US MARKETOtevírá za: 11 h 4 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Nezaměstnanost v ČR v září vzrostla na 3,9 procenta, volných míst přibylo

Nezaměstnanost v Česku v září stoupla na 3,9 %, byla tak o 0,1 procentního bodu vyšší než v předchozích dvou měsících. Hlavním důvodem nárůstu byl příchod zhruba 3 000 absolventů škol na trh práce. Lidí bez práce bylo na konci září 290 905, o 4 585 více než v předchozím měsíci. Stoupl ale i počet volných míst, oproti srpnu jich přibylo 1 400 na 264 654. Údaje v úterý zveřejnil Úřad práce ČR. Loni v září byla nezaměstnanost nižší, činila 3,6 %.

"I nadále zůstává vyšší počet uchazečů, než je počet otevřených míst. Naprosto rekordní je ale počet umístěných uchazečů o zaměstnání," uvedl generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof. Úřad v září zprostředkoval práci pro 31 845 uchazečů o zaměstnání. Byl to nejvyšší počet za celou dobu měření od roku 1993. Meziročně stoupl počet míst zprostředkovaných úřadem o více než 80 procent.

Počet lidí v evidenci pracovních úřadů zahrnuje i nezaměstnané, kteří nemohou okamžitě nastoupit do práce. Jsou to například lidé na rekvalifikačních kurzech, nezaměstnané ženy na mateřské dovolené, vězni nebo nezaměstnaní v pracovní neschopnosti. Takzvaných dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku od 15 do 64 let, kteří mohli ihned nastoupit do práce, bylo v Česku v září 268 701.

Nejvyšší nezaměstnanost byla v září v Ústeckém kraji se 6,2 procenta. Naopak nejnižší nezaměstnanost byla v Praze, kde práci hledalo 2,9 procenta lidí. Meziročně se situace nejvíce změnila v Olomouckém a v Moravskoslezském kraji, kde podíl nezaměstnaných vzrostl oproti září 2023 o 0,7 procentního bodu.

Mezi okresy byla nezaměstnanost nejvyšší na Mostecku, kde dosáhla 8,6 procenta. Nejnižší podíl nezaměstnaných byl v okrese Praha-východ, kde práci hledalo 1,5 procenta lidí.

Na jedno volné pracovní místo připadalo v Česku v září 1,1 uchazeče o zaměstnání. Největší přetlak na pracovním trhu byl na Karvinsku s 10,2 uchazeče na jednu pozici. Nejméně nezaměstnaných v poměru k nabídce míst připadlo na Mladoboleslavsku a v okrese Praha-východ a okrese Praha-západ, a to 0,3 uchazeče na jedno místo.

Loni v září byla nezaměstnanost v Česku o 0,3 procentního bodu nižší než letos. Bez práce bylo tehdy 263 020 lidí a volných míst 281 995.

Analytici: Růst nezaměstnanosti ukazuje na slabý výkon ekonomiky

Zářijové zvýšení nezaměstnanosti na 3,9 procenta ze srpnových 3,8 procenta ukazuje na slabý výkon české ekonomiky, která nevytváří dost nových pracovních míst. Kromě toho se projevují i sezonní faktory, jako příchod absolventů na trh práce nebo omezování sezonních prací. Shodují se na tom analytici. Nezaměstnanost podle nich ke konci roku poroste a patrně překročí čtyři procenta, nečekají ale, že by se stala závažným problémem.

Hlavní ekonom Deloitte David Marek upozornil, že v září tradičně přicházejí na pracovní trh absolventi škol. "Když je ekonomika v dobré kondici, nemá trh práce problém vytvářet dostatek míst a tyto mladé lidi rychle zaměstnat. Aktuálně tomu tak ovšem není. Zatímco loni bylo ke konci září na úřadech práce registrováno 16.500 absolventů, letos jich bylo 19.300," uvedl. Ochlazení na trhu práce podle něj potvrzuje také meziroční snížení počtu volných míst o 17.000 na zhruba 265.000.

"Ačkoliv velká část lidí dokáže práci poměrně rychle znovu najít, nezaměstnanost v ČR velmi pozvolna už zhruba rok narůstá s tím, jak firmy především v průmyslu snižují počty svých zaměstnanců. Vzhledem k tomu, jak letos poklesla obliba předčasných důchodů, je propouštění přece jen v celkových číslech více vidět," uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. Upozornil, že letošní zářijová nezaměstnanost je nejvyšší za posledních osm let. "Vzhledem k tomu, že ekonomický růst je velmi pomalý na to, aby rychle vytvářel nová pracovní místa, bude nezaměstnanost narůstat i ve zbytku letošního roku," dodal.

"Za zvyšováním počtu lidí bez práce během letošního září zčásti stojí slabý výkon ekonomiky, který vede k omezování zaměstnaneckých stavů v některých výrobních závodech. Mezi další důvody patří menší vliv sezonních prací a pozdější nástup čerstvých absolventů škol na pracovní trh oproti dřívějším letům. Meziročně je bez práce téměř o 28.000 lidí víc a tato meziroční změna roste už od loňského podzimu," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Generální ředitel společnosti Randstad ČR Martin Jánský upozornil i na další důvody růstu nezaměstnanosti. "Jedním z hlavních důvodů je ukončení sezonních prací, které podpořil nástup deštivého počasí. Nábory zastavila nebo omezila řada firem například v sektoru automotive, který je silně navázán na Německo, které se momentálně potýká s problémy. Dalším negativním vlivem byly povodně, které narušily plány náboru v zasažených oblastech," řekl.

"Dobrou zprávou pro zaměstnance je, že přetrvává silná poptávka po kvalitních specializovaných pracovnících, kteří nebudou mít ani v budoucnu o práci žádnou nouzi. Hlavním problémem české nezaměstnanosti totiž i nadále není její absolutní výše, ale struktura. Nejvíce volných míst zůstává v oblastech méně kvalifikovaných profesí, kde se dlouhodobě nepotkává mzdová poptávka s nabídkou," uvedla expertka PwC na řízení lidských zdrojů Andrea Linhartová Palánová.

V dalších měsících čekají analytici mírný růst nezaměstnanosti z důvodu ukončování sezonních prací. "Podíl nezaměstnaných se dostane odhadem na 4,1 procenta, čímž se vrátíme z hlediska parametrů trhu práce do roku 2018. Pro příští rok nadále počítáme v nezaměstnanosti s kulminací a následných poklesem, když ekonomické oživení začne generovat víc nových pracovních příležitostí," uzavřel Sobíšek.

Zdroj: ČTK

Česká republikaNezaměstnanost
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika