US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500-0,13 %
NASDAQ-0,72 %
DOW JONES+0,11 %
PX+0,42 %
ČEZ+0,50 %
NVIDIA-0,69 %

Francouzská centrální banka snížila výhled růstu ekonomiky na příští rok

Francouzská centrální banka snížila výhled růstu ekonomiky země na příští rok na 0,9 procenta ze v září udávaných 1,2 procenta. Francouzská ekonomika podle ní poroste v příštích dvou letech pomaleji, než se očekávalo, protože k celosvětové nestabilitě, která omezuje aktivitu podniků, se přidává domácí politický neklid. Centrální banka to uvedla ve svém čtvrtletním výhledu. Letos vzrostla druhá největší ekonomika eurozóny o 1,1 procenta.

Redakce IW
Redakce IW
16. 12. 2024 | 19:56
Eurozóna

Centrální banka uvedla, že vládní utahování opasků a domácí politická nejistota budou mít vliv na spotřebitelské výdaje a investice soukromého sektoru. Série politických krizí v letošním roce vyděsila spotřebitele a podniky, což je přimělo k opatrnosti a ještě více zkalilo vyhlídky, které byly už tak nevalné kvůli možnému zvýšení dovozních cel ve Spojených státech.

Prezident Emmanuel Macron v pátek jmenoval novým premiérem centristu a bývalého ministra spravedlnosti Françoise Bayroua. Je to již čtvrtý premiér v tomto roce. Jeho předchůdce Michel Barnier nedokázal prosadit rozpočet na příští rok a začátkem tohoto měsíce mu parlament vyslovil nedůvěru.

"Pokud by naše země zůstala v rozpočtovém provizoriu kvůli politickým třenicím, riskovala by postupné další zaostávání v ekonomické oblasti i oproti ostatním evropským zemím," řekl guvernér centrální banky François Villeroy de Galhau deníku Le Figaro.

V pátek snížila odhad růstu ekonomiky na příští rok i německá centrální banka a to mnohem výrazněji. Nyní předpovídá růst německého hrubého domácího produktu o 0,2 procenta, zatímco ještě v červnu odhadovala 1,1 procenta.

Francouzská centrální banka zveřejnila nový odhad vývoje ekonomiky dva dny poté, co ratingová agentura Moody's překvapivě snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Francie o jeden stupeň na Aa3. Zvýšila tak tlak na nového premiéra země, aby přiměl rozdělené zákonodárce k podpoře jeho snahy o ozdravení napjatých veřejných financí.

Zdroj: ČTK

EurozónaEvropská ekonomikaFrancie
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Bouře se přeženou, velké trendy zůstanou. Těchto pět témat by investoři neměli ignorovat

Bouře se přeženou, velké trendy zůstanou. Těchto pět témat by investoři neměli ignorovat

22. 1.-Andrej Rády
Investiční strategie