Jak to číst: Donald Trump vyhrožuje Japonsku a Koreji, s Evropou o clech dále jedná

Donald Trump v pondělí opět zostřil rétoriku vůči některým obchodním partnerům, zejména vůči Japonsku, Jižní Koreji a Jihoafrické republice. Rozeslal řadu dopisů, že zmíněné země a řada dalších začne být terčem "nových zvýšených" cel od 1. srpna. Ty se ale prakticky neliší od v dubnu oznámených recipročních cel (Japonsko a Korea 25 %, Jihoafrická republika 30 %). Ve finále tak jde o dodatečný, byť relativně krátký "oddechový čas" pro země, kde žádná (byť jen taktická) dohoda není na spadnutí.
Za zmínku stojí, že Evropská unie na seznamu zemí, kterým Donald Trump rozesílá "varovné dopisy", zatím není. Podle evropského komisaře pro obchod je pravděpodobné, že uzavře v týdnu přechodnou taktickou dohodu, která zachová dodatečná 10% cla na stávající zhruba dvě třetiny vývozů do USA. Současně se bude snažit vyjednat zmírnění 25% cel na vývoz automobilů a oceli (podle úterních Financial Times není u automotive dohoda vyloučená).
Taktika EU, tedy se tak trochu smířit s dosavadní vyšší celní zátěží, svým způsobem dává smysl. Zatím se totiž celkově zdá, že 10% plošná cla sama o sobě nestartují v Evropě tak výraznou vlnu nejistoty, aby docházelo k výraznějšímu odkládání investic a negativním dopadům do hospodářského růstu. Možná proto, že centrální banky v Evropě v čele s ECB dále snižují sazby (na rozdíl od Fedu), energeticky náročná Evropa těží z levnějších energií a ropy a část průmyslu již vyhlíží výraznou fiskální expanzi Německa plánovanou na příští rok.
Relativní odolnost v pondělí potvrdil i český průmysl svými květnovými výsledky. Ten sice lehce zaostal za naším očekáváním s meziročním růstem o 2,2 % (versus 2,6 %, po sezónním očištění), rozdíl oproti odhadu ale není výrazný a celkový příběh o pokračujícím oživení českého průmyslu nehledě na dosavadní americká cla zatím platí.
V rámci zpracovatelského průmyslu se daří zejména producentům elektrických zařízení a výrobcům ostatních dopravních prostředků. Platí také nadále, že se stabilizují některá cyklická odvětví, například zpracovatelé kovů, producenti plastů nebo výrobci kovových konstrukcí. Na druhou stranu, jiná cyklická odvětví jako strojírenství působí méně jistě. Nedaří se také producentům elektroniky a letos podle předběžných čísel také nelze čekat zásadní pozitivní přínos od segmentu automotive, který rostl svižně v uplynulém roce. I tak při pohledu na nové objednávky a lepší podnikatelské nálady zatím český průmysl jako celek vyhlíží do dalších měsíců s opatrným optimismem.