Americké akcie v pátek opět vylepšily rekordy, mají za sebou nejlepší týden za dvanáct měsíců
Akcie v USA v pátek opět přepisovaly rekordy a výrazně posílily i za celý týden. Index Dow poprvé v průběhu seance překročil hranici 44 000 bodů, S&P 500 uzavřel na dalším historickém maximu. Investoři přijímají výsledky amerických voleb s optimismem. I když ekonomové upozorňují na možné dlouhodobé riziko, které by přinesla realizace některých návrhů Donalda Trumpa, současný tržní sentiment je pozitivní díky předpokládaným dopadům očekávaného snížení daní či deregulace ekonomiky.
Index Dow v pátek posílil o 0,59 % na 43 988,99 bodu, širší S&P 500 zpevnil o 0,38 % na 5 995,54 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 0,09 % na 19 286,78 bodu. Index volatility VIX se snížil o 1,71 % na 14,94 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o čtyři bazické body na 4,304 %. Cena ropy se v pátek snížila o 2,7 %, zlato korigovalo o 0,8 %. Bitcoin si v závěru dne připisoval zhruba půl procenta a obchodoval se kolem 76 500 USD. Aktuálně se tak cena největší kryptoměny nachází již v takzvané discovery zóně, tedy nad svým březnovým maximem, které se jí v tomto týdnu podařilo prolomit.
Americký akciový trh má za sebou silný týden, a to hlavně díky velké rally ve středu po Trumpově vítězství. "Akcie těží z vidiny Trumpovy růstové domácí politiky, společnosti doufají v jednodušší regulační rámec ve srovnání s administrativou Joea Bidena," uvedl Venu Krishna, stratég z Barclays. "Zda jsou tyto pohyby udržitelné, zůstává otázkou. Současný trend posiluje již tak vysoké zisky, protože vítězové dále vítězí. Prudký růst po volebním dnu dostal hlavní indexy do blízkosti překoupených úrovní, v případě indexu Russell 2000 dokonce již nad tuto hranici."
Investoři obecně vnímají republikánskou vládu jako příznivější díky očekávání deregulace, možnosti většího počtu fúzí a akvizic a navrhovaným daňovým škrtům. Obavy však vzbuzuje hluboký rozpočtový deficit a rostoucí cla, která vyvolávají strach z opětovného nárůstu inflace. Na trzích však aktuálně převažuje optimismus z krátkodobých dopadů případného snižování daní či zmíněné deregulace ekonomiky.
Některé akcie firem spojených s Donaldem Trumpem zaznamenaly v pátek další zisky. Společnost Tesla (+8,19 %), jejíž šéf Elon Musk podporoval v kampani nově zvoleného prezidenta, zaznamenala čtvrtý ziskový den v řadě. Tržní hodnota výrobce elektromobilů překročila hranici 1 bilionu dolarů, za celý týden cenné papíry automobilky zpevnily o 29,01 %. Akcie technologické společnosti Axon Enterprise (+28,68 %), která se zaměřuje na výbavu pro bezpečnostní složky, vyskočily poté, co firma zvýšila svůj výhled ročních příjmů. Cenné papíry Trump Media & Technology Group (+15,22 %) zdražily poté, co prezident oznámil, že nemá v plánu prodat svůj podíl ve společnosti zaměřené na sociální média.
Akciový trh podpořila také americká centrální banka, která ve čtvrtek snížila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Předseda Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci po oznámení změny uvedl, že má "dobrý pocit" ze stavu ekonomiky.
Zatímco někteří investoři na Wall Street mají obavy z vysokého ocenění akcií, síla býků během týdne posílila důvěru v to, že by burza mohla mít prostor pro další růst v posledních měsících letošního roku.
Index S&P 500 uzavřel týden s nárůstem o 4,66 % a Dow posílil o 4,61 %. Oba indexy zažily nejlepší týden od loňského 2023. Nasdaq Composite týden uzavřel se ziskem 5,74 % a index menších společností Russell 2000 se zvýšil o 8,57 %.
Dolar v pátek posílil
Rovněž americký dolar na závěr týdne posílil ke koši měn a zisky si připisuje i za celý týden. Kolem 22.10 SEČ dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, rostl o 0,4 % na 104,935 bodu. Od počátku týdne index přidal zhruba půl procenta. Euro v pátek vůči dolaru kleslo o 0,8 % na 1,072 USD. Dolar k jenu ztratil 0,3 % na 152,45 JPY.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Evropská unie je podle předsedy Evropské rady Charlese Michela připravena spolupracovat se Spojenými státy, zejména pokud jde o Ukrajinu či situaci na Blízkém východě, ale také v oblasti obchodu a bezpečnosti. Michel to uvedl po skončení pátečního neformálního summitu EU v Budapešti. Na tiskové konferenci vystoupil společně se šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a maďarským premiérem Viktorem Orbánem, který setkání hostil.
