US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,98 %
KB-0,67 %
Erste-0,73 %

Americká vláda definitivně přidělila dotaci 6,6 miliardy USD tchajwanské TSMC

Americké ministerstvo obchodu definitivně přidělilo dotaci 6,6 miliardy USD americké součásti tchajwanské firmy Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) na výrobu polovodičů v arizonském Phoenixu. Předběžná dohoda byla oznámena v dubnu, teď obě strany podepsaly závazný kontrakt. V tiskové zprávě to v pátek uvedla administrativa prezidenta Joea Bidena. Jde o první oficiálně finalizovanou dohodu v rámci programu na podporu domácí výroby čipů a komponent pro polovodiče.

Redakce IW
Redakce IW
15. 11. 2024 | 14:59
Asijské akcie

Podpis dohody přichází jen několik týdnů před návratem republikánského prezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu. Součástí podpory pro TSMC jsou i výhodné vládní úvěry až do pěti miliard dolarů. Firma podle dohody obdrží finance vždy v návaznosti na splnění určitých cílů projektu.

Ministerstvo obchodu očekává, že do konce roku firmě uvolní nejméně jednu miliardu dolarů (23,9 miliardy Kč), sdělil agentuře Reuters jeden z úředníků. Firma v dubnu souhlasila s rozšířením plánovaných investic v USA o 25 miliard na 65 miliard USD a také že do roku 2030 v Arizoně postaví ještě třetí závod.

Ve své druhé továrně v Arizoně, která by měla zahájit výrobu v roce 2028, bude tchajwanský podnik vyrábět nejpokročilejší dvounanometrovou technologii. Firma se také dohodla na tom, že v Arizoně bude používat svoji nejpokročilejší technologii výroby čipů zvanou A16.

Prezident Biden zákon nazvaný CHIPS and Science podepsal v březnu 2022. Počítá s celkovou částkou 280 miliard dolarů a zahrnuje 52 miliard USD na podporu domácí výroby čipů a komponent pro polovodiče.

Předběžnou dohodu o podpoře z programu vláda uzavřela v srpnu také s americkým výrobcem čipů Texas Instruments, který může pro své závody v Texasu a v Utahu od ministerstva obchodu získat přímé financování až do výše 1,6 miliardy USD. Podle dohody by výrobce měl navíc získat dalších až osm miliard dolarů ve formě daňových úlev.

V červenci Bidenova vláda rozhodla o přidělení přímého financování na základě stejného zákona až do výše 400 milionů USD tchajwanskému výrobci křemíkových destiček pro výrobu polovodičů GlobalWafers. Ten by měl v USA vybudovat závod na výrobu 300milimetrových destiček.

Zdroj: ČTK

Asijské akciePolovodičeSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie