Silné euro a slabý dolar: Co to znamená pro Evropu?

Americká ekonomika čelí výzvám, které přispívají k oslabování dolaru. Uvolněná fiskální politika a kritika Fedu ze strany prezidenta Donalda Trumpa přispívají k nejistotě na trhu s americkou měnou. Jaký vliv budou mít tyto faktory na důvěryhodnost "greenbacku" do budoucna? Zatímco dolar ztrácí, euro sílí. Evropská centrální banka zatím nemá důvod k obavám, může ale silné euro začít škodit evropskému průmyslu? Nejen to jsme probrali s Janem Burešem, hlavním ekonomem společnosti Patria Finance.
Přitápění pod kotlem
Horší čísla z americké ekonomiky a hlavně negativní náhled na budoucí rozpočtovou politiku Spojených států amerických. To jsou v tuto chvíli hlavní faktory, které tlačí hodnotu dolaru níže. Kondici americké měny neprospívá ani to, jak ostře kritizuje prezident Donald Trump vedení Fedu. Podle Jana Bureše se jedná o nahlodání důvěry v americkou centrální banku, ke slabosti dolaru ale více přispívá zmíněná rozpočtová politika. Dobrou zprávou pro dolar není ani schválení nového daňového zákona.
"Pokud se díváme na důvěryhodnost dolaru ve střednědobém horizontu, je nepříjemná kombinace toho, že Donald Trump dodatečnou celní zátěží zvyšuje inflační tlaky v ekonomice a zároveň se bude přitápět pod kotlem velice uvolněnou rozpočtovou politikou," myslí si Bureš.
ECB a silné euro
Zatímco dolar ztrácí, evropská měna sílí. Od začátku roku vůči té americké posílila bezmála o 13 %. Evropskou centrální banku to ale podle Bureše zatím nemusí příliš trápit. Zajímat by ji to mělo začít až v momentě, kdy by silné euro a v kombinaci se cly začalo ve větší míře poškozovat evropský průmysl.
Hlavní ekonom Patria Finance zdůrazňuje, že se to zatím neděje, alespoň ne plošně. "Pokud by k tomu docházelo, samozřejmě by se to mělo promítnout do měnové politiky ECB, a to tak, že by úrokové sazby mohly klesnout ještě o něco výrazněji. V tuto chvíli počítám s tím, že se ještě o nějakých 25 bazických bodů dolů podíváme, další pokles sazeb ale nepředpokládám."
Koruna pod 25 EUR/CZK
Posiluje také česká koruna. Její kurz se během oživení na trzích po 8. dubnu vrátil pod 25 EUR/CZK. Pokles pod 24 korun za euro do konce roku ale Bureš nepředpokládá. "Myslím si, že by mohlo v Česku přijít ještě jedno snížení úrokových sazeb ke konci roku, s čímž trhy v tuto chvíli tak docela nepočítají. Je to něco, co českou měnu může trochu stabilizovat, a i proto si myslím, že se na podstatně silnější úrovně koruna letos již neposune," dodává.