US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,81 %
NASDAQ+0,37 %
S&P 500-0,21 %
ČEZ-0,25 %
KB-0,19 %
Erste+0,47 %

Spotřebitelské ceny v USA v červnu meziročně vzrostly o 2,7 %, jádrová inflace byla pod odhady

USA, inflace, vlajka
Zdroj: Shutterstock

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech vzrostly v červnu oproti předchozímu měsíci o 0,3 %. Jde o největší meziměsíční nárůst od února. Meziroční míra inflace dosáhla 2,7 %, a byla tak v souladu s odhady ekonomů. Jádrová inflace byla lehce pod odhady (+2,9 % a +0,2 % vs. +3,0 % a +0,3 %), což přispělo k pozitivnímu startu obchodování na Wall Street. Na data o vývoji cen totiž čeká americká centrální banka a to, zda se do růstu cen začíná propisovat celní politika USA, bude nejspíše rozhodující pro další rozhodování Fedu o nastavení úrokových sazeb.

Michaela Nováková
Michaela Nováková
15. 7. 2025 | 14:35
Inflace

Červnové zrychlení růstu cen ve Spojených státech očekávali téměř všichni analytici i ekonomové. Aktuální data tak odpovídají většině odhadů. Jádrová inflace, která nezahrnuje volatilní položky jako ceny potravin a energií, vzrostla meziměsíčně o 0,2% a meziročně se její míra zvýšila na 2,9 %.

BUREAU OF LABOR STATISTICS, Yahoo Finance

V předchozích měsících měla inflace sestupnou tendenci, především díky zlevňování pohonných hmot a předzásobování se obchodníků kvůli hrozícím clům ze strany USA.

V červnu zdražovaly ve Spojených státech například oděvy, meziměsíčně o 0,4 %. Právě trh s oblečením reaguje na cla obvykle citlivě. Naopak ceny nových automobilů klesly o 0,3 %. Dopad cel do míry inflace tak odborníci zatím vnímají smíšeně. Například analytici ze společnosti CIBS zdůrazňují, že právě předzásobení obchodníků inflační dopady cel zatím brzdí. "Tyto zásoby se ale zmenšují a očekáváme, že se v budoucnu cla projeví," dodali.

Na tom se shodují i s dalšími ekonomy, kteří čekají, že se vyšší cla projeví i v dalších měsících. "Toto je první zpráva o inflaci, kde se cla začínají projevovat v klíčových kategoriích, od spotřebičů a nábytku až po oblečení a potraviny. Je ale nepravděpodobné, že by to bylo naposledy. Cla pravděpodobně v nadcházejících měsících povedou k dramatičtějšímu růstu cen, protože podniky budou spotřebovávat zásoby z dovozu, jež si vytvořily před zavedením cel," uvedl Daniel Hornung, vedoucí pracovník MIT a bývalý zástupce ředitele Národní ekonomické rady.

Předseda Fedu Jerome Powell označil letní vývoj cen za klíčový pro další rozhodování centrálních bankéřů o tom, zda snižovat úrokové sazby. Powell očekává, že z těchto dat už budou schopni zjistit, jak je vývoj cen ovlivněn cly.

Na snižování sazeb naléhal v předchozích měsících americký prezident Donald Trump. Centrální banka základní úrokovou sazbu nesnížila od prosince loňského roku. Trhy nadále očekávají, že i za dva týdny ponechá Fed úroky beze změny, k prvnímu snížení by mohlo dojít na podzim.

Silné euro a slabý dolar: Co to znamená pro Evropu?

Silné euro a slabý dolar: Co to znamená pro Evropu?

Zdroj: CNBC, Investing.com

Americká ekonomikaFedInflaceSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akcie Tesly: Příležitost, nebo past?

Akcie Tesly: Příležitost, nebo past?

11. 7.-Tomáš Beránek
Tesla