Evropské akciové indexy se v pátek na směru neshodly, v týdenním horizontu klesly
Západoevropské akcie za sebou mají volatilní týden. Burzy rostly a klesaly v reakci na dění kolem amerických dovozních cel. Výrazně trhy ožily ve čtvrtek poté, co už ve středu večer Donald Trump oznámil pozastavení platnosti většiny dovozních cel na 90 dní. Týden byl v souhrnu pro všechny hlavní trhy i tak ztrátový, poklesy indexů ale už nebyly tak dramatické jako za předchozí týden.
Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek klesl o 0,10 % na 486,80 bodu, německý DAX se snížil o 0,92 % na 20 374,10 bodu a francouzský CAC 40 přišel o 0,30 % a skončil na 7 104,80 bodu, zatímco britský FTSE 100 se zvýšil o 0,64 % na 7 964,18 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 se v závěru týdne nedařilo mimo jiné akciím společností Stellantis (-3,81 %), Assicurazioni Generali (-3,50 %) nebo Siemens (-3,35 %). V plusu naopak den zakončily cenné papíry firem K+S (+7,37 %), TAG Immobilien (+6,76 %) či Tesco (+4,16 %).
Spojené státy nyní uplatňují dovozní clo 10 %. To se nicméně netýká Číny, jejíž dovoz je zatížen poplatkem 145 %. Čína proti tomu uplatňuje na dovoz zboží z USA co 125 %. Čínské úřady uvedly, že při současné výši cel už pro americké zboží v zemi neexistuje trh. Proto podle nich na případné další navyšování amerických tarifů už nebude třeba reagovat.
Za celý týden STOXX Europe 600 přišel o 1,92 %, FTSE 100 klesl o 1,13 %, DAX odevzdal 1,30 % a CAC 40 se snížil o 2,34 %.
Evropská unie ve středu odhlasovala první balíček odvetných cel proti Spojeným státům v reakci na 25% tarify, které na dovoz oceli a hliníku zavedl prezident Donald Trump. Cla EU se týkají amerického zboží v hodnotě až 23 miliard dolarů. V platnost měla vstoupit ve třech vlnách, hned ve čtvrtek ale byla odložena v reakci na středeční pozastavení platnosti většiny amerických dovozních tarifů.
Nejdůležitější páteční události na evropských trzích
- Meziroční inflace v Německu v březnu klesla o desetinu procentního bodu na 2,2 %. Spolkoví statistici tak potvrdili předběžná data ze začátku minulého týdne. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,3 %, což je rovněž potvrzení rychlého odhadu. Takzvaná jádrová inflace, která vylučuje vliv kolísavých cen potravin a energií, byla potvrzena na 2,3 % u meziroční hodnoty a 0,4 % u meziměsíční.
- Britská ekonomika v únoru po lednové stagnaci (revidováno z -0,1 %) přidala 0,5 %. Výsledek předčil očekávání ekonomů, kteří hovořili o růstu HDP tempem 0,1 %. Zveřejněny byly v pátek ráno i údaje o britském mezinárodním obchodu a průmyslové výrobě.
- Švýcarská bankovní asociace stupňuje varování před rizikem, že by se jediná zbývající globální banka UBS mohla rozhodnout pro odchod ze země. Důvodem jsou zpřísňující se regulace, které by podle ní mohly poškodit konkurenceschopnost celého finančního sektoru.
Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích
- Sentix: Index důvěry investorů v ekonomiku eurozóny v dubnu spadl na -19,5 bodu z březnových -2,9 bodu.
- Německo: Průmyslová výroba v únoru meziročně klesla o 4 % (leden: -1,6 %), meziměsíčně se snížila o 1,3 % (odhad: -1,1 %, leden: +2 %).
- Německo: Vývoz v únoru stoupl o 1,8 % (leden: stagnace), dovoz se zvýšil o 0,7 % (leden: +5 %), obchodní bilance skončila přebytkem 17,7 miliardy eur (odhad: +17,8 miliardy eur, leden: +16,2 miliardy eur).
- Spojené království: Index cen rezidenčních nemovitostí od banky Halifax v březnu meziměsíčně klesl o 0,5 % (odhad: +0,2 %, únor: -0,2 %).
- Evropská komise rozhodne v příštích týdnech, zda společnosti Apple a Meta Platforms porušily klíčová pravidla zákona o digitálních trzích (DMA). Oznámila to antimonopolní komisařka Teresa Ribera během úterního vystoupení v Evropském parlamentu. Obě firmy čelí vyšetřování kvůli možnému zneužívání tržní síly.
- Automobilka Stellantis oznámila, že od 30. března přestala vyrábět malý elektromobil T03 čínského partnera Leapmotor ve svém závodě v polských Tychách. Firma nyní zvažuje jiné výrobní lokality, i když i nadále počítá s uvedením vozů Leapmotor na evropský trh.
- Bank of England upozornila, že Spojené království může být silně zasaženo negativními dopady globálního zpomalení ekonomiky a finanční nestability, které může vyvolat dění kolem dovozních tarifů amerického prezidenta Donalda Trumpa. "Pravděpodobnost nepříznivých událostí a potenciální závažnost jejich dopadů vzrostla," uvedl výbor pro finanční politiku centrální banky ve shrnutí dvoudenního jednání, které skončilo v úterý.
- Automobilka Volkswagen v prvním čtvrtletí letošního roku zvýšila globální dodávky na 2,1 milionu vozů, což představuje meziroční nárůst o 1,4 %. Značka Škoda Auto si vedla ještě lépe, když její prodeje vzrostly o 8,2 % na 238 600 vozidel. Vyplývá to ze středečních údajů zveřejněných koncernem Volkswagen.
- Evropská unie ve středu odhlasovala první balíček odvetných cel proti Spojeným státům v reakci na 25% cla, která na dovoz oceli a hliníku zavedl prezident Donald Trump. Cla se týkají amerického zboží v hodnotě až 23 miliard dolarů. V platnost měla vstoupit ve třech vlnách, první už 15. dubna. Hned ve čtvrtek ale byla platnost cel odložena v reakci na středeční pozastavení platnosti většiny amerických dovozních tarifů.
- Čínský ministr obchodu Wang Wen-tchao oznámil, že Čína a Evropská unie zahájí debatu o cenách elektromobilů. Prohlášení přišlo po jeho videohovoru s eurokomisařem pro obchod Marošem Šefčovičem, uvedlo čínské ministerstvo obchodu. Wang ujistil, že Peking má zájem rozšířit spolupráci s EU v oblasti obchodu, investic a průmyslu.
- Pět předních německých ekonomických institutů očekává, že největší evropská ekonomika letos přidá jen 0,1 %, což je výrazné zhoršení výhledu oproti dřívějším odhadům. Nejistota kolem amerických cel pod vedením prezidenta Trumpa navíc ohrožuje i příští rok.
- Skupina Prada ve čtvrtek oznámila uzavření dohody o koupi ikonického italského módního domu Versace od americké luxusní skupiny Capri Holdings. Transakce oceňuje značku Versace na 1,25 miliardy eur a představuje strategické posílení portfolia Prada Group, které již zahrnuje značky Prada a Miu Miu.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Provozní zisk německého automobilového koncernu Volkswagen v prvním čtvrtletí dosáhl zhruba 2,8 miliardy eur. Před rokem byl 4,6 miliardy eur. Skupina to ve středu večer uvedla v předběžné výsledkové zprávě. Čísla ovlivnilo zaúčtování významných jednorázových položek.
Zdroj: CNBC