Evropské akcie v pátek zpevnily, za celý týden se indexy na směru neshodly
Obchodování na západoevropských akciových trzích v pátek skončilo v zelených číslech. Investoři dopoledne vyhodnocovali sérii britských dat. Růst táhl sektor finančních služeb, naopak telekomunikační sektor uzavřel v minusu. Příští týden bude Evropská centrální banka jednat o nastavení měnové politiky, rozhodnutí oznámí ve čtvrtek odpoledne.
Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek přidal 0,55 % na 521,98 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,19 % na 8 253,65 bodu, německý DAX zpevnil o 0,85 % na 19 373,83 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,48 % na 7 577,89 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 se dařilo mimo jiné akciím společností Airbus (+3,92 %), Allegro.eu (+3,69 %) nebo Siemens Energy (+3,29 %). Pod nulou naopak skončily cenné papíry firem Just Eat Takeaway.com (-6,21 %), CD Projekt (-4,39 %) či HelloFresh (-3,28 %).
Za celý uplynulý týden STOXX Europe 600 přidal 0,66 %, DAX se zvýšil o 1,32 % a CAC 40 zpevnil o 0,48 %, zatímco FTSE 100 klesl o 0,33 %.
Nejdůležitější páteční události na evropských trzích
- Propad celosvětového prodeje německého automobilového koncernu Volkswagen v třetím čtvrtletí zrychlil. Skupina, jejíž součástí je i česká Škoda Auto, dodala zákazníkům 2 176 300 vozů, tedy o 7,1 % méně než ve stejném období loni. Slabý byl už druhý letošní kvartál, kdy pokles prodeje všech koncernových značek činil 3,8 %. V období od července do září se nedařilo především značce Audi a čínskému trhu. Firma to uvedla v pátečním sdělení. Ratingová agentura Moody's krátce nato oznámila, že automobilce zhoršila výhled ratingu.
- Evropská komise žádá od čínského internetového prodejce Temu další vysvětlení. Podezřívá ho, že nedělá dost proti prodeji nelegálních a potenciálně nebezpečných výrobků na svém webu. Komise o tom v pátek informovala v denním přehledu. Činí tak na základě nařízení EU o digitálních službách (DSA). Je to už druhá taková žádost, uvedla agentura AFP.
- Růst světové ekonomiky by se měl v letech 2024 až 2026 držet kolem 2,8 %, což odpovídá dlouhodobému průměru. Většímu růstu brání vývoj ve Spojených státech, kde se příští rok očekává zpomalení růstu hrubého domácího produktu na 1,7 %. Vyplývá to z aktuální analýzy společnosti Allianz Trade.
- Plány francouzské vlády na vyšší zdanění bohatých by mohly některé z nich přimět k odchodu z Francie. Další lidé s velkým majetkem by pak mohli přehodnotit své plány usadit se ve Francii. S odvoláním na finanční a daňové poradce to uvedla agentura Bloomberg. Vyšší zdanění bohatých je součástí širšího plánu francouzské vlády na zlepšení stavu veřejných financí.
- Právnička Olesja Mychajlenková vyzvala svých téměř 14 000 příznivců na sociální síti k nákupu ukrajinských válečných dluhopisů. Je to jako dar, uvedla a na síti X zveřejnila snímek obrazovky svého vlastního portfolia dluhopisů. Díky svým znalostem finančních trhů a zkušenostem, které získala jako jedna z prvních drobných investorek do ukrajinských dluhopisů v domácí měně, se Mychajlenková přidala k širší vládní snaze povzbudit občany, aby pomohli financovat válku s Ruskem.
- Německo: Meziroční inflace v září podle finálních údajů klesla v souladu s odhadem na 1,6 % ze srpnových 1,9 %.
- Spojené království: Deficit obchodní bilance v srpnu klesl na 0,955 miliardy liber (červenec: -4,712 miliardy liber, revidováno z -7,514 miliardy liber).
- Spojené království: Průmyslová výroba v srpnu meziročně klesla o 1,6 % (odhad: -0,5 %, červenec: -2,2 %, revidováno z -1,2 %) a meziměsíčně se zvýšila o 0,5 % (odhad: +0,2 %, červenec: -0,7 %, revidováno z -0,8 %).
Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích
- Britská společnost BP ruší plán, podle kterého chtěla do roku 2030 snížit těžbu ropy a plynu. S odkazem na tři informované zdroje to v pondělí uvedla agentura Reuters. Nová strategie předpokládá pomalejší transformaci energetiky a také nové investice na Blízkém východě, a to v Iráku a v Kuvajtu. Šéf podniku Murray Auchincloss tyto změny oznámí zřejmě až v únoru, kdy zveřejní aktualizovanou strategii.
- Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v říjnu po předchozích třech poklesech za sebou překvapivě zvýšila. Hodnocení současné ekonomické situace se sice opět zhoršilo, investoři jsou však větší optimisté ohledně budoucího vývoje. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila výzkumná společnost Sentix.
- Švédská architektonická a inženýrská společnost Sweco navrhne v Belgii jeden z největších bateriových systémů skladování elektřiny v EU nazvaný Green Turtle (zelená želva). Bateriový park navrhne pro společnost GIGA Storage Belgium, uvedla v pondělí v tiskové zprávě firma Sweco, která se věnuje poradenství.
- Německá společnost Thyssenkrupp nyní přehodnocuje plány na produkci zelené, tedy uhlíkově neutrální oceli. S odkazem na sdělení firmy to v pondělí uvedla agentura Reuters. V neděli se objevila v médiích zpráva, že Thyssenkrupp, který se potýká s problémy, zvažuje zastavení velkého projektu dekarbonizace.
- Zakázky německého průmyslu klesly v srpnu ve srovnání s předchozím měsícem o 5,8 procenta. Ve své zprávě to v pondělí uvedl spolkový statistický úřad. Pokles byl výrazně vyšší, než se očekávalo, což je dalším signálem toho, že zpracovatelský průmysl největší evropské ekonomiky se v nadcházejících měsících nezotaví, uvedla agentura Reuters.
- Rada guvernérů Evropské centrální banky zřejmě na svém říjnovém zasedání přikročí k dalšímu snížení úrokových sazeb, řekl italskému deníku La Repubblica guvernér francouzské centrální banky François Villeroy de Galhau. Hrozí podle něj, že kvůli pomalému ekonomickému růstu inflace spadne pod dvouprocentní cíl ECB. Rada guvernérů bude zasedat 16. až 17. října ve slovinské Lublani.
- Spojené království: Index cen rezidenčních nemovitostí od banky Halifax za tři měsíce do konce září meziročně stoupl o 4,7 % (předchozí období: +4,3 %), v září se meziměsíčně zvýšil stejně jako v srpnu o 0,3 % (odhad: +0,2 %).
- Rusko palčivě pociťuje nedostatek pracovních sil ve zbrojovkách, které hledají desítky tisíc nových pracovníků. Vhodných lidí je na trhu málo a hledání specialistů trvá i měsíce, píše server BBC News a připomíná, že výroba zbraní v Rusku prudce stoupla kvůli válce, rozpoutané proti Ukrajině.
- Růst tržeb v maloobchodu v Česku bez prodejů a oprav motorových vozidel letos v srpnu opět zrychlil. Stouply meziročně o 5,3 %, v červenci vzrostly podle revidovaných údajů o 4,9 %. Oznámil to v úterý Český statistický úřad. Meziměsíčně vzrostly tržby o 0,1 %. Tržby za prodej a opravy vozidel meziměsíčně sice stouply o 0,3 %, ale ve srovnání s loňskem se snížily o 0,4 %.
- Průmyslová výroba v Německu v srpnu meziměsíčně vzrostla o 2,9 %, a zotavila se tak z poklesu o 2,9 % v předchozím měsíci. V úterý to uvedl spolkový statistický úřad. Oživení podle analytiků dává naději na stabilizaci zpracovatelského průmyslu v době, kdy se největší evropská ekonomika potýká s recesí.
- Nezaměstnanost v Česku v září stoupla na 3,9 %, byla tak o 0,1 procentního bodu vyšší než v předchozích dvou měsících. Hlavním důvodem nárůstu byl příchod zhruba 3 000 absolventů škol na trh práce. Lidí bez práce bylo na konci září 290 905, o 4 585 více než v předchozím měsíci. Stoupl ale i počet volných míst, oproti srpnu jich přibylo 1 400 na 264 654. Údaje v úterý zveřejnil Úřad práce ČR. Loni v září byla nezaměstnanost nižší, činila 3,6 %.
- Rok 2024 přináší výrazné změny ve spotřebitelských zvyklostech Evropanů, ukazuje nejnovější studie Institutu ekonomických studií společnosti Mastercard. V restauracích večeří až o desítky minut dříve a nákupy potravin a péči o sebe sama přesouvají na pracovní dny, aby víkendy mohli věnovat zážitkům a času s blízkými.
