Evropské akcie ve středu zdražily, dařilo se technologiím i sektoru finančních služeb

Obchodování na hlavních západoevropských akciových trzích ve středu skončilo v zelených číslech, protože pochybnosti investorů stran zdraví bankovního sektoru nadále slábly. Dařilo se technologickým akciím i sektoru finančních služeb, v červeném pásmu naopak skončily maloobchod a automobilové odvětví. Cenné papíry banky UBS dostaly růstový impulz po ohlášení personálních změn v jejím vedení.
Panevropský index STOXX Europe 600 posílil o 1,30 % na 450,21 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 1,07 % na 7 564,27 bodu, německý DAX přidal 1,23 % na 15 328,78 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 1,39 % na 7 186,99 bodu.
Akcie UBS (+3,72 %) posílily po zprávě, že se Sergio Ermotti vrátí do role generálního ředitele skupiny po nedávné akvizici Credit Suisse. Ermotti byl generálním ředitelem UBS od listopadu 2011 do října 2020.
V indexu STOXX Europe 600 výrazně oslabily akcie společností Atos (-16,75 %), Orpea (-7,12 %) nebo Next (-4,34 %), dařilo se naopak cenným papírům firem Ocado Group (+7,66 %), Bellway (+7,15 %) či Polymetal International (+7,14 %).
Nejdůležitější středeční události na evropských trzích
- Švýcarská banka Credit Suisse nadále pomáhá bohatým Američanům vyhýbat se placení daní, napsala na svém webu s odkazem na whistleblowery CNBC. Ke stejnému zjištění došel podle agentury AP také americký Senát. Druhou největší švýcarskou banku, která se dostala do problémů a kterou kvůli tomu převezme její větší konkurent UBS, úřady za tato provinění stíhaly už dříve.
- Ruský prezident Vladimir Putin připustil, že se sankce mohou ve střednědobém výhledu negativně podepsat na ruské ekonomice, uvedl ruský deník Kommersant. Putin přitom v posledních měsících zdůrazňoval, že se Rusku daří sankcím odolávat, podotkla agentura AFP. Podle ní je to poprvé, kdy Putin veřejně přiznal, že příval mezinárodních sankcí, které zasáhly řadu odvětví ruské ekonomiky včetně ropného průmyslu, mají na ruskou ekonomiku vliv.
- Bankovní rada České národní banky na březnovém měnověpolitickém zasedání opět podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na 7 %. Sedmiprocentní sazba platí od druhé poloviny loňského června, bankovní rada ji ponechala na stejné úrovni na šestém zasedání v řadě. Lombardní sazbu ČNB ponechala na 8 % a diskontní sazbu potvrdila na 6 %. Bankovní rada rovněž potvrdila, že bude nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.
- Největší ruská ropná společnost Rosněfť podepsala smlouvu o výrazném zvýšení dodávek ropy do Indie. Firma ve středu uvedla, že spolupráci dohodl na pracovní cestě do druhé největší země v Asii generální ředitel Rosněfti Igor Sečin, konkrétní objemy ale neupřesnila. Indie bude mít i širší sortiment produktů. Rusko se při vývozu surovin zaměřuje hlavně na Asii, většina evropských zemí spolupráci s ním kvůli válce na Ukrajině odmítá.
- Do čela největší švýcarské banky UBS Group se vrací bývalý ředitel Sergio Ermotti, aby řídil rozsáhlé převzetí banky Credit Suisse. UBS ve středu oznámila, že Ermotti od 5. dubna nahradí současného generálního ředitele Ralpha Hamerse.
- Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas chtěl ve Spojených státech zabránit registraci ochranné známky Black Lives Matter (Na životech černochů záleží), protože podle něj připomíná jeho vlastní logo se třemi pruhy. Firma ale ve středu uvedla, že změnila názor a že už na zákazu netrvá, informovala agentura Reuters. Adidas náhlou změnu postoje nijak nevysvětlil.
- Německo: Index spotřebitelské důvěry od GfK pro duben stoupl na -29,5 bodu (odhad: -29,2 bodu, březen: -30,6 bodu, revidováno z -30,5 bodu).
Zdroj: CNBC, ČTK
Aktuality

