Evropské akcie v úterý oslabily, frankfurtská burza skončila na zelené nule
Obchodování na západoevropských akciových trzích v úterý skončilo pod nulou. Výjimku představovala frankfurtská burza, její zisk byl ale jen kosmetický. Nedařilo se průmyslovému odvětví, které odepsalo přes procento. Investoři nyní čekají na důležitá ekonomická data, mimo jiné na americkou inflaci, a také na výsledek čtvrtečního měnověpolitického jednání Evropské centrální banky.
Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,47 % na 518,75 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,85 % na 8 281,31 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 1,16 % na 7 393,56 bodu. Německý index DAX uzavřel na zelené nule, přidal 0,79 bodu na 20 346,75 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 se nedařilo mimo jiné akciím společností TeamViewer (-12,17 %), Delivery Hero (-11,94 %) nebo Siemens Energy (-4,36 %). V plusu naopak uzavřely cenné papíry firem Worldline (+4,98 %), HelloFresh (+4,01 %) či Bank of Ireland Group (+3,31 %).
Nejdůležitější úterní události na evropských trzích
- Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v listopadu zrychlil na 2,2 %, meziměsíčně se ceny snížily o 0,2 %. Statistici tak ve zprávě zveřejněné v úterý potvrdili předběžná data zveřejněná na konci minulého měsíce. V říjnu byla meziroční inflace na dvou procentech. Podle harmonizovaných údajů, které se používají pro účely srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie, míra inflace i podle finálních dat zůstala na říjnové hodnotě 2,4 %. Zdražují zejména potraviny, dále se naopak snižují ceny energií.
- Spotřebitelské ceny v Česku v listopadu stouply meziročně stejně jako v říjnu o 2,8 %. V úterý ráno to uvedl Český statistický úřad. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,1 % po říjnovém růstu tempem 0,3 %. Výsledek je lepší, než se čekalo, analytici hovořili o zrychlení meziročního růstu cen na 3 %, zároveň však upozorňovali, že vyšší inflace bude dána efektem loňské nízké srovnávací základny a že příští rok bude růst cen opět mírnější. Ceny zboží v listopadu úhrnem vzrostly o 1,4 % a ceny služeb se zvýšily o 5,2 %.
- Evropsko-americká automobilová skupina Stellantis a čínská společnost CATL se dohodly, že investují 4,1 miliardy eur do výstavby továrny na výrobu baterií pro elektromobily ve Španělsku. Firmy to v úterý oznámily ve společné tiskové zprávě. Předpokládají, že továrna zahájí výrobu do konce roku 2026.
- Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Maďarsku v listopadu stouplo na 3,7 % z 3,2 % v předchozím měsíci. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil maďarský statistický úřad.
- Strategický význam lithia pravděpodobně sehrál klíčovou roli v uzavření smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a jihoamerickým společenstvím Mercosur. Myslí si to analytici nizozemské banky ING. Lithium se využívá například při výrobě baterií pro elektromobily. Za EU smlouvu dojednala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, proti uzavření smlouvy byli například Francouzi. Německo má rozvinutý automobilový průmysl, zatímco Francie se obává dopadů na zemědělský sektor.
- Německý kancléř Olaf Scholz v úterý na návštěvě automobilky Ford v Kolíně nad Rýnem ujišťoval, že Německo zůstane centrem průmyslu. Šéf německé vlády to řekl na zasedání podnikové rady této americké firmy, která se ve městě chystá masově rušit pracovní místa. Scholz se vyjádřil i k slábnoucímu zájmu o elektromobily, podpora podle něj musí přijít z Evropské unie. Informovala o tom agentura DPA.
- Britská chemická skupina INEOS bude spolu se svými partnery investovat do projektu na skladování oxidu uhličitého u Dánska. Projekt nazvaný Greensand Future by mohl být prvním projektem svého druhu v EU, který zahájí provoz. Oznámila to společnosti INEOS, jejímž vlastníkem je britský miliardář Jim Ratcliffe.
Zdroj: CNBC