US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,11 %
NASDAQ+0,94 %
S&P 500+0,47 %
ČEZ-0,70 %
KB-0,10 %
Erste-1,39 %

Americké akcie zahájily týden dalším růstem, index S&P 500 poprvé uzavřel nad 6 600

Tradeři na NYSE - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia

Americké akciové indexy v pondělí vzrostly poté, co prezident Donald Trump oznámil, že jednání o vzájemném obchodě mezi USA a Čínou probíhají dobře. Investoři čekají na klíčové zasedání Fedu, které skončí ve středu a na němž by měla centrální banka snížit sazby.

Index Dow přidal 0,11 % na 45 883,45 bodu, širší S&P 500 vzrostl na nové zavírací maximum 6 615,28 bodu a technologický Nasdaq Composite si polepšil o 0,94 % na rekordních 22 348,75 bodu. Index volatility VIX stoupl o 6,30 % na 15,69 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o půl bazického bodu na 4,040 %. Ceny ropy se zvedly o necelé procento, zlato a stříbro zdražily zhruba o procento a bitcoin odepsal asi půl procenta na zhruba 115 520 USD.

FinViz

Jednání mezi USA a Čínou se soustředila především na cla a budoucnost čínské sociální sítě TikTok. Trump na své sociální síti uvedl, že se podařilo dosáhnout pokroku i dohody o společnosti, kterou si američtí mladí přejí dále používat. Pokud ale Čína neustoupí ze svých požadavků ohledně technologií a cel, Washington je připraven zákaz TikToku nakonec přece jen prosadit. Čínský regulátor zároveň v pondělí oznámil, že americký výrobce čipů NVIDIA (-0,04 %) porušil čínské zákony proti monopolu, a proto bude pokračovat jeho vyšetřování.

Ostatní velké technologické společnosti na burze posilovaly. Tesla (+3,62 %) zpevnila poté, co její šéf Elon Musk oznámil nákup akcií firmy za zhruba miliardu dolarů, což byl jeho největší nákup na otevřeném trhu vůbec a první výrazná investice od roku 2020. Trhy to vnímají jako signál důvěry v budoucnost společnosti, která se kromě elektromobilů stále více zaměřuje na robotiku.

Růst na Wall Street podpořila i makrodata ukazující na slábnoucí trh práce a mírnou inflaci. Tyto faktory zvyšují očekávání, že Fed na svém zasedání tento týden sníží úrokové sazby. Podle nástroje CME FedWatch trh nyní s více než 95% pravděpodobností počítá se snížením o 25 bazických bodů, a to jen s minimální šancí na výraznější posun. Analytici očekávají, že Fed v září zahájí sérii snižování sazeb. Nižší úroky by mohly dále podporovat akciový trh, který již nyní těží z nadšení investorů ohledně umělé inteligence.

Dvě varování pro akciové býky: Už to přeháníte a triple witching klepe na dveře

Dvě varování pro akciové býky: Už to přeháníte a triple witching klepe na dveře

Lék na nezájem o tesly? Musk vidí budoucnost v humanoidovi Optimus

Lék na nezájem o tesly? Musk vidí budoucnost v humanoidovi Optimus

Blíží se soumrak indexového investování? Příští vítězové budou drtivě porážet ty průměrné

Blíží se soumrak indexového investování? Příští vítězové budou drtivě porážet ty průměrné

Nejdůležitější pondělní události na amerických trzích

Zdroj: CNBC

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Česko jako investiční destinace: Proč zahraniční firmy váhají?

Česko jako investiční destinace: Proč zahraniční firmy váhají?

12. 9.-Vendula Pokorná
Byznys a podnikání