Americké akcie v pátek zpevnily, dařilo se technologiím. Ziskový byl pro indexy i celý uplynulý týden
Americké akciové indexy uzavřely týden růstem. Dařilo se zejména cenným papírům velkých technologických firem. Investoři nyní čekají na pondělní inauguraci Donalda Trumpa, respektive na to, co přinesou jeho první dny v prezidentském úřadu.
Index Dow v pátek přidal 0,78 % na 43 487,83 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o procento na 5 996,66 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 1,51 % na 19 630,20 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,80 % na 15,97 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o asi dva bazické body na 4,623 %.
V pátek výrazně posílily akcie velkých technologických společností, mimo jiné Nvidie (+3,10 %), Broadcomu (+3,50 %), Amazonu (+2,39 %) nebo Alphabetu (+1,60 %). Více než tři procenta přidaly také akcie automobilky Tesla (+3,06 %).
"Náladu na americkém akciovém trhu v uplynulém týdnu podporovala ekonomická data. Jejich vyznění obnovilo zájem o rizikovější aktiva," napsal v poznámce pro klienty Emmanuel Cau z banky Barclays. "Navíc začátek výsledkové sezóny za poslední loňské čtvrtletí v podobě čísel velkých bank také vyzněl pozitivně," dodal.
Za týden Dow stoupl o 3,69 %, S&P 500 přidal 2,91 % a Nasdaq Composite se zvýšil o 2,45 %.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Už o víkendu může být na území Spojených států zablokována sociální síť TikTok provozovaná čínskou společností ByteDance. Nejvyšší soud USA v pátek potvrdil platnost zákona, který umožňuje sociální síť vypnout, pokud ji ByteDance do 19. ledna neprodá. Administrativa Joea Bidena, která za zákonem stojí, argumentuje, že TikTok je pro Spojené státy bezpečnostní hrozbou, jelikož může sloužit zájmům čínské vlády.
- Mezinárodní měnový fond (MMF) zvýšil odhad letošního růstu světové ekonomiky o desetinu procentního bodu na 3,3 %. Výrazného zlepšení výhledu se dočkaly Spojené státy, naopak v případě Německa došlo k výraznému zhoršení výhledu. O 3,3 % podle MMF světová ekonomika vzroste také v roce 2026. Inflace by podle MMF letos ve světě měla klesnout na 4,2 % a příští rok by se měla snížit na 3,5 %.
- Ekonomika Spojených států v letošním roce vzroste o 1,9 %. Předpověděl to Rozpočtový úřad Kongresu (CBO). Zhoršil tak svou předchozí prognózu z loňského června, ve které vyhlížel růst tempem 2 %. CBO dále odhadl, že rozpočtový deficit USA ve fiskálním roce 2025 dosáhne 6,2 % HDP a výnos 10letých vládních dluhopisů bude letos 4,1 %.
- Průmyslová výroba v USA v prosinci meziměsíčně stoupla o 0,9 % (odhad: +0,3 %, listopad: +0,2 %), využití kapacit se zvýšilo na 77,6 % ze 77 %.
- Počet vydaných stavebních povolení v USA v prosinci meziměsíčně klesl o 0,7 % na celoročně přepočtené tempo 1,483 milionu (odhad: 1,460 milionu, listopad: +5,2 % na 1,493 milionu).
- Zahájená výstavba v USA v prosinci meziměsíčně vyskočila o 15,8 % na celoročně přepočtené tempo 1,499 milionu jednotek (odhad: 1,320 milionu, listopad: -3,7 % na 1,294 milionu).
Výsledková sezóna
- Výsledky Schlumberger v 4Q: Zisk na akcii 0,92 USD (odhad: 0,90 USD), tržby 9,28 miliardy USD (odhad: 9,20 miliardy USD).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americká biotechnologická společnost Moderna, která se zabývá výzkumem a vývojem léčiv a vakcín založených výhradně na mRNA, snížila výhled svých letošních tržeb o miliardu dolarů. Zdůvodnila to slabým zájmem o vakcínu proti covidu-19 a pomalým náběhem zájmu o vakcínu na respirační virus.
- Americká farmaceutická společnost Johnson & Johnson koupí za 14,6 miliardy dolarů výrobce léků Intra-Cellular Therapies. Za jednu akcii Intra-Cellular zaplatí Johnson & Johnson 132 dolarů, což vzhledem k páteční závěrečné ceně akcií Intra-Cellular znamená prémii 39 %. Johnson & Johnson akvizicí posílí svou pozici na trhu s přípravky pro léčbu neurologických poruch.
- Tempo růstu výrobních cen ve Spojených státech v prosinci stouplo. Meziroční výrobní inflace se zvýšila na 3,3 % z listopadových 3 %. Výsledek byl nicméně lepší, než se čekalo, trh vyhlížel zrychlení růstu výrobních cen na 3,4 %. Meziměsíčně se index výrobních cen zvýšil o 0,2 %, vyhlížel se růst o 0,3 % po 0,4% zvýšení v listopadu.
- V Číně se údajně diskutuje o možnosti, že by provoz sociální sítě TikTok firmy ByteDance ve Spojených státech převzal Elon Musk, majitel sociální sítě X nebo automobilky Tesla a zřejmě nejhlasitější podporovatel zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Čínská ByteDance má nyní od Washingtonu čas do 19. ledna, aby americké aktivity TikToku prodala, v opačném případě mohou Spojené státy na svém území síť zakázat. Americká vláda argumentuje, že TikTok je bezpečnostním rizikem, protože může sloužit zájmům čínské vlády.
- Společnost Apple dokončila 10. ledna registraci své nové dceřiné společnosti v Šanghaji, která se bude zabývat zpracováním dat. Krok je vnímán jako příprava na zavedení systémů umělé inteligence v Číně, informoval server YiCai Global.
- Americká Komise pro cenné papíry a burzy dosáhla dohody o urovnání ve výši 63,1 milionu dolarů s dvanácti investičními firmami kvůli porušení povinností vedení záznamů. Nejvyšší pokutu zaplatí Blackstone (12 milionů dolarů) a KKR (11 milionů dolarů).
- Německá společnost Daimler Truck oznámila největší zakázku na elektrické nákladní vozy ve své historii. Americký internetový obchod Amazon si objednal více než 200 vozů eActros 600, které rozšíří jeho dopravní síť od roku 2025. Finanční podrobnosti transakce nebyly zveřejněny.
- Generální ředitel a předseda představenstva společnosti Meta Platforms Mark Zuckerberg prodal 10. ledna téměř 23 000 akcií své firmy v celkové hodnotě 14,1 milionu dolarů. Transakci odhalilo nejnovější podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC).
- Index optimismu malých firem od NFIB v prosinci stoupl na 105,1 bodu (odhad: 100,8 bodu, listopad: 101,7 bodu).
- Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v prosinci potřetí v řadě zrychlil. Index spotřebitelských cen se zvýšil o 2,9 %, jak se čekalo, po růstu o 2,7 % v listopadu. Meziměsíčně se ceny výrobků a služeb zvýšily o 0,4 %, čekalo se tempo růstu o desetinu procentního bodu mírnější po +0,3 % v listopadu. Údaje ve středu představilo americké ministerstvo práce. Zrychlování růstu cen zvyšuje obavy z nové inflační vlny a podporuje očekávání, že americká centrální banka letos bude při uvolňování měnové politiky velmi obezřetná.
- Ekonomická aktivita ve Spojených státech na konci listopadu a v prosinci mírně vzrostla, přičemž spotřebitelské výdaje se zvýšily díky silným prodejům během svátků. Zatímco prodej vozidel rostl jen mírně a stavebnictví klesalo kvůli vysokým nákladům, komerční nemovitosti zaznamenaly mírný růst. Výroba mírně oslabila, částečně kvůli přípravě na vyšší cla, a poptávka po rezidenčních nemovitostech stagnovala kvůli relativně drahým hypotékám. Sektor služeb mírně rostl, zejména v oblasti cestovního ruchu a letecké dopravy, zatímco nákladní přeprava klesala. Zemědělství čelilo slabým podmínkám, včetně dopadu ptačí chřipky na dodávky vajec. Výhled na rok 2025 je převážně optimistický, i když přetrvávají obavy z vlivu změn v imigrační a tarifní politice. Vyplývá to ze situační zprávy Fedu o americké ekonomice zvané Béžová kniha.
- Spojené státy zpřísnily omezení na vývoz pokročilých polovodičů s cílem zabránit tomu, aby se čipy vyráběné v USA dostaly do Číny. Podle ministryně obchodu Giny Raimondové tato opatření posilují kontroly a chrání národní bezpečnost USA. Nová pravidla zavádějí přísnější licenční požadavky pro továrny a firmy, které chtějí exportovat čipy využitelné i pro vojenské účely.
- Sociální síť TikTok vlastněná čínskou společností ByteDance se připravuje na to, že bude na území Spojených států o víkendu zakázána. S odkazem na nejmenované informované zdroje to ve středu uvedla zpravodajská agentura Reuters. Agentura Bloomberg naopak v úterý napsala, že by mohlo dojít k převzetí amerických aktivit TikToku Elonem Muskem, který vlastní síť X.
- Index průmyslové aktivity newyorského Fedu (Empire State index) v lednu spadl na -12,6 bodu (odhad: +3 body, prosinec: +2,1 bodu).
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 11. ledna stoupl na 217 tisíc z 203 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 201 tisíc), čekal se výsledek 210 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 4. ledna pak klesl na 1,859 milionu z 1,877 milionu (revidováno z 1,867 milionu), když se čekal výsledek 1,870 milionu.
- Americká investiční firma KKR údajně zvažuje, že se zapojí do návrhu rodiny zakladatelů společnosti Seven & i Holdings na převzetí japonského provozovatele sítě obchodů 7-Eleven do soukromých rukou. Agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje uvedla, že by KKR výměnou za podíl ve společnosti mohla investovat stovky miliard jenů. Případné zapojení KKR by významně posílilo finanční zajištění ambiciózního projektu na stažení akcií Seven & i Holdings z burzy.
- Maloobchodní tržby ve Spojených státech v prosinci meziročně stouply o 3,9 %, proti listopadu tempo jejich růstu kleslo o dvě desetiny procentního bodu. Meziměsíčně se zvýšily o 0,4 %, jak se čekalo, po listopadovém růstu o 0,2 %. Také bez započtení prodejů aut tržby meziměsíčně v souladu s odhady stouply o 0,4 % (listopad: +0,2 %).
- Index cen dovozu do USA v prosinci meziročně +2,2 % (listopad: +1,4 %), meziměsíčně +0,1 % (odhad: +0,1 %, listopad: +0,1 %), index cen vývozu z USA meziročně +1,8 % (listopad: +0,9 %), meziměsíčně +0,3 % (odhad: +0,2 %, listopad: stagnace).
- Index průmyslové aktivity filadelfského Fedu v lednu vyskočil na 44,3 bodu (odhad: -5 bodů, prosinec: -10,9 bodu).
- Index amerického realitního trhu od NAHB v lednu stoupl na 47 bodů (odhad: 45 bodů, prosinec: 46 bodů).
- Podnikové zásoby v USA v listopadu stouply o 0,1 % (odhad: 0,1 %, říjen: stagnace).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Blackrock v 4Q: Zisk na akcii 11,93 USD (odhad: 11,22 USD), výnosy 5,68 miliardy USD (odhad: 5,58 miliardy USD).
- Výsledky Bank of New York Mellon v 4Q: Upravený zisk na akcii 1,72 USD (odhad: 1,58 USD), výnosy 4,85 miliardy USD (odhad: 4,68 miliardy USD).
- Výsledky Wells Fargo & Co v 4Q: Zisk na akcii 1,43 USD (odhad: 1,34 USD), výnosy 20,38 miliardy USD (odhad: 20,49 miliardy USD).
- Výsledky JPMorgan Chase & Co v 4Q: Zisk na akcii 4,81 USD (odhad: 4,11 USD), výnosy 43,74 miliardy USD (odhad: 41,71 miliardy USD). Firma navyšuje program zpětného odkupu akcií, ačkoli její šéf Jamie Dimon uvedl, že jsou akcie banky drahé.
- Výsledky Goldman Sachs Group v 4Q: Zisk na akcii 11,95 USD (odhad: 8,22 USD), výnosy 13,87 miliardy USD (odhad: 12,39 miliardy USD).
- Výsledky Citigroup v 4Q: Zisk na akcii 1,34 USD (odhad: 1,22 USD), výnosy 19,58 miliardy USD (odhad: 19,50 miliardy USD).
- Výsledky UnitedHealth Group v 4Q: Zisk na akcii 6,81 USD (odhad: 6,74 USD), výnosy 100,8 miliardy USD (odhad: 101,6 miliardy USD).
- Výsledky US Bancorp v 4Q: Zisk na akcii 1,07 USD (odhad: 1,05 USD), výnosy 7,01 miliardy USD (odhad: 6,99 miliardy USD).
- Výsledky Morgan Stanley v 4Q: Zisk na akcii 2,22 USD (odhad: 1,69 USD), výnosy 16,20 miliardy USD (odhad: 16,06 miliardy USD).
- Výsledky Bank of America v 4Q: Zisk na akcii 0,82 USD (odhad: 0,77 USD), výnosy 25,50 miliardy USD (odhad: 25,13 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch
Aktuality
