USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle finálních dat vzrostl na 79 bodů (flash: 78,8 bodu, prosinec: 69,7 bodu)
Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v lednu výrazně vzrostla, dostala se na nejvyšší úroveň od léta 2021. Američané jsou optimističtější ohledně vývoje příjmů domácností i ohledně vývoje inflace. Vyplývá to z finálních výsledků průzkumu Michiganské univerzity.
Index spotřebitelské důvěry se v lednu zvýšil na 79 bodů z prosincových 69,7 bodu. Zaznamenal tak nejvýraznější meziměsíční nárůst od roku 2005 a vyšplhal se na nejvyšší úroveň od července 2021.
Ekonomové sledují údaje o spotřebitelské důvěře velmi pozorně, neboť se z nich snaží odvodit budoucí vývoj spotřebitelských výdajů. Ty v USA zajišťují více než dvě třetiny hospodářské aktivity. Spojené státy jsou největší ekonomikou na světě.
"Nálada se již zlepšila o téměř 60 % z rekordního minima z června 2022, což pravděpodobně poskytne určitý příznivý impulz ekonomice," uvedla ředitelka spotřebitelských průzkumů na Michiganské univerzitě Joanne Hsuová.
Spotřebitelé nyní podle průzkumu předpokládají, že inflace bude v příštích 12 měsících činit 2,9 %, zatímco v prosinci ji odhadovali na 3,1 %. "Náladu spotřebitelů podpořilo přesvědčení, že u inflace nastal obrat k lepšímu," uvedla Hsuová. Poukázala rovněž na zlepšená očekávání ohledně budoucího vývoje příjmů.
Zdroj: TradingEconomics, ČTK