western Alliance Bancorp (+5,76 %).
Posílily také akcie společnosti Activision Blizzard (+5,91 %) díky novému vyjádření britského regulátora k možnému schválení spojení firmy s Microsoftem (+1,05 %).
Uplynulý týden byl pro americký akciový trh bouřlivý. Vývoj poznamenaly zvýšení úrokových sazeb Fedu a obavy o zdraví bankovního systému. Nakonec ale všechny tři indexy za celý týden posílily, Dow stoupl o 1,18 %, S&P 500 přidal 1,39 % a Nasdaq Composite zpevnil o 1,66 %.
Dolar v pátek zpevnil k euru i vůči koši měn
Americký dolar v pátek posílil. Pomohla mu nervozita ohledně zdraví evropských bank, která stáhla dolů euro a britskou libru. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, vzrostl o 0,6 % na 103,12 bodu. Euro vůči dolaru oslabilo o 0,7 % na 1,0765 USD.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Američtí vyšetřovatelé obvinili někdejšího šéfa kryptoměnové společnosti Terrraform Labs To Kwona z několika podvodů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž byl obsah obvinění zveřejněn jen několik hodin poté, co Jihokorejce zatkla policie v Černé Hoře. Předtím se několik měsíců skrýval.
- Americké úřady vyšetřují švýcarské banky Credite Suisse a UBS, zda nepomáhaly ruským oligarchům vyhnout se sankcím, napsala s odvoláním na své zdroje agentura Bloomberg. Americké ministerstvo financí podle ní rozeslalo předvolání i zaměstnancům některých velkých amerických bank.
- Kompozitní index nákupních manažerů od S&P Global se v březnu podle předběžných dat zvýšil na 53,3 bodu (odhad: 50,1 bodu, únor: 50,1 bodu). Kompozitní PMI je nyní v USA na nejvyšší úrovni od loňského května. Poprvé od loňského září navíc průzkum v USA ukázal růst u nových zakázek. Index nových zakázek se v březnu zvýšil na 51,2 bodu z únorových 48,5 bodu.
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v únoru klesly o 1 % (odhad: +0,6 %, leden: -5 %).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americká Flagstar Bank uzavřela v noci na pondělí s americkými regulačními orgány dohodu o koupi vkladů a úvěrů od zkrachovalé newyorské banky Signature Bank. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC), která nad Signature Bank tento měsíc převzala kontrolu.
- Ekonom David Mericle z Goldman Sachs ve své zprávě zveřejněné v pondělí ráno předpověděl, že Fed na zasedání tento týden kvůli napětí v bankovním sektoru nezvýší úrokové sazby. "Ačkoli tvůrci měnové politiky reagovali agresivně na podporu finančního systému, zdá se, že trhy nejsou zcela přesvědčeny o tom, že úsilí na podporu malých a středně velkých bank bude dostatečné," napsal Mericle v poznámce pro klienty.
- Americký internetový obchod Amazon hodlá zrušit dalších 9 000 pracovních míst. Šéf podniku Andy Jassy to uvedl v pondělním sdělení zaměstnancům. Firma už začátkem ledna oznámila, že zruší zhruba 18 000 míst. Amazon má po celém světě přes 1,5 milionu zaměstnanců.
- Německá automobilka Volkswagen ve Spojených státech získá státní podporu 1,29 miliardy dolarů pro stavbu továrny, do které investuje dvě miliardy dolarů. Bude v ní vyrábět nákladní auta a sportovně-užitkové vozy značky Scout. Zákon schvalující státní pobídku v pondělí podepsal guvernér státu Jižní Karolína Henry McMaster. Projekt by také mohl získat až 180 milionů dolarů na daňových úlevách na rozvoj pracovních míst, řekl podle agentury Reuters ministr obchodu Jižní Karolíny Harry Lightsey.
- Prodeje starších domů v USA v únoru meziměsíčně vzrostly o 14,5 % (odhad: +5 %, leden: -0,5 %) na celoročně přepočtené množství 4,58 milionu jednotek (odhad: 4,2 milionu, leden: 4 miliony).
