US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+1,00 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+0,25 %
KB+0,00 %
Erste+1,08 %

Zájem o průmyslové roboty v Severní Americe loni poprvé za pět let klesl

Poptávka severoamerických podniků po průmyslových robotech se v loňském roce snížila téměř o třetinu a vykázala první pokles za pět let. Přispěly k tomu obavy ze zpomalování ekonomiky a vyšší úrokové sazby. S odvoláním na údaje svazu pro rozvoj automatizace A3 o tom v pondělí informovala agentura Reuters.

Severoamerické podniky si podle těchto údajů vloni objednaly 31 159 robotů. To představuje pokles o 30 procent z předloňského maxima. "Když se ekonomice nevede skvěle, je jednodušší odkládat nákupy," uvedl prezident A3 Jeff Burnstein.

Za loňským poklesem objednávek stál z velké části automobilový sektor. Výrazně se na něm ale podílela také další odvětví, například potravinářství a kovoprůmysl.

"Rok 2023 byl charakterizován obtížnými ekonomickým a podnikatelskými podmínkami u mnoha našich klíčových zákazníků," uvedl šéf dánského výrobce robotů Universal Robots Kim Povlsen.

Poptávka po robotech dosáhla velkého rozmachu v době pandemie covidu-19. Tehdy se výrobci pomocí automatizace snažili řešit problémy s nedostatkem pracovních sil.

Zdroj: ČTK

Spojené státy americké (USA)Umělá inteligence (AI)
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nebaví vás drahá NVIDIA? Vsaďte na boom AI přes komodity

Nebaví vás drahá NVIDIA? Vsaďte na boom AI přes komodity

25. 6.-Tomáš Beránek
Průmyslové kovy