Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, jednání o americkém dluhovém stropu se zadrhávají

Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo v červených číslech. Investoři negativně vnímají dosavadní jednání o dluhovém stropu USA, která výrazně nepokročila. Ministryně financí Spojených států Janet Yellenová už dříve varovala zákonodárce, že platební neschopnost začátkem června považuje za čím dál pravděpodobnější scénář. Negativně vnímaná byla rovněž inflace ve Spojeném království, která klesla méně, než se očekávalo.
Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 1,81 % na 457,65 bodu, nejvýrazněji za dva měsíce, britský FTSE 100 uzavřel se ztrátou 1,75 % na 7 627,10 bodu, německý DAX se snížil o 1,92 % na 15 842,13 bodu a francouzský CAC 40 přišel o 1,70 % a skončil na 7 253,46 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 se nedařilo akciím společností Samhällsbyggnadsbolaget i Norden (-11,70 %), Aalberts (-8,51 %) nebo Carnival (-6,94 %). Výrazně v plusu naopak skončily cenné papíry firem Marks & Spencer (+12,93 %), Polymetal International (+3,83 %) či Intertek (+3,36 %).
"Mírné poklesy z předchozích dvou dnů zrychlily, protože nálada na akciovém trhu se dále zhoršuje," uvedl analytik Michael Hewson ze společnosti CMC Markets. "Inflace je v eurozóně a zejména v Británii stále velmi vysoká, což je negativní pro spotřebitele i pro podniky," upozornil analytik Michael Field ze společnosti Morningstar.
Britský statistický úřad dopoledne oznámil, že meziroční růst spotřebitelských cen v Británii v dubnu zpomalil na 8,7 % z 10,1 % v březnu. Pokles inflace byl nicméně mírnější, než očekávali analytici. To vytváří tlak na britskou centrální banku, aby pokračovala ve zvyšování úrokových sazeb.
Nejdůležitější středeční události na evropských trzích
- Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Británii se v dubnu snížilo na 8,7 procenta z 10,1 procenta v březnu, hlavně díky cenám energií. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil britský statistický úřad. Inflace tak byla vyšší, než čekali analytici, vzdaluje se však od maxima za 41 let, které loni v říjnu činilo 11,1 procenta. Poprvé od loňského srpna je zároveň pod deseti procenty. Jádrová inflace však byla nejvyšší za 31 let.
- Ceny energií se blíží ekonomicky odůvodněné úrovni, řekl ve středu podle agentury Reuters ruský prezident Vladimir Putin na summitu Euroasijské hospodářské unie (EAHU). Rusko podle něj nadále plní své závazky v oblasti dodávek energie. EAHU zahrnuje Rusko, Bělorusko, Arménii, Kazachstán a Kyrgyzstán.
- Německá ekonomika se ve druhém čtvrtletí vrátí k růstu, jeho tempo však bude pouze mírné. Předpověděla to ve středu německá centrální banka ve své měsíční zprávě o hospodářském vývoji. Německý průmysl by měl podle zprávy dále ožívat. Banka nicméně počítá se stagnací spotřeby domácností a s poklesem ve stavebnictví.
- Řecké akcie za poslední rok výrazně zpevnily a země se podle analytiků postupně zbavuje nálepky problémového dítěte Evropy. Investoři v posledních dnech také vítají, že v parlamentních volbách o víkendu neuspěly levicové strany, takže nehrozí, že by po opakovaných volbách předběžně plánovaných na červen vznikla koalice mnoha stran. Očekává se tak, že dál bude vládnout liberálně-konzervativní Nová demokracie současného premiéra Kyriakose Mitsotakise, napsal server americké televize CNBC.
- Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) by příští rok měla na Ukrajině investovat 1,5 miliardy eur, uvedla s odvoláním na vysoce postavený zdroj z banky agentura Reuters. Na roky 2022 a 2023 banka vyčlenila na podporu ukrajinské infrastruktury a úvěry v době konfliktu s Ruskem celkem 3 miliardy eur.
- Podnikatelská nálada v Německu se v květnu po šesti měsících růstu výrazně zhoršila. Ve středu to oznámil mnichovský ekonomický institut Ifo. Ten uvedl, že podniky jsou méně spokojeny se současným stavem a mají rovněž pesimistická očekávání pro nadcházející měsíce.
- Spojené království: Index maloobchodních cen v dubnu meziročně +11,4 % (odhad: +11,1 %, březen: +13,5 %) a meziměsíčně +1,5 % (odhad: +1,2 %, březen: +0,7 %).
- Spojené království: Index výrobních cen v dubnu meziročně +6 % (odhad: +6,7 %, březen: +8,3 %, revidováno z +8,5 %), meziměsíčně se nezměnil (odhad: +0,1 %, březen: +0,3 %).
Zdroj: CNBC, ČTK, Reuters