Čínský vývoz v lednu a únoru zaostal za odhady, dovoz klesl nejvíce od léta 2023
Čínská obchodní bilance za leden a únor skončila v přebytku 170,52 miliardy USD (prosinec: 104,84 miliardy USD, odhad: 142,4 miliardy USD). Vývoz vzrostl o 2,3 % (prosinec: +10,7 %, odhad: +5 %), vývoz spadl o 8,4 % (prosinec: +1 %, odhad: +1 %).
Čínský export na začátku roku rostl pomaleji, než se očekávalo, částečně kvůli zvýšeným americkým clům. Za první dva měsíce vzrostl export meziročně o 2,3 % (v dolarech), analytici předpokládali 5% růst. Jde o nejpomalejší růst od dubna 2024. Importy klesly o 8,4 %, což je největší propad od července 2023. Čínští vývozci urychlili dodávky již koncem loňského roku v očekávání vyšších cel, která prezident Donald Trump v únoru a březnu ve dvou krocích zvýšil vždy o 10 %.
Čína reagovala odvetnými cly na vybrané americké produkty, jako jsou energie a zemědělské suroviny, a zároveň omezila vývoz strategických minerálů, které USA potřebují. I přes napětí v obchodních vztazích si čínská vláda stanovila ambiciózní cíl růstu HDP kolem 5 %, přičemž uznává slabou domácí poptávku a upravila inflační cíl na nejnižší úroveň za poslední desetiletí.
Peking se snaží snížit závislost ekonomiky na exportu a investicích pomocí podpory domácí spotřeby. Vláda rozšířila program výměny starého zboží za nové o chytré telefony a další domácí spotřebiče. Na výročním zasedání parlamentu bylo také schváleno vydání speciálních dluhopisů v objemu 300 miliard jüanů na podporu spotřebitelů. Mezitím Trumpova administrativa prověřuje dodržování obchodní dohody z roku 2020, přičemž výsledky hodnocení mohou vést k dalším celním opatřením.
Zdroj: Trading Economics, CNBC