Evropské akcie ve čtvrtek výrazně oslabily, hlavní indexy odepsaly přes procento
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo výrazně v červených číslech, šlo o nejhorší seanci od 12. listopadu. Pod nulou uzavřely všechny hlavní sektory. Investoři reagovali na středeční výsledek zasedání americké centrální banky, kdy sice došlo k dalšímu snížení úrokových sazeb, avšak podle nové projekce Fedu budou v příštím roce sazby v USA klesat jen velmi pozvolna. Ve čtvrtek v Evropě o nastavení měnové politiky jednaly centrální banky Česka a Spojeného království.
Panevropský index STOXX Europe 600 spadl o 1,51 % na 506,66 bodu, britský FTSE 100 klesl o 1,14 % na 8 105,32 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 1,35 % na 19 969,86 bodu a francouzský CAC 40 se snížil o 1,22 % na 7 294,37 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 výrazně oslabily akcie společností Telecom Italia (-7,86 %), Soitec (-6,75 %) nebo Vivendi (-5,59 %). Dařilo se naopak cenným papírům firem Hugo Boss (+5,97 %), Capgemini (+1,56 %) či Ubisoft Entertainment (+1,34 %).
Americký akciový index Dow ve středu v reakci na vyhlídky na omezený pokles sazeb v USA v příštím roce ztratil 2,58 % a zakončil obchodování na 42 326,87 bodu, širší S&P 500 klesl o 2,95 % na 5 872,16 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 3,56 % na 19 392,69 bodu.
"Fed pozitivně překvapil očekáváním silnější americké ekonomiky, která by letos měla vzrůst o 2,5 % a příští rok o 2,1 %. V neposlední řadě byla ale zvýšena i prognóza dlouhodobé úrokové sazby, která by měla činit 3 %, zatímco v září centrální banka vyhlížela 2,9 %," uvedl analytik Tomáš Cverna z XTB.
Výnosy amerických státních dluhopisů i srovnatelných cenných papírů v Evropě po zprávě Fedu prudce vzrostly. Odrážejí tak očekávání, že by úrokové sazby mohly být na vyšších úrovních delší dobu. Výnosy se pohybují opačně k cenám, pokles ceny dluhopisu tedy znamená vyšší výnos.
Nejdůležitější čtvrteční události na evropských trzích
- Britská centrální banka na prosincovém měnověpolitickém jednání potvrdila nastavení úrokových sazeb, hlavní zůstává na 4,75 %. Pro zachování sazby hlasovalo šest členů měnového výboru, tři zvedli ruku pro redukci sazeb. Čekalo se, že sazby beze změny podpoří osm členů výboru, zatímco jeden bude pro jejich snížení. Guvernér centrální banky Andrew Bailey uvedl, že je zapotřebí pokračovat v opatrném přístupu k uvolňování měnové politiky. "Vzhledem ke zvýšené nejistotě v ekonomice se nemůžeme závazně vyjádřit k tomu, kdy a v jakém rozsahu budeme sazby v příštím roce snižovat," dodal.
- Česká národní banka (ČNB) na prosincovém měnověpolitickém jednání přerušila cyklus snižování úrokových sazeb. Dvoutýdenní repo sazbu měnová autorita potvrdila na 4,00 %. Příští zasedání podle guvernéra Aleše Michla zůstávají otevřená, analytici předpokládají, že se příští rok ČNB vrátí k uvolňování měnové politiky.
- V Německu je teď méně firem než loni, které mají problém obsadit volná pracovní místa kvůli nedostatku zaměstnanců. Ukázal to průzkum, o jehož výsledcích ve čtvrtek informovala Německá průmyslová a obchodní komora (DIHK). Jinak celkem odolný trh práce začíná pociťovat dopady hospodářského útlumu.
- Důvěra spotřebitelů v německou ekonomiku se zlepšila. Ukázal to průzkum, který ve čtvrtek zveřejnily instituty GfK a NIM. Index spotřebitelské důvěry na leden vzrostl na -21,3 bodu z mírně revidovaných -23,1 bodu v prosinci, což byla nejnižší úroveň od května. Analytici očekávali mírnější zlepšení, a to na -22,5 bodu.
- Ruská ekonomika zůstává stabilní bez ohledu na vnější tlaky, hospodářský růst může letos dosáhnout 3,9 až 4 % a za dva roky 8 %, uvedl ruský prezident Vladimir Putin. V úvodu svého čtvrtečního vystoupení před novináři, přenášeném v přímém přenosu ruskými televizemi, Putin připustil vysokou inflaci blížící se 10 %.
- Francouzský antimonopolní úřad vyměřil 12 výrobcům a prodejcům domácích spotřebičů pokuty v celkovém objemu 611 milionů eur za dohody o cenách. Úřad o tom informoval ve čtvrteční tiskové zprávě. Mezi pokutovanými jsou mimo jiné výrobci domácích spotřebičů Electrolux, Whirlpool, LG a Miele.
- Švýcarsko: Obchodní bilance v listopadu skončila přebytkem 4 miliardy CHF (říjen: 6 miliard CHF).
- Eurozóna: Běžný účet v říjnu po sezónním očištění skončil přebytkem 26 miliard eur (odhad: +33,5 miliardy eur, září: +37 miliard eur).
Zdroj: CNBC, ČTK