US MARKETZavírá za: 2 h 34 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Ondřej Lipold (Tensor Ventures): Technologie budoucnosti a investování do zítřka aneb Co by (ne)měl mít úspěