Vláda ČR projedná novelu o zaměstnanosti se změnami podpory práce postižených
Příspěvky na zaměstnávání postižených by se mohly od příštího roku změnit. Stanovit se má strop na vyplácenou podporu. Zrušit by se měl příspěvek 5 000 korun na znevýhodněného pracovníka. Odstupňovat by se měla výše odvodů za neplnění povinného podílu zaměstnanců s handicapem. Inspekce práce by také mohla zveřejňovat seznam firem a pracovních agentur, které zaměstnávají načerno či zastřeně. Počítá s tím navrhovaná novela o zaměstnanosti, k níž se po měsíci vrátí vláda. Začátkem června jednání přerušila.
Novelu zveřejnilo ministerstvo práce v prosinci. Původně v ní navrhovalo i zavedení bodového hodnocení pro přijímání pracovníků ze zahraničí a evidenci uznaných zaměstnavatelů, kteří by mohli cizince zaměstnávat. Shoda nebyla, resort záměr už před minulým jednáním vlády vyškrtl. V návrhu zůstaly změny podpory zaměstnávání postižených a postupu inspekce práce.
Stát přispívá firmám na chráněném trhu práce s víc než polovinou postižených pracovníků, kteří mívají nižší výkon. Podniky mohou získat tři čtvrtiny jejich mzdových nákladů, ale nejvýš 15 700 korun. K tomu je možné pobírat paušál 1 000 korun na provoz. Dá se žádat i o zvýšení podpory na další náklady na zaměstnávaní, tedy na asistenty, dopravu či přizpůsobení provozu.
"Z praktických poznatků i z dostupných dat vyplývá, že zaměstnavatelé vykazují zvýšené náklady účelově v neúměrně vysokých částkách a snaží se tím získat maximální částku příspěvku. Zejména se tak děje v případě nákladů provozních zaměstnanců a pracovních asistentů, kdy se čerpání příspěvku na tyto náklady za posledních pět let mnohonásobně zvýšilo," uvedlo ministerstvo v podkladech.
Nově by součet všech navýšení na další náklady nesměl přesáhnout 0,8násobek poskytnutých příspěvků za čtvrtletí. Navýšení by se nevyplácelo na agenturního pracovníka či při práci z domova a jiného místa. Na znevýhodněné zaměstnance by se přestal poskytovat příspěvek 5 000 korun a paušál 1 000 korun. Podle ministerstva to spolu se změnou odvodů za neplnění povinného podílu postižených zaměstnanců přispěje k přesunu části lidí z chráněného na běžný trh práce.
Zaměstnavatelé s víc než 25 zaměstnanci musí mít aspoň čtyři procenta pracovníků s postižením. Pokud to neplní, mohou za každého nepřijatého odebrat ročně výrobky a služby od handicapovaných za nejvýš 28násobek průměrné mzdy, nebo zaplatit státu 2,5násobek průměrné mzdy. Nově by se odvod odstupňoval. Zaměstnavatelé s méně než procentem postižených zaměstnanců by platili 3,5násobek průměrné mzdy, s podílem od jednoho do tří procent dvojnásobek a od tří do čtyř procent pak průměrnou mzdu. Ministerstvo uvedlo, že novela postihuje také přeprodávání výrobků a služeb handicapovaných mezi propojenými firmami.
Inspekce práce by mohla zveřejňovat seznam firem, které zaměstnávaly načerno či zastřeně. Inspektoři by mohli také nahrávat skrytě bez vědomí kontrolovaných. V případech, kdy firma nedostatky odstranila či nebyly závažné, by mohla stačit domluva bez přestupkového řízení.
Zdroj: ČTK