Pražská burza v pátek posílila, zpevnila většina hlavních emisí
Pražská burza v pátek zpevnila, index PX stoupl o 0,41 % na 1 351,29 bodu. Polepšila si většina hlavních emisí. Výrazný propad postihl akcie Pilulky, jejich cena klesla téměř o devět procent a dostala se na nejnižší úroveň za celou dobu na burze.
V největším objemu se v pátek obchodovalo s akciemi energetické firmy ČEZ, které stagnovaly na 1 003 korunách. Další tři nejobchodovanější emise - cenné papíry bankovní skupiny Erste, Komerční banky a Monety Money Bank - ale zpevnily. Akcie Erste zdražily o 0,79 % na 805,50 Kč, akcie Komerční banky přidaly 0,75 % na 670 korun a akcie Monety zdražily o 0,69 % na 87,90 Kč.
Nejvýraznějšího růstu z hlavních emisí dosáhly cenné papíry tabákové společnosti Philip Morris ČR, a to o 0,88 % na 16 000 korun. Naopak nejvýraznější propad zaznamenaly akcie lékárenské sítě Pilulka, které zlevnily o 8,78 % na 270 korun. Jsou tak nyní nejlevnější od konce října roku 2020, kdy se s nimi začalo na pražské burze obchodovat.
Týden na BCPP: Index PX -0,72 %, MONETA +3,17 %, Pilulka -22,19 %
Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze podle indexu PX zpevnily o 0,72 %. Největší nárůst zaznamenaly opět akcie Monety Money Bank, nejvýraznější pokles postihl akcie Pilulky. V předchozím týdnu pražská burza klesla o 0,4 %.
"Pokles burza zaznamenala v uplynulém týdnu jen v pondělí. Důvodem byl nárůst výnosů dluhopisů, kdy výnos desetiletého dluhopisu americké vlády přesáhl pět procent, což bylo maximum za 16 let. Vliv měly i obavy investorů plynoucí z vývoje na Blízkém východě. V dalších dnech se situace uklidnila a i pod vlivem výsledkové sezóny pak už burza končila jen v zelených číslech," uvedl makléř z WOOD & Company Vladimír Vávra.
Akcie Monety posílily především v souvislosti se zveřejněním hospodářských výsledků za třetí čtvrtletí, které skončily nad očekáváním. Akcie tak v mezitýdenním srovnání posílily o 3,17 %. Následovaly akcie Erste Group Bank s růstem o 0,86 %. O 0,74 % posílily akcie Kofoly, o 0,50 % zpevnily akcie VIG a o 0,15 % zdražily cenné papíry Komerční banky. Akcie ČEZ v mezitýdenním srovnání zpevnily o 0,50 %.
Výrazný propad (o 22,19 %) zaznamenaly akcie Pilulky. Akcie Philip Morris ČR ztratily 1,72 % a akcie Photon Energy přišly o 0,78 %. Akcie zbrojovky Colt CZ Group v mezitýdenním srovnání stagnovaly.
Zdroj: ČTK
Aktuality
