Evropské akcie v pátek oslabily, v týdenním horizontu se indexy na směru neshodly
Západoevropské akciové indexy zakončily páteční seanci v červených číslech. Investoři se zaměřili na data z amerického trhu práce za květen. V minusu skončila většina hlavních sektorů, proti proudu šlo odvětví zdravotní péče, které zpevnilo zhruba o půl procenta. V týdenním horizontu hlavní indexy zaznamenaly smíšené výsledky.
Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek klesl o 0,22 % na 523,55 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,48 % na 8 245,37 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,51 % na 18 557,27 bodu a francouzský CAC 40 přišel o 0,48 % a skončil na 8 001,80 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 se v závěru týdne nedařilo akciím společností Vonovia (-7,23 %), LEG Immobilien (-4,99 %) nebo Daimler Truck Holding (-4,24 %). V plusu naopak skončily cenné papíry firem Saab (+9,36 %), Infineon Technologies (+3,68 %) či BE Semiconductor Industries (+2,85 %).
Americká ekonomika v květnu podle dat ministerstva práce vytvořila asi 272 tisíc pracovních míst po vzniku zhruba 165 tisíc míst v dubnu (revidováno ze 175 tisíc). Míra nezaměstnanosti se zvýšila o desetinu procentního bodu na 4 %. Analytici v průměru předpokládali, že v květnu vzniklo 185 tisíc pracovních míst, a čekali stagnaci míry nezaměstnanosti na 3,9 %.
Za týden STOXX Europe 600 přidal 1,04 %, FTSE 100 oslabil o 0,36 %, DAX si připsal 0,32 % a CAC 40 zpevnil o 0,11 %.
Nejdůležitější páteční události na evropských trzích
- Skupina věřitelů, kteří vlastní dluhopisy švýcarské banky Credit Suisse v úhrnné hodnotě 82 milionů USD, podala ve čtvrtek u soudu v New Yorku žalobu na švýcarský stát. S odvoláním na soudní dokumenty to uvedla agentura Reuters. Věřitelé se cítí poškozeni snížením hodnoty dluhopisů typu AT1 na nulu při převzetí banky konkurenčním ústavem UBS.
- Průmyslová výroba v Německu v dubnu překvapivě klesla, proti předchozímu měsíci o 0,1 %. Export se ale o 1,6 % zvýšil, takže překonal očekávání analytiků. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil spolkový statistický úřad. Německá centrální banka v pátek předpověděla, že hrubý domácí produkt Německa se v letošním roce zvýší o 0,3 %, zatímco v prosinci letošní hospodářský růst odhadovala na 0,4 %. Zároveň mírně zvýšila odhad letošní inflace.
- Ekonomiky Evropské unie i eurozóny v letošním prvním čtvrtletí proti předchozím třem měsícům vzrostly o 0,3 %. Oznámil to v pátek evropský statistický úřad Eurostat. Potvrdil tak své údaje z poloviny května. Meziroční růst ekonomiky EU v prvním čtvrtletí nicméně podle páteční zprávy činil 0,5 %, zatímco v květnu jej Eurostat odhadoval na 0,4 %.
- Ruská centrální banka v pátek podle očekávání opět ponechala svou základní úrokovou sazbu na 16 %. V tiskové zprávě uvedla, že pokles inflace se zastavil a že nevylučuje zvýšení sazeb na příštím zasedání, které se bude konat 26. července.
- Ukrajinská vláda jedná se zahraničními držiteli dluhopisů o restrukturalizace svého dluhu v objemu 20 miliard USD a usiluje o jeho částečný odpis. Zákonodárcům to v pátek řekl ministr financí Serhij Marčenko. Ukrajina se po ruské invazi z února 2022 dohodla na dvouletém zmrazení plateb ze svých zahraničních dluhopisů. Kyjev si chce udržet přístup na mezinárodní trhy a chce vyjednat novou dohodu do srpna, než skončí doba, ve které země na základě dohody nemusela dluh splácet.
- Ruská součást rakouské banky Raiffeisen Bank International musí výrazně omezit objem svého úvěrového portfolia, aby vyhověla požadavkům Evropské centrální banky. S odkazem na sdělení ruské banky o tom v pátek informovala agentura Reuters. Pro Raiffeisen to znamená, že na příkaz ECB musí do dvou let objem svého úvěrového portfolia v Rusku snížit zhruba o dvě třetiny.
- Spojené království: Index cen rezidenčních nemovitostí od banky Halifax v květnu meziměsíčně klesl o 0,1 % (odhad: +0,2 %, duben: +0,1 %) a meziročně se zvýšil o 1,5 % (odhad: +1,2 %, duben: +1,1 %).
Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích
- Spotřebitelské ceny v Turecku vzrostly v květnu meziročně o 75,45 % a o 3,37 % na měsíční bázi, uvedl to turecký statistický institut. Mezi sektory, které zaznamenaly nejstrmější meziroční nárůst spotřebitelských cen, patřilo vzdělávání (+104,8 %), bydlení (+93,2 %) a hotely, kavárny a restaurace (+92,9 %). Ekonomové již dříve předpovídali, že inflace v zemi s 85 miliony obyvatel vyvrcholí kolem 75 %, než začne polevovat.
- Třetí největší cestovní společnost v Evropě FTI se dostala do finančních problémů a její mateřská skupina FTI Touristik GmbH podala v pondělí u soudu návrh na zahájení insolvenčního řízení. Firma uvedla, že dělá maximum, aby zahájené zájezdy byly dokončeny podle plánu, ty nezahájené budou zrušeny.
- Rusko v květnu zvýšilo průměrný denní vývoz plynu potrubím do Evropy meziročně o 39 %, proti dubnu pak nárůst činí 7,3 %. S odkazem na své výpočty to v pondělí uvedla agentura Reuters. Monopol na vývoz plynu potrubím má v Rusku společnost Gazprom. Ta zatím letos do Evropy dodala zhruba 13 miliard metrů krychlových suroviny.
- Americká technologická společnost Microsoft ve Švédsku v příštích dvou letech investuje 33,7 miliardy švédských korun (73 miliard Kč) do rozšíření infrastruktury pro cloudové služby a umělou inteligenci (AI). Pro Microsoft je to zatím největší investice v této skandinávské zemi, uvedla v pondělí agentura Reuters.
- Pokles aktivity ve zpracovatelském sektoru eurozóny se v květnu zmírnil, relativní zlepšení situace ale bylo podle finálních dat slabší, než uváděly předběžné údaje. Finální index nákupních manažerů dosáhl hodnoty 47,3 bodu, flash údaj byl 47,4 bodu a v dubnu byl PMI na 45,7 bodu. Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi pásmy růstu a poklesu aktivity.
- Konsorcium kolem českého podnikatele Daniela Křetínského předložilo upravený návrh na záchranu zadlužené francouzské technologické společnosti Atos. Oznámila to v pondělí v tiskové zprávě firma Atos. Upravenou nabídku podle tiskové zprávy předložila rovněž společnost Onepoint, která je největším akcionářem Atosu. Podle agentury Reuters hodlá Atos do středy rozhodnout o těchto dvou návrzích. Křetínského mluvčí Daniel Častvaj uvedl, že nic nebude k informacím dodávat.
- Počet lidí bez práce v Německu v květnu klesl o 27 tisíc na 2,72 milionu, míra nezaměstnanosti se pak snížila o 0,2 procentního bodu na 5,8 %. V úterý to v předběžné zprávě oznámil Spolkový úřad práce. Meziročně byl v květnu počet nezaměstnaných vyšší o 179 tisíc.
- Evropský výrobce letadel Airbus jedná o velkém prodeji letadel A330neo do Číny. Některé přední čínské letecké společnosti zvažují nákup více než 100 modernizovaných modelů A330 se dvěma uličkami. S odvoláním na informované zdroje to uvedla agentura Bloomberg. O podmínkách se stále jedná a načasování prodeje je nejisté. Rozhovory začaly být intenzivnější poté, co čínský prezident Si Ťin-pching v květnu navštívil francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.
- Španělská vláda schválila návrh na 15% minimální daň z příjmů velkých firem. Návrh musí ještě schválit parlament. Krok navazuje na iniciativu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a směrnici Evropské unie, které mají zabránit obcházení daní. S odvoláním na prohlášení vlády o tom v úterý informovala agentura Reuters.
- Evropská komise v principu souhlasí s plánem Německa vyplatit společnosti LEAG ovládané podnikatelem Danielem Křetínským až 1,75 miliardy eur jako kompenzaci za plánovaný odchod od uhlí do roku 2038. Uvedlo to v úterý podle agentury Reuters německé ministerstvo hospodářství.
- Švýcarsko: Meziroční inflace v květnu zůstala na 1,4 %, meziměsíčně spotřebitelské ceny stejně jako v dubnu stouply o 0,3 % (odhad: +0,4 %).
- Americká internetová společnost Google bude muset v Británii čelit žalobě za údajné zneužívání dominantní pozice na trhu s internetovou reklamou. Rozhodl o tom ve středu podle agentury Reuters londýnský odvolací soud pro hospodářskou soutěž. Žaloba po firmě požaduje odškodné až 13,6 miliardy liber jménem vydavatelů, kteří tvrdí, že jim praktiky Googlu způsobily ztráty. Firma obvinění odmítá.
