Americké akciové indexy v pondělí napravily intradenní ztráty a uzavřely bez větších změn
Americké akciové indexy v pondělí po počátečním poklesu napravily ztráty a uzavřely poblíž pátečních závěrečných hodnot. Investoři v prostředí pokračující nejistoty ohledně celní politiky vyhlížejí hospodářské výsledky velkých firem a data z americké ekonomiky.
Index Dow si nakonec připsal 0,28 % na 40 227,59 bodu, širší index S&P 500 vzrostl popáté v řadě, tentokrát o nepatrných 0,06 % na 5 528,75 bodu a technologický Nasdaq Composite klesl o 0,10 % na 17 366,13 bodu. Index volatility VIX stoupl o 1,25 % na 25,15 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o šest bazických bodů na 4,206 %. Ceny ropy klesly o procento a tři čtvrtě, zlato naopak o 0,7 % zdražilo a stříbro přidalo 0,3 %. Index amerického dolaru klesl o 0,8 % na 98,942 bodu a bitcoin na začátku týdne držel zisky z předchozích dnů a obchodoval se za zhruba 94 400 USD.
Čtyři ze sedmi akcií firem takzvané úžasné sedmičky – Amazon (-0,68 %), Apple (+0,41 %), Meta Platforms (+0,45 %) a Microsoft (-0,18 %) – se během pondělí dostaly pod tlak kvůli očekávaným výsledkům. Dosud zveřejněné výsledky firem jsou přitom poměrně silné, 73 % společností překonalo na úrovni zisku na akcii odhady analytiků, což je nicméně lehce pod pětiletým průměrem 77 %. Wall Street ale snižuje očekávání pro druhé čtvrtletí i celý rok kvůli nejistému výhledu spojenému s celní politikou.
Ministr financí Scott Bessent v pondělí uvedl, že Spojené státy nesou odpovědnost za pokrok v obchodních jednáních s Čínou pouze částečně, a zmínil, že se blíží dohoda s Indií. Podle něj jsou vysoká cla pro Čínu neudržitelná, a aktivitu by tak měl vyvíjet Peking.
Tato vyjádření přišla poté, co Donald Trump minulý týden tvrdil, že jednání s Čínou probíhají, čímž popřel čínská tvrzení o opaku. Podle Barclays je sice patrné určité zmírnění napětí, ale zatím jde hlavně o rétoriku. Skeptici pochybují o tom, že by to stačilo zabránit americké recesi.
V týdnu budou vedle výsledků řady velkých firem sledovaná také ekonomická data, a to včetně zprávy o tvorbě pracovních míst v pátek a o vývoji HDP za první čtvrtletí a oblíbeného inflačního ukazatele americké centrální banky (výdaje na osobní spotřebu), které budou zveřejněny ve středu.
Nejdůležitější pondělní události na amerických trzích
- Americký letecký průmysl, který čelí dopadům obchodní války prezidenta Donalda Trumpa a poklesu poptávky po cestování, vyvíjí tlak na Bílý dům, aby získal výjimky z nových cel. Zástupci odvětví žádají obnovení bezcelního režimu, který trval desítky let.
- Ministr financí USA Scott Bessent v pondělí uvedl, že odpovědnost za zmírnění obchodního napětí leží na Číně. Zároveň naznačil, že Spojené státy jsou blízko uzavření nových obchodních dohod, včetně té s Indií.
- Marriott International (v pondělí +0,31 %) oznámila akvizici nizozemského hotelového řetězce citizenM za 355 milionů dolarů. Rozšiřuje tak své portfolio o 36 designových hotelů ve více než 20 městech po celém světě a posiluje svou pozici v segmentu cenově dostupného ubytování pro moderní cestovatele.
- Společnost IBM (v pondělí +1,61 %) oznámila, že během příštích pěti let investuje ve Spojených státech 150 miliard dolarů, přičemž více než 30 miliard dolarů bude směřovat do výzkumu a vývoje s cílem podpořit výrobu kvantových počítačů.
- Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v dubnu spadl na -35,8 bodu (březen: -16,3 bodu).
Výsledková sezóna
- Společnost Domino's Pizza (v pondělí +0,63 %) v prvním čtvrtletí nečekaně zaznamenala pokles tržeb v amerických pobočkách, protože vysoká inflace a makroekonomická nejistota přiměly spotřebitele omezit výdaje na stravování mimo domov. Tržby v pobočkách v USA klesly o 0,5 %, zatímco analytici v průměru očekávali růst o 0,5 %.
- Výsledky NXP Semiconductor v 1Q (v pondělním after-marketu -7,6 %): Upravený zisk na akcii 2,64 USD (odhad: 2,58 USD), tržby 2,84 miliardy USD (odhad: 2,83 miliardy USD). Ředitel Kurt Sievers ke konci roku odstoupí z funkce.
Zdroj: CNBC