- Šéf společnosti MicroStrategy Michael Saylor zveřejnil na síti X podrobnosti o své strategii správy bitcoinových rezerv a souvisejících finančních operací. Firma, která v současné době drží přibližně 252 220 digitálních mincí v hodnotě kolem 18 miliard USD, si zakládá na optimalizaci své finanční pozice prostřednictvím pečlivě promyšlených (nicméně v očích skeptiků velice rizikových) operací.
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v listopadu podle předběžných dat stoupl na 73 bodů (odhad: 71 bodů, říjen: 70,5 bodu).
Výsledková sezóna
- Výsledky Paramount Global v 3Q: Zisk na akcii 0,43 USD (odhad: 0,24 USD), tržby 6,731 miliardy USD (odhad: 6,945 miliardy USD).
- Výsledky Baxter International v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,80 USD (odhad: 0,78 USD), tržby 3,85 miliardy USD (v souladu s odhady).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Evropská komise posoudí, zda operační systém iPadOS pro tablety iPad americké společnosti Apple splňuje pravidla Evropské unie zaměřená na omezení síly velkých technologických firem. Komise to v pondělí uvedla v tiskové zprávě. Jde o takzvané nařízení o digitálních trzích.
- Společnost Meta Platforms plánuje pomocí umělé inteligence odhalovat mladé uživatele Instagramu, kteří lžou o svém věku; automaticky je přepne do přísnějšího nastavení ochrany soukromí. Uvedla to podle agentury Bloomberg ředitelka produktového managementu firmy pro mládež a sociální dopad Alice Hartnettová. Meta je pod palbou kritiky rodičů a zákonodárců kvůli negativnímu vlivu sociálních sítí na duševní zdraví dospívajících.
- Průmyslové objednávky v USA v září meziměsíčně klesly o 0,5 % (odhad: -0,4 %, srpen: -0,8 %, revidováno z -0,2 %).
- Stávkující zaměstnanci americké společnosti Boeing v pondělí schválili nejnovější návrh podniku na zvýšení mezd. Ukončí tak sedmitýdenní stávku, která zastavila výrobu většiny letadel a prohloubila finanční krizi ve firmě. S odvoláním na odborový svaz IAM District 751 o tom informují tiskové agentury. Členové odborů se vyslovili pro návrh na zvýšení mezd celkem o 38 procent v období čtyř let.
- Spojené státy a Jižní Korea minulý týden podepsaly memorandum o zásadách týkajících se vývozu jaderných technologií a spolupráce v tomto odvětví. Informovalo o tom americké ministerstvo energetiky. Dopad na spor mezi americkou firmou Westinghouse a jihokorejskou společností Korea Hydro & Nuclear Power ale není z dokumentu jasný.
- Americká společnosti OpenAI začala s kalifornským úřadem generálního prokurátora jednat o změně své firemní struktury. Z neziskové společnosti se chce přeměnit na ziskovou, uvedla s odvoláním na informované zdroje agentura Bloomberg. OpenAI je průkopníkem v oblasti umělé inteligence.
- Vyšetřovatelé ve Francii a Nizozemsku prohledali kanceláře americké mediální společnosti Netflix, a to v rámci předběžného vyšetřování kvůli podezření z daňových úniků. Agentuře Reuters to sdělil zdroj z francouzské justice. Vyšetřování americké streamovací platformy ve Francii bylo podle něj zahájeno v listopadu 2022. Společnost Netflix tvrdí, že daňové zákony neporušuje.
- Americký kompozitní index nákupních manažerů v říjnu podle finálních dat společnosti S&P Global vzrostl na 54,1 bodu (flash: 54,3 bodu, září: 54 bodů), PMI ve službách 55 bodů (flash: 55,3 bodu, září: 55,2 bodu). Index nákupních manažerů ve službách od ISM v říjnu stoupl na 56 bodů (odhad: 53,8 bodu, září: 54,9 bodu).
- Obchodní bilance USA se zbožím v září vykázala schodek 84,4 miliardy USD (odhad: -84,1 miliardy USD, srpen: -70,8 miliardy USD, revidováno z -70,4 miliardy USD).
- Příštím americkým prezidentem bude republikánský kandidát Donald Trump. V souboji o Bílý dům jasně zvítězil nad demokratkou Kamalou Harrisovou. Investoři na Wall Street Trumpův úspěch přijali s nadšením. Republikání navíc ovládnou také Senát a zřejmě i Sněmovnu reprezentantů.
- Ekonomický výhled pro Spojené státy v dalším funkčním období Donalda Trumpa je krátkodobě příznivý, avšak střednědobé až dlouhodobé dopady jsou spíše nejisté. V povolební analýze to uvedli ekonomové z nizozemské banky ING. Zejména přísná imigrační politika, deportace zahraničních pracovníků bez dokladů, obchodní bariéry a rostoucí vládní dluh mohou podle nich představovat výrazné překážky pro další růst hospodářství.
- Vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa v prezidentských volbách ve Spojených státech by mohlo pomoci menším podnikům, a to díky krokům, které na jejich podporu Trump slíbil ve svých dřívějších vyjádřeních. Špatnou zprávou je ale Trumpovo prezidentství pro sektor obnovitelných zdrojů energie, jako jsou například solární elektrárny.
