Evropské akciové indexy se ve čtvrtek na směru neshodly, investoři věnovali pozornost firemním výsledkům a jednání ECB
Západoevropské akciové indexy zakončily čtvrteční obchodní seanci smíšeně. Událostí dne bylo měnověpolitické jednání Evropské centrální banky.
Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,24 % na 551,55 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,85 % na 9 138,37 bodu a německý DAX uzavřel se ziskem 0,23 % na 24 295,93 bodu, zatímco francouzský CAC 40 se snížil o 0,41 % na 7 818,28 bodu.
Dařilo se mimo jiné akciím společností ITV (+13,29 %), Deutsche Bank (+9,13 %) a Sulzer (+6,97 %), naopak pod nulou den zakončily cenné papíry firem STMicroelectronics (-16,63 %), Dassault Systèmes (-8,38 %) či Nestlé (-4,64 %).
Hospodářské výsledky ve čtvrtek představily mimo jiné společnosti Deutsche Bank, Dassault Systèmes, BNP Paribas, TotalEnergies, LVMH nebo STMicroelectronics a Repsol.
Evropská centrální banka (ECB) podle očekávání na červencovém jednání potvrdila nastavení měnové politiky. Základní sazba je teď 2,15 % a depozitní 2,00 %, úroky jsou tedy nejnižší od listopadu 2022. Předtím banka na osmi po sobě jdoucích zasedáních snížila úrokové sazby.
Podle prognózy ECB zveřejněné na závěr jejího červnového jednání HDP eurozóny letos stoupne o 0,9 %, příští rok růst ekonomiky zrychlí na 1,1 % a v roce 2027 HDP měnového bloku posílí o 1,3 %. Predikce pro letošek a rok 2027 zůstaly proti předchozí prognóze z března beze změny, pro rok 2026 počítala ECB v březnu s růstem tempem 1,2 %.
Inflace podle červnové prognózy letos dosáhne průměrné hodnoty 2,0 %. To je oproti březnu optimističtější výhled, tehdy ECB predikovala 2,3 %. Příští rok by míra inflace měla sestoupit na 1,6 % a v roce 2027 by se měla vrátit na 2% cíl centrální banky. Březnová prognóza pro rok 2026 předpovídala inflaci 1,9 %, výhled pro rok 2027 se nezměnil. Guvernérka ECB Christine Lagardeová ale upozornila, že výhled je kvůli okolnostem nezvykle nejistý.
Nejdůležitější čtvrteční události na evropských trzích
- Evropská centrální banka podle očekávání na červencovém jednání potvrdila nastavení měnové politiky. Předtím banka na osmi po sobě jdoucích zasedáních snížila úrokové sazby. Základní sazba je teď 2,15 % a depozitní 2,00 %, úroky jsou tedy nejnižší od listopadu 2022.
- Ukazatel spotřebitelského klimatu GfK pro Německo se na přelomu července a srpna snížil z -20,3 na -21,5 bodu, čímž zaostal za tržním konsenzem -19,2 bodu. Hlavními faktory zůstávají nejistota ohledně ekonomického vývoje, rostoucí spořivost domácností a obavy z dopadů amerických cel na evropské zboží.
- Registrace nových vozidel v Evropské unii se v první polovině roku 2025 meziročně snížily o 1,9 %. Navzdory celkovému poklesu trhu se zvýšil podíl elektrifikovaných vozů, včetně bateriových a hybridních elektromobilů.
- Evropská unie nadále připravuje odvetná celní opatření, pokud nedojde k obchodní dohodě se Spojenými státy do 1. srpna. Možné zavedení 15-30% amerických cel na evropský dovoz by mělo výrazný dopad na firmy i investiční sentiment.
- Kompozitní PMI pro eurozónu v červenci podle předběžných dat vzrostl na 51 bodů z 50,6 bodu v červnu, a překonal tak očekávání trhu. Jde o nejrychlejší expanzi ekonomické aktivity za 11 měsíců. Výsledky táhl sektor služeb, jehož index vzrostl na 51,2 bodu z 50,5 bodu. Zpracovatelský průmysl se dále přiblížil stabilizaci, když se jeho index zvýšil na 49,8 bodu z červnových 49,5 bodu.
- Developer logistických parků CTP informoval, že upsal novou emisi 5letých zelených dluhopisů v objemu 500 milionů eur s fixní úrokovou sazbou 3,7 %. Výtěžek z emise bude použit na refinancování syndikovaného úvěru z roku 2023 a společnost očekává, že jí díky tomu znatelně klesnou úrokové náklady.
Výsledková sezóna
- Deutsche Bank výsledky za druhé čtvrtletí překonala odhad analytiků, posílila kapitálovou pozici a potvrdila záměr vyplatit více než polovinu zisku akcionářům. Akcie banky po oznámení výsledků vyskočily na nejvyšší úroveň od roku 2015.
- Francouzský softwarový gigant Dassault Systèmes výsledky za druhé čtvrtletí nenaplnil očekávání analytiků, což vedlo k poklesu ceny akcií o více než 8 %. Tržby dosáhly 1,52 miliardy eur, trh očekával 1,55 miliardy eur. Společnost nicméně potvrdila celoroční výhled.
Zdroj: CNBC