Americké akcie v pátek oslabily, za celý rok ale všechny tři hlavní indexy výrazně zpevnily
Akcie ve Spojených státech v poslední obchodní seanci letošního roku oslabily. Ukončily tak silný růst z posledních dnů podpořený očekáváním, že centrální banka USA v příštím roce sníží úrokové sazby. Všechny tři indexy ovšem vykázaly růst za celý měsíc, čtvrtletí i rok a benchmark Nasdaq Composite zaznamenal nejvyšší roční růst od roku 2020.
Index Dow v pátek klesl o 0,05 % na 37 689,54 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,28 % na 4 769,83 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,56 % na 15 011,35 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,16 % na 12,45 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden a půl bazického bodu na 3,866 %. Za celý rok Dow stoupl o 13,70 %, S&P 500 zpevnil o 24,23 % a Nasdaq Composite posílil o 43,42 %.
"Kdybych v lednu letošního roku, tedy před 363 dny, řekl, že si myslím, že index S&P 500 v roce 2023 posílí o více než 20 %, zařadili byste mě do kategorie mírně praštěných," řekl agentuře Reuters k vývoji na trhu viceprezident společnosti Wealthspire Advisors Oliver Pursche. "Rozhodně je důvod k radosti za letošní rok a je zde také důvod k optimismu pro rok 2024."
V pátek akciové indexy klesly, protože investoři se připravovali na uzavření svých obchodů v letošním roce a na prodloužený víkend. Obchodovat se na Wall Street opět bude až v úterý 2. února. Pursche dodal, že důvodem pátečního poklesu byly zřejmě změny v portfoliu na poslední chvíli a vybírání zisků před vstupem do nového roku.
Za týden index Dow přidal 0,81%, S&P 500 se zvýšil o 0,32 % a Nasdaq Composite zpevnil o 0,12 %.
Letošní rok byl bouřlivý. Poznamenaly ho březnová bankovní krize v USA, zájem o umělou inteligenci, válka mezi Izraelem a Hamásem a obavy, že restriktivní měnová politika Fedu by mohla uvrhnout americkou ekonomiku do recese. Naděje na pokles úrokových sazeb na konci roku pomohly nastartovat neobvyklý růst, který zrychlil, když Fed jasně naznačil, že po zvyšování sazeb, které pomohlo snížit inflaci k dvouprocentnímu cíli banky, se chystá v příštím roce sazby snižovat.
Z 11 hlavních sektorů indexu S&P 500 v pátek nejvíce klesly realitní firmy, růst zaznamenali jen výrobci spotřebního zboží základní potřeby. Za celý rok se nejvíce dařilo technologickým firmám, podnikům zaměřeným na komunikační služby a výrobcům spotřebního zboží, které není považované za zboží základní potřeby. Naopak ztrácely energetické firmy, společnosti zaměřené na komunální služby a výrobci spotřebního zboží základní potřeby.
prosinec | 4. čtvrtletí | 2. pololetí | rok | |
---|---|---|---|---|
Dow | +8,96 % | +28,96 % | +22,47 % | +13,70 % |
S&P 500 | +16,90 % | +31,02 % | +26,01 % | +24,23 % |
Nasdaq Composite | +30,90 % | +39,80 % | +36,11 % | +43,42 % |
Dolar v pátek mírně zpevnil
Americký dolar v pátek mírně vzrostl ke koši měn, celý letošní rok ale zakončil první ztrátou od roku 2020 vůči euru a koši měn. Může za to očekávání, že centrální banka USA začne v příštím roce snižovat úrokové sazby, protože inflace klesá.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, v pátek vzrostl o 0,1 % na 101,34 bodu. Od začátku letošního roku ale ztratil 2,1 % a v čtvrtém čtvrtletí se snížil o 4,62 %, což je nejhorší čtvrtletní výkon indexu za rok. Euro vůči dolaru v pátek oslabilo o 0,2 % na 1,1044 USD, za celý rok si však připsalo více než tři procenta.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Pro nejbohatší lidi světa byl letošní rok úspěšný. Celkové čisté jmění 500 nejbohatších lidí světa letos vzrostlo o 1,5 bilionu USD, když loni naopak kleslo o 1,4 bilionu USD, uvedla agentura Bloomberg. K růstu majetku přispěl hlavně výkon technologických akcií, které letos stouply na nové rekordy navzdory obavám z recese, vleklé inflaci, vysokým úrokovým sazbám a geopolitickým otřesům. Majetek technologických miliardářů vzrostl o 48 %, tedy 658 miliard USD. Napomohl tomu hlavně obrovský mediální zájem o umělou inteligenci.
- Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v prosinci klesl na 46,9 bodu (odhad: 51 bodů, listopad: 55,8 bodu).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Index aktivity chicagského Fedu v listopadu stoupl na 0,03 bodu (říjen: -0,49 bodu).
- Index cen amerických rezidenčních nemovitostí S&P/Case-Shiller v říjnu meziročně stoupl o 4,9 % (odhad: +5 %, září: +3,9 %).
- Index cen amerických rezidenčních nemovitostí FHFA v říjnu meziměsíčně stoupl o 0,3 % (odhad: +0,5 %, září: +0,7 %).
- Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v prosinci stoupl na -9,3 bodu (listopad: -19,9 bodu).
- Americký odvolací soud ve středu dočasně zastavil platnost rozhodnutí americké Komise pro mezinárodní obchod (ITC), které kvůli patentovému sporu zakazuje prodej některých chytrých hodinek společnosti Apple (ve středu +0,05 %) ve Spojených státech. Informovala o tom agentura Reuters.
- Americký list The New York Times podal žalobu na firmu OpenAI, která stojí za populárním chatovacím systémem ChatGPT založeným na umělé inteligenci, i na společnost Microsoft (ve středu -0,15 %), která je hlavním investorem do OpenAI. Viní je z porušování autorských práv a zneužívání duševního vlastnictví, informovala ve středu zahraniční média.
- Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v prosinci klesl na -11 bodů (odhad: -7 bodů, listopad: -5 bodů).
- Americký výrobce chytrých telefonů Apple v říjnu varoval indické opoziční politiky, že se do jejich telefonů mohli nabourat vládní hackeři. Indická vláda nyní Apple žádá, aby toto sdělení zmírnil. S odkazem na své zdroje to napsal americký deník The Washington Post.
- Celosvětová hodnota fúzí a akvizic letos poprvé od roku 2013 sestoupila pod tři biliony dolarů. Vyplývá to z údajů burzovní společnosti London Stock Exchange Group. Za poklesem stojí vysoké úrokové sazby, geopolitické napětí i regulační překážky, napsal list Financial Times.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 23. prosince stoupl na 218 tisíc z 206 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 205 tisíc), čekal se růst na 210 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 16. prosince v souladu s odhady vzrostl na 1,875 milionu z 1,861 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,865 milionu).
- Velkoobchodní zásoby v USA v listopadu podle předběžných dat klesly o 0,2 % (odhad: -0,2 %, říjen: -0,4 %).
- Obchodní bilance USA se zbožím za listopad podle předběžných dat vykázala deficit 90,3 miliardy USD (říjen: -89,8 miliardy USD).
- Rozjednané prodeje rezidenčních nemovitostí v USA v listopadu meziročně klesly o 5,2 % (říjen: -8,5 %), meziměsíčně se nezměnily (odhad: +1 %, říjen: -1,2 %).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