- Americká centrální banka podle očekávání na listopadovém zasedání snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma 4,50-4,75 %. V září Fed zahájil cyklus uvolňování měnové politiky redukcí sazeb o 50 bazických bodů. Předtím centrální banka naposledy sazby zvýšila loni v červenci, od té doby se základní úrok držel v pásmu 5,25-5,50 %, což byla nejvyšší úroveň od roku 2001.
- K vítězství v úterních prezidentských volbách republikánovi Donaldu Trumpovi kromě světových lídrů na sociálních sítích poblahopřála řada šéfů velkých technologických firem včetně zakladatele Amazonu Jeffa Bezose, šéfa společnosti Meta Marka Zuckerberga či generálního ředitele Applu Tima Cooka. Server Axios v této souvislosti připomněl, že se technologický průmysl připravuje na změny, které přinese Trumpova administrativa, a že si jeho lídři budou chtít udržet přízeň nově zvoleného prezidenta, který nastoupí do funkce v lednu příštího roku.
- Izraelské ministerstvo obrany ve čtvrtek oznámilo, že podepsalo dohodu o koupi 25 stíhaček F-15 nové generace od firmy Boeing, která zahrnuje opci na dalších 25 letadel. Informovala o tom agentura Reuters.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 2. listopadu stoupl na 221 tisíc z 218 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 216 tisíc), čekalo se 221 tisíc. Počet pokračujících žádostí pak v týdnu do 26. října stoupl na 1,892 milionu z 1,853 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,862 milionu), čekal se růst na 1,880 milionu.
- Produktivita práce ve Spojených státech mimo zemědělství v třetím čtvrtletí podle předběžných dat stoupla o 2,2 % (odhad: +2,3 %, 2Q2024: +2,1 %).
- Velkoobchodní zásoby v září podle finálních dat klesly o 0,2 % (flash: -0,1 %, srpen: +0,2 %).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Marriott International v 3Q: Zisk na akcii 2,26 USD (odhad: 2,31 USD), tržby 6,26 miliardy USD (odhad: 6,27 miliardy USD).
- Výsledky Fox v 1QFY2025: Upravený zisk na akcii 1,45 USD (odhad: 1,11 USD), tržby 3,56 miliardy USD (odhad: 3,37 miliardy USD).
- Výsledky Palantir Technologies v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,10 USD (odhad: 0,09 USD), tržby 726 milionů USD (odhad: 701 milionů USD).
- Globální zpravodajské a informační skupině Thomson Reuters klesl v třetím čtvrtletí očištěný hrubý provozní zisk (EBITDA) o čtyři procenta na 609 milionů USD. Tržby však vzrostly a firma uvedla, že pokračuje v investicích do generativní umělé inteligence. Skupina, do které patří mimo jiné i tisková agentura Reuters, to v úterý uvedla ve své výsledkové zprávě.
- Výsledky Archer Daniels Midland v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,09 USD (odhad: 1,24 USD), upravený čistý zisk 530 milionů USD (odhad: 611 milionů USD).
- Výsledky DuPont de Nemours v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,18 USD (odhad: 1,03 USD), tržby 3,2 miliardy USD v souladu s odhady.
- Výsledky Yum! Brands v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,37 USD (odhad: 1,41 USD), tržby 1,83 miliardy USD (odhad: 1,90 miliardy USD).
- Výsledky CVS Health v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,09 USD (odhad: 1,44 USD), výnosy 95,43 miliardy USD (odhad: 92,72 miliardy USD).
- Výsledky Hershey v 3Q: Upravený zisk na akcii 2,34 USD (odhad: 2,56 USD), tržby 2,99 miliardy USD (odhad: 3,08 miliardy USD).
- Výsledky Warner Bros. Discovery v 3Q: Zisk na akcii 0,05 USD (odhad: -0,11 USD), tržby 9,62 miliardy USD (odhad: 9,79 miliardy USD).
- Výsledky Moderna v 3Q: Zisk na akcii 0,03 USD (odhad: -1,94 USD), tržby 1,9 miliardy USD (odhad: 1,3 miliardy USD).
- Výsledky Under Armour v 2QFY2025: Upravený zisk na akcii 0,30 USD (odhad: 0,20 USD), tržby 1,4 miliardy USD (odhad: 1,38 miliardy USD).
- Výsledky Molson Coors Beverage v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,80 USD (odhad: 1,67 USD), tržby 3,04 miliardy USD (odhad: 3,13 miliardy USD).
- Výsledky Ralph Lauren v 2QFY2025: Upravený zisk na akcii 2,54 USD (odhad: 2,42 USD), tržby 1,7 miliardy USD (odhad: 1,68 miliardy USD).
- Výsledky Airbnb v 3Q: Zisk na akcii 2,13 USD (odhad: 2,15 USD), tržby 3,73 miliardy USD (odhad: 3,63 miliardy USD).
- Výsledky Pinterest v 3Q: Zisk na akcii 0,40 USD (odhad: 0,34 USD), tržby 898,4 milionu USD (odhad: 896,3 milionu USD).
Zdroj: CNBC, ČTK