- Německá chemická firma Bayer v jednom ze sporů ohledně zdravotních následků používání herbicidu Roundup zaplatí výrazně nižší odškodné. Místo původní částky 2,25 miliardy dolarů to bude 400 milionů USD. V úterý o tom rozhodl soud ve Filadelfii, informují tiskové agentury.
- Americký řetězec restaurací rychlého občerstvení McDonald's nemá v Evropské unii právo používat ochrannou známku Big Mac u kuřecích produktů. Ve své zprávě to ve středu uvedl druhý nejvyšší soud EU. Verdikt zdůvodnil tím, že McDonald's neprokázal využívání známky Big Mac u kuřecích produktů po dobu alespoň pěti let v řadě. McDonald's na verdikt bezprostředně nereagoval, uvedla agentura Reuters.
- Americká společnost Meta Platforms dostala v Itálii pokutu 3,5 milionu eur od antimonopolního úřadu AGCM. Regulátor o tom ve středu informoval v tiskové zprávě. Majitel platforem Facebook, Instagram nebo WhatsApp se podle úřadu provinil nespravedlivými obchodními praktikami, když uživatele včas neinformoval o využívání jejich osobních dat pro komerční účely.
- Spojené království: Kompozitní PMI v květnu podle finálních dat S&P Global vzrostl na 53 bodů (flash: 52,8 bodu, duben: 52,8 bodu) a PMI pro sektor služeb zůstal v souladu s odhady na 52,9 bodu.
- Eurozóna: Kompozitní PMI v květnu podle finálních dat S&P Global 52,2 bodu (flash: 52,3 bodu, duben: 51,7 bodu), PMI pro sektor služeb 53,2 bodu (flash: 53,3 bodu, duben: 53,3 bodu).
- Německo: Kompozitní PMI v květnu podle finálních dat S&P Global 52,4 bodu (flash: 52,2 bodu, duben: 50,6 bodu), PMI pro sektor služeb 54,2 bodu (flash: 53,9 bodu, duben: 53,2 bodu).
- Francie: Kompozitní PMI v květnu podle finálních dat S&P Global 48,9 bodu (flash: 49,1 bodu, duben: 50,5 bodu), PMI pro sektor služeb 49,3 bodu (flash: 49,4 bodu, duben: 51,3 bodu).
- Itálie: Kompozitní PMI v květnu 52,3 bodu (odhad: 53,4 bodu, duben: 52,6 bodu), PMI pro sektor služeb 54,2 bodu (odhad: 54,4 bodu, duben: 54,3 bodu).
- Španělsko: Kompozitní PMI v květnu 56,6 bodu (odhad: 56 bodů, duben: 55,7 bodu), PMI pro sektor služeb 56,9 bodu (odhad: 56,5 bodu, duben: 56,2 bodu).
- Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB) na červnovém měnověpolitickém jednání podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 4,25 %. Přerušila tak sérii pěti jednání, po kterých sazba zůstala beze změny na 4,50 %. O čtvrt procentního bodu klesla i depozitní sazba, aktuálně tak činí 3,75 %. Ke snížení sazeb přikročila ECB poprvé od roku 2019.
- Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair prohrála soudní spor o španělský koronavirový program solventnosti. Pomoc firmám zasaženým pandemií nemoci covid-19 v celkovém objemu deset miliard eur před čtyřmi lety schválila Evropská komise a v roce 2021 Tribunál Soudního dvora EU potvrdil, že je v souladu s unijním právem. Rozsudek je konečný a nelze se proti němu odvolat, uvedl ve čtvrtek Soudní dvůr EU. Žaloba je jednou z řady, kterou aerolinky podaly proti svým konkurentům využívajícím státní pomoc.
- Maďarsko je spokojeno se spoluprací s Ruskem v dodávkách zemního plynu a nemá v plánu přestat jej od Moskvy nakupovat. A to navzdory tlaku, který je na Maďarsko v tomto ohledu vyvíjen. Na ekonomickém fóru v Petrohradu to ve čtvrtek řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.
- Eurozóna: Maloobchodní tržby v dubnu meziročně stagnovaly (odhad: +0,1 %, březen: +0,7 %) a meziměsíčně se snížily o 0,5 % (odhad: -0,3 %, březen: +0,7 %, revidováno z +0,8 %).
- Německo: Průmyslové zakázky v dubnu meziročně klesly o 1,6 % (březen: -2,4 %, revidováno z -1,9 %) a meziměsíčně se snížily o 0,2 % (odhad: +0,3 %, březen: -0,8 %, revidováno z -0,4 %).
- Švýcarsko: Míra nezaměstnanosti zůstala v květnu na 2,3 %.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky voestalpine v FY2024: Čistý zisk 100,8 milionu EUR (loni: 1,06 miliardy EUR), EBITDA 1,67 miliardy EUR.
Zdroj: CNBC