- Americká centrální banka na březnovém zasedání podle očekávání zvýšila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma 4,75-5,00 %. V prohlášení zveřejněném na závěr zasedání Fed naznačil, že je blízko pozastavení zvyšování sazeb kvůli nedávným otřesům na finančních trzích po pádu dvou amerických bank.
- Americká internetová společnost Google v úterý zpřístupnila veřejnosti konverzačního robota Bard. Konkurovat bude službě ChatGPT vytvořené společností OpenAI, kterou podporuje Microsoft. Přístup k Bardovi je možný zatím jen ze Spojených států a Británie.
- Evropská komise společnosti Google bezpodmínečně povolí převzetí chorvatské matematické aplikace Photomath. S odvoláním na obeznámené zdroje o tom ve středu informovala agentura Reuters. Komise má o transakci rozhodnout do 28. března a odmítla se stejně jako Google k věci vyjádřit.
- Největší americká kryptoměnová burza Coinbase dostala varování od americké Komise pro cenné papíry a burzy. Té se nelíbí některé produkty, které burza nabízí.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 18. března klesl na 191 tisíc ze 192 tisíc v předchozím týdnu, když se čekal výsledek 197 tisíc. Počet pokračujících žádostí pak v týdnu do 11. března stoupl na 1,694 milionu z 1,680 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,684 milionu), když se čekal výsledek 1,684 milionu.
- Divize elektromobilů americké automobilky Ford Motor prohloubila v loňském roce provozní ztrátu na 2,1 miliardy USD. Další ztrátu v divizi elektromobilů očekává automobilka také letos, a to kolem tří miliard dolarů. K zisku by se výroba elektromobilů mohla dostat před koncem roku 2026. Ford výsledky divize zveřejnil spolu s podrobnostmi o novém formátu svého finančního výkaznictví.
- Globální poskytovatel profesionálních poradenských služeb Accenture zruší v příštích 18 měsících 19 000 pracovních míst, což je zhruba 2,5 % jeho celkové pracovní síly. Snahou firmy je snížit náklady v současné ekonomické situaci. Firma ve čtvrteční zprávě o hospodaření za uplynulé čtvrtletí současně snížila roční odhad tržeb a zisku.
- Platební firma Block, kterou vede spoluzakladatel a bývalý šéf Twitteru Jack Dorsey, umožňovala podvody a dostatečně nekontroluje dodržování předpisů. V analytické zprávě, která byla ve čtvrtek zveřejněna, to tvrdí americká investiční společnost Hindenburg Research, jež spekuluje na pokles cen akcií. Akcie Blocku v reakci na zprávu krátce po zahájení obchodování odepisovaly přes 17 %. Hindenburg na začátku letošního roku obdobně spustil propad ceny akcií impéria tehdy nejbohatšího člověka Asie, indického podnikatele Gautama Adáního.Index průmyslové aktivity kansaského Fedu v březnu stoupl na 3 body (odhad: -6 bodů, únor: -9 bodů).
- Prodeje nových domů v USA v únoru meziměsíčně stouply o 1,1 % na celoročně přepočtené tempo 640 tisíc jednotek (leden: +1,8 % na 633 tisíc jednotek).
- Běžný účet platební bilance USA v čtvrtém čtvrtletí skončil deficitem 206,8 miliardy USD (odhad: -213,7 miliardy USD, 3Q2022: -219 miliard USD).
- Index aktivity chicagského Fedu v únoru klesl na -0,19 bodu (odhad: 0 bodů, leden: +0,23 bodu).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky NIKE v 3QFY2023: Zisk na akcii 0,79 USD (odhad: 0,56 USD), tržby 12,39 miliardy USD (odhad: 11,48 miliardy USD).
- Výsledky GameStop v 4QFY2023: Zisk na akcii 0,16 USD (odhad: -0,13 USD), tržby 2,23 miliardy USD (odhad: 2,18 miliardy USD).
- Výsledky General Mills v 3QFY2023: Upravený zisk na akcii 0,97 USD (odhad: 0,92 USD), tržby 5,13 miliardy USD (odhad: 4,97 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
