Britská ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla o 0,1 %, aktivitu brzdily stávky

Britská ekonomika v prvním čtvrtletí vykázala ve srovnání s předchozími třemi měsíci růst o 0,1 %, a to i přes pokles hrubého domácího produktu o 0,3 % v měsíci březnu. V předběžné zprávě to v pátek uvedl britský statistický úřad (ONS). Ekonomickou aktivitu v prvním kvartálu brzdily hlavně stávky. Ekonomové v anketě agentury Reuters v průměru za první čtvrtletí předpovídali mezičtvrtletní růst ekonomiky o 0,1 %. Na březen předpovídali stabilní růst.
"Březnový pokles byl způsoben rozsáhlým útlumem v celém sektoru služeb," uvedl ředitel oddělení ekonomické statistiky Darren Morgan. Připomněl slabší prodej aut a zároveň horší výsledky v sektorech skladování, distribuce a maloobchodu. Rozsáhlé stávky působily v prvním čtvrtletí jako další brzda ekonomické aktivity, uvedl statistický úřad.
Za celý loňský rok vzrostla britská ekonomika o čtyři procenta. V předchozím roce její růst činil 7,6 %, což byl však důsledek toho, že po náročném koronavirovém roce 2020 hospodářství dohánělo útlum způsobený zastavením mnoha činností. Britská ekonomika je v současnosti stále o 0,5 % menší než v čtvrtém čtvrtletí roku 2019, tedy krátce před pandemií.
Británie se potýká s mírou inflace, která v březnu zůstala nad deseti procenty. To je dvakrát více než ve Spojených státech a více než v eurozóně. Britské hospodářství se vedle toho potýká s napjatým trhem práce, zvyšováním úrokových sazeb a s následky brexitu.
Britská centrální banka ve čtvrtek ve snaze bojovat s vysokou inflací zvýšila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,50 %. Banka rovněž zlepšila prognózu výhledu ekonomiky a už neočekává recesi. Nově letos počítá s růstem HDP o 0,25 %, zatímco v únoru čekala pokles o 0,5 %. Současně ale centrální banka očekává pomalejší snižování inflace, především kvůli nečekaně silnému a vytrvalému růstu cen potravin.
"To, že ekonomika roste, je dobrá zpráva. Abychom však dosáhli vládní priority růstu, musíme se i nadále soustředit na konkurenceschopné daně, nabídku práce a na produktivitu," uvedl britský ministr financí Jeremy Hunt.
Zdroj: ČTK
Aktuality

