Americké akciové indexy v pondělí vzrostly, nákupy po prudkých poklesech pokračují
Akcie ve Spojených státech na začátku týdne pokračovaly v růstu, který začal v pátek po téměř čtyřech týdnech prudkého poklesu cen. Ten byl důsledkem nejistoty vyvolané chaotickou celní politikou prezidenta Donalda Trumpa a ochabující spotřebitelské důvěry. Den svatého Patrika potvrdil, že je historicky v průměru jedním z nejsilnějších v celém kalendářním roce.
Index Dow vzrostl o 0,85 % na 41 841,63 bodu, širší S&P 500 stoupl o 0,64 % na 5 675,12 bodu, technologický Nasdaq Composite přidal 0,31 % na 17 808,66 bodu a Russell 2000 zpevnil o 1,19 % na 2 068,33 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,79 % na 20,51 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 4,298 %. Ceny ropy se zvedly zhruba o půl procenta, zlato zdražilo o půl procenta a jeho cena se vrátila nad 3 000 USD za trojskou unci a stříbro přidalo asi 0,3 %. Bitcoin zdražil asi o procento na asi 83 890 USD a dolarový index odepsal asi tři desetiny procenta na 103,41 bodu.
"Trh je ve fázi krátkodobé korekce vzhůru po předchozích propadech," uvedl Sam Stovall, hlavní investiční stratég CFRA Research. "Dno současné korekce by mohlo být až okolo 5 400 bodů indexu S&P 500."
Náladu na trhu paradoxně podpořila zpráva o menším než odhadovaném růstu maloobchodních tržeb, po vyloučení prodejů aut se nicméně zvýšily podle odhadů. Trh si podle všeho oddechl, že data nebyla ještě slabší.
Dařilo se většině titulů. V rámci Dow posílily například IBM (+1,86 %) nebo Walmart (+2,47 %), mezi poražené dne se vedle dalších velkých technologických společností zařadila zejména automobilka Tesla (-4,79 %).
Investory zneklidňuje rychle se měnící politika Donalda Trumpa v rámci mezinárodního obchodu a také agresivní snižování nákladů v americké administrativě pod taktovkou Elona Muska. Vyvolává to obavy ohledně vývoje důvěry firem i spotřebitelů. Trump i někteří členové vlády navíc dali opakovaně najevo, že jsou ochotni tolerovat určitou "ekonomickou bolest" na cestě ke kýženým změnám ve vládních agenturách i v globálním obchodě.
Nejdůležitější pondělní události na amerických trzích
- Technologické firmy jako Microsoft (v pondělí +0,04 %), Amazon (-1,12 %) a Meta Platforms (-0,44 %) letos výrazně zvýší své výdaje na umělou inteligenci. Podle analýzy Bloomberg Intelligence dosáhnou investice do AI infrastruktury 371 miliard dolarů v roce 2025 a do roku 2032 vzrostou na 525 miliard. Nové modely, včetně těch od DeepSeeku a OpenAI, mění priority firem. Stále více peněz půjde na využívání AI v praxi.
- Warren Buffett dále posiluje svou přítomnost v Japonsku. Jeho investiční společnost Berkshire Hathaway (v pondělí +1,62 %) zvýšila podíly v pěti velkých japonských obchodních korporacích Itochu, Marubeni, Mitsubishi, Mitsui a Sumitomo. Podle Buffetta je firma dlouhodobě odhodlána k investicím v Japonsku.
- Společnost Strategy (v pondělí -1,08 %) vedená Michaelem Saylorem koupila bitcoiny za dalších 10,7 milionu dolarů jen týden poté, co oznámila plán vydat prioritní akcie až za 21 miliard dolarů pro financování dalších nákupů největší kryptoměny. Aktuálně drží bitcoin v hodnotě 41,6 miliardy dolarů.
- PepsiCo (v pondělí +1,85 %) oznámila akvizici prebiotické limonádové značky Poppi za 1,95 miliardy dolarů včetně 300 milionů dolarů v očekávaných daňových úlevách. Poppi, kterou v roce 2018 založili Allison a Stephen Ellsworthovi, patří mezi nejrychleji rostoucí značky zdravějších alternativ k tradičním limonádám. PepsiCo tímto krokem reaguje na rostoucí zájem o prebiotické nápoje, na trhu s nimi se musí utkat mimo jiné s tradičním rivalem Coca-Cola.
- Umělá inteligence, která se vyrovná lidem ve všech úkolech, se podle šéfa výzkumné divize Google DeepMind Demise Hassabise začne objevovat v příštích pěti až deseti letech. Na brífinku v Londýně zdůraznil, že současné AI systémy mají stále omezení, ale vývoj v oblasti plánování, uvažování a interakce s reálným světem se zrychluje.
- Světová ekonomika dále poroste, ale mírnějším tempem, než se čekalo dosud. Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) globální HDP letos stoupne o 3,1 %, v předchozí prognóze z prosince OECD čekala růst o dvě desetiny procentního bodu silnější.
- Maloobchodní tržby v USA v únoru meziročně stouply o 3,1 % (leden: +3,9 %), meziměsíčně se zvýšily o 0,2 % (odhad: +0,6 %, leden: -1,2 %).
- Index průmyslové aktivity newyorského Fedu (Empire State index) v březnu klesl na -20 bodů (odhad: -0,75 bodu, leden: +5,7 bodu).
- Podnikové zásoby v USA v lednu v souladu s odhady stouply o 0,3 % (prosinec: -0,2 %).
- Index amerického realitního trhu od NAHB v březnu klesl na 39 bodů (odhad: 42 bodů, únor: 42 bodů).
Zdroj: CNBC