Americké akcie v pátek i za celý týden posílily, indexy S&P 500 a Nasdaq zaznamenaly nové rekordy
Americké akcie v pátek uzavřely v zelených číslech, protože údaje z trhu práce podpořily naděje na snižování úrokových sazeb ve Spojených státech. K růstu výrazně přispěly velké technologické společnosti, indexy S&P 500 a Nasdaq Composite opět posunuly historická maxima. Dolar v pátek oslabil.
Index Dow v pátek zpevnil o 0,17 % na 39 375,87 bodu, širší S&P 500 posílil o 0,54 % na 5 567,19 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zaznamenal zisk 0,90 % a vzrostl na 18 352,76 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 1,79 % na 12,48 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o sedm bazických bodů na 4,277 %. Cena ropy klesla téměř o procento, zlato si připsalo 1,4 % a stříbro zdražilo o 2,8 %. Bitcoin během pátku oslabil o více než procento a na konci dne se obchodoval kolem 56 400 USD.
Amerického ministerstvo práce v pátek oznámilo, že ekonomika USA v červnu vytvořila zhruba 206 000 pracovních míst. Tvorba pracovních příležitostí tak zpomalila oproti květnu, překonala však očekávání analytiků. Míra nezaměstnanosti v červnu vzrostla na 4,1 %, ačkoli analytici očekávali její setrvání na květnových čtyřech procentech.
Analytik Karl Schamotta ze společnosti Corpay uvedl, že překvapivý nárůst míry nezaměstnanosti v USA spolu s dalšími údaji signalizuje zhoršující se podmínky na trhu práce. To podle něj zvyšuje pravděpodobnost, že šéf Fedu Jerome Powell na červencovém zasedání Fedu (nebo na srpnové konferenci v letovisku Jackson Hole) naznačí možnost zářijového snížení úroků.
Podle ukazatele FedWatch Tool burzovního operátora CME nyní finanční trhy přisuzují zhruba 79% pravděpodobnost tomu, že Fed v září sníží svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu, napsala agentura Reuters. Základní sazba se nyní nachází v pásmu 5,25-5,50 %, což je nejvyšší úroveň od roku 2001.
"Na jedné straně data z trhu práce zvyšují šance na zářijové snížení sazeb Fedu. Dluhopisové trhy to jistě slaví," řekla Seema Shah, hlavní globální stratéžka společnosti Principal Asset Management. "Ale nemohu si pomoci, ta samá čísla zároveň vyvolávají obavy o směřování americké ekonomiky."
K pátečnímu růstu výrazně přispěly technologické tituly. Vzrostla například cena akcií internetové společnosti Meta Platforms (+5,87 %), která je majitelem sociálních sítí Facebook, Instagram a Threads či komunikační služby WhatsApp.
Dařilo se rovněž automobilce Tesla (+2,08 %), jejíž cenné papíry páteční seancí završily velice ziskový týden, ve kterém zpevnily o 27,11 %. Akcie Applu (+2,16 %) v pátek přepsaly burzovní almanach, když na ceně 226,34 USD zaznamenaly své nové historické maximum. Cenné papíry Nvidie (-1,91 %) sice obdržely ojedinělé snížené doporučení (odkazující na omezený růst pro výrobce čipů) od jednoho analytika z Wall Street, nicméně stále za celý týden stouply o 1,85 %.
Za celý týden Dow posílil o 0,66 %, S&P 500 zpevnil o 1,95 % a Nasdaq Composite přidal 3,50 %.
Dolar v závěru týdne oslabil
Na devizovém trhu v pátek americký dolar kvůli vyhlídkám na snižování úroků v USA mírně oslaboval vůči euru. Kolem 22.00 SELČ jednotná evropská měna vykazovala nárůst o zhruba čtvrt procenta a obchodovala se nedaleko 1,0840 USD. Britská libra si vůči dolaru připisovala přes 0,4 % a pohybovala se v blízkosti 1,2815 USD poté, co v britských parlamentních volbách drtivě zvítězila Labouristická strana.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Americká ekonomika v červnu vytvořila asi 206 tisíc pracovních míst po vzniku zhruba 218 tisíc míst v květnu (revidováno z 272 tisíc). Míra nezaměstnanosti se zvýšila o desetinu procentního bodu na 4,1 %. V pátek to oznámilo americké ministerstvo práce. Analytici v průměru předpokládali, že v červnu vzniklo 190 tisíc pracovních míst, a čekali stagnaci míry nezaměstnanosti na 4 %.
- Výrobce počítačových her Epic Games v pátek uvedl, že mu firma Apple nadále svévolně brání spustit vlastní obchod na chytrých telefonech iPhone a tabletech iPad v Evropě. Apple dvakrát odmítl dokumentaci ke spuštění obchodu Epic Games Store na zařízeních s operačním systémem iOS s tím, že některá tlačítka nebo funkce se příliš podobají těm v obchodu App Store, uvedla firma na síti X.
- Celosvětový růst ekonomiky pro období let 2024 až 2025 bude činit asi 2,8 %, tedy o 0,1 procentního bodu více než v roce 2023. Vyplývá to z analýzy světové úvěrové pojišťovny Allianz Trade. Rozhodujícími faktory pro pomalý růst HDP jsou podle ní válečné konflikty a nejistota spojená s volbami, které se konají v důležitých státech světa.
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americký výrobce letecké techniky Boeing převezme svého dodavatele Spirit AeroSystems za 4,7 miliardy USD. Za jednu akcii tak společnost zaplatí 37,25 USD. Po započtení zadlužení akvírované firmy vyjde celá transakce Boeing na 8,3 miliardy USD. Firma to oznámila v pondělním prohlášení.
- Americké ministerstvo spravedlnosti formálně vznese trestní obvinění na výrobce letadel Boeing. Podle obžaloby se měl Boeing dopustit podvodu v případě dvou smrtelných havárií letadel 737 MAX. V pondělí o tom informovala agentura Reuters s odvoláním na dva informované zdroje. Žalobci podle nich firmě nabídnou mimosoudní dohodu o uznání viny, na jejímž základě by Boeing zaplatil pokutu 487,2 milionu USD.
- Evropská komise obvinila americkou internetovou společnost Meta Platforms, že porušuje nová pravidla, která se v Evropské unii vztahují na velké internetové platformy. Firma provozující sítě Facebook či Instagram proti pravidlům nutí uživatele poskytovat svá soukromá data výměnou za přístup k bezplatným službám, oznámila v pondělí unijní exekutiva.
- Inflace ve Spojených státech se po obnoveném vzestupu v úvodu letošního roku vrátila k poklesu. Americká centrální banka však potřebuje vidět více důkazů potvrzujících tento sestupný trend, než bude moci zahájit snižování úrokových sazeb. Řekl to v úterý šéf Fedu Jerome Powell, který se v portugalském městě Sintra zúčastnil konference o měnové politice pořádané Evropskou centrální bankou.
- Odbyt amerického výrobce elektromobilů Tesla v druhém čtvrtletí klesl zhruba o pět procent na 443 956 aut z 466 140 před rokem. Firma to v úterý oznámila v tiskové zprávě. Meziroční pokles odbytu vykázala už druhé čtvrtletí za sebou. Výsledek za druhé čtvrtletí je nicméně lepší, než očekávali analytici. Ti odbyt Tesly v anketě společnosti LSEG odhadovali v průměru na 438 019 vozů.
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v květnu 8,14 milionu (odhad: 7,91 milionu, duben: 7,919 milionu, revidováno z 8,059 milionu).
- Americká technologická společnost Google ze skupiny Alphabet za posledních pět let navýšila emise skleníkových plynů o 48 %. Příčinou je rozšiřování datových center v důsledku požadavků systémů umělé inteligence. Ty tak ohrožují ambiciózní cíl firmy dosáhnout do roku 2030 uhlíkové neutrality. V úterý na to upozornil britský deník Financial Times.
- Americká technologická společnost Microsoft investuje 2,2 miliardy eur do nových datových center ve Španělsku. Ve středu to podle agentury AFP uvedla místní vláda v Aragonii. Na severovýchodě země tak vzniká centrum cloudového inženýrství. Podle šéfa aragonské vlády Jorgeho Azcóna se objem plánovaných investic Microsoftu v regionu zvýší na 6,7 miliardy eur.
- Americká automobilka General Motors se dohodla, že zaplatí vládě Spojených států pokutu 145,8 milionu dolarů, protože téměř šest milionů jejích starších vozů nesplňuje normy pro emise a spotřebu pohonných hmot. Informovaly o tom agentury AP a Reuters s odvoláním na americké úřady.
- V americkém soukromém sektoru v červnu vzniklo 150 tisíc pracovních pozic. Analytici čekali přírůstek 160 tisíc míst po vzniku 157 tisíc pozic v květnu (revidováno ze 152 tisíc). Oznámila to ve středu organizace ADP.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 29. června vzrostl na 238 tisíc z 234 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 233 tisíc), čekal se výsledek 235 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 22. června stoupl na 1,858 milionu z 1,832 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,839 milionu), čekal se růst na 1,840 milionu.
- Kompozitní PMI v červnu podle finálních dat S&P Global dosáhl 54,8 bodu (flash: 54,6 bodu, květen: 54,5 bodu), PMI pro sektor služeb stoupl na 55,3 bodu (flash: 55,1 bodu, květen: 54,8 bodu). Index nákupních manažerů ve službách od ISM v červnu klesl na 48,8 bodu (odhad: 52,5 bodu, květen: 53,8 bodu).
- Obchodní bilance USA se zbožím za květen vykázala schodek 75,1 miliardy USD (odhad: 76,2 miliardy USD, duben: 74,5 miliardy USD, revidováno z 74,6 miliardy USD).
- Průmyslové objednávky v USA v květnu meziměsíčně klesly o 0,5 % (odhad: +0,2 %, duben: +0,4 %).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Constellations Brands v 1QFY2025: Upravený zisk na akcii 3,57 USD (odhad: 3,46 USD), tržby 2,662 miliardy USD (odhad: 2,669 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, ČTK