- V Evropské centrální bance sílí tlak na další snížení základních úrokových sazeb na zasedání plánovaném na příští týden. Uvedla to agentura Reuters, podle které se ve středu pro snížení sazeb o čtvrt procentního bodu vyslovilo hned několik činitelů ECB. Zřejmě jedinou reálnou opozicí těmto hlasům je guvernér slovenské centrální banky Peter Kažimír, napsala agentura Bloomberg.
- Německá vláda už letos nečeká hospodářský růst, hrubý domácí produkt podle ní klesne o 0,2 procenta. Na tiskové konferenci to ve středu oznámil ministr hospodářství Robert Habeck. Původně kabinet kancléře Olafa Scholze počítal s růstem o 0,3 procenta. Německá ekonomika zaznamenala pokles i loni.
- Rusko se bude potýkat s rostoucím nedostatkem odborníků na informační technologie, do roku 2030 jich bude chybět zhruba milion. Předpověděl to ve středu šéf největší ruské bankovní společnosti Sberbank German Gref. Míra nezaměstnanosti v Rusku je teď na rekordních minimech v důsledku nedostatku pracovních sil, za kterým stojí rozsáhlá vojenská mobilizace a emigrace statisíců obyvatel po zahájení invaze na Ukrajinu, uvedla agentura Reuters.
- Němci mají letos největší obavy kvůli stoupajícím cenám a následkům migrace. Vyplývá to ze studie, kterou ve středu v Berlíně představila pojišťovací společnosti R+V Versicherung. Podle ní je ale průměrný strach ve společnosti ve srovnání s předchozím rokem o něco nižší.
- Britsko-australský těžařský gigant Rio Tinto převezme za 6,7 miliardy USD firmu Arcadium Lithium. Firma to ve středu oznámila v tiskové zprávě. Pokud bude transakce dokončena, stane se jedním z největších producentů lithia na světě. Lithium se využívá například při výrobě baterií pro elektromobily.
- Vývoz z Německa v srpnu nečekaně vzrostl, po očištění o kalendářní a sezónní vlivy se proti předchozímu měsíci zvýšil o 1,3 %. Ve středu to oznámil spolkový statistický úřad. Analytici v anketě agentury Reuters přitom počítali s poklesem vývozu, v průměru o procento. Meziročně se export zvýšil o 0,1 %. Člen představenstva obchodní komory DIHK nicméně varuje před příliš optimistickou interpretací aktuálních dat.
- Čínská automobilka Chery začala v Rusku montovat auta určená k prodeji na místním trhu ve třech továrnách, které po ruské vojenské invazi na Ukrajinu opustily západní společnosti. S odvoláním na informované zdroje to ve čtvrtek uvedla agentura Reuters.
- Britský výrobce spotřebního zboží Unilever dokončil prodej své ruské divize firmě Arnest Group, což je ruský výrobce parfémů, kosmetiky a výrobků pro domácnost. Firma to ve čtvrtek oznámila v tiskové zprávě. Podmínky transakce nebyly zveřejněny. Prodej zahrnuje všechny obchodní aktivity a čtyři továrny Unileveru v Rusku a týká se i podnikání v Bělorusku.
- Ukrajinský parlament schválil návrh zákona o zvýšení válečných daní. Ruskem napadená země potřebuje více peněz, aby udržela v chodu svou ekonomiku a pokryla zvýšené výdaje na obranu. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Jednotlivcům se daně od letošního roku zvednou ze stávajících 1,5 % na 5 %. Více odvedou i firmy a banky.
- Meziroční míra inflace v Maďarsku v září klesla na 3 % z 3,4 % v předchozím měsíci. Dostala se tak na nejnižší úroveň od ledna 2021. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil maďarský statistický úřad.
- Světová obchodní organizace (WTO) ve čtvrtek mírně zlepšila odhad letošního růstu světového obchodu se zbožím. Předpokládá nyní, že obchod se zvýší o 2,7 %, v dubnu růst odhadovala pouze na 2,6 %. V příštím roce očekává zrychlení růstu na tři procenta, varuje však před riziky spojenými s geopolitickým napětím a nejistotou kolem vývoje hospodářské politiky.
- Ruský plynárenský gigant Gazprom podepsal s Maďarskem memorandum o možném zvýšení prodeje plynu. S odkazem na sdělení firmy o tom informovala agentura Reuters. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó ve čtvrtek navzdory válce na Ukrajině a západním sankcím vystoupil na ruském energetickém fóru v Petrohradu. Maďarsko nyní předsedá Radě Evropské unie.
- Německo: Maloobchodní tržby v srpnu meziročně stouply o 2,1 % (červenec: -1,6 %), meziměsíčně se zvýšily o 1,6 % (červenec: +1,5 %).
Zdroj: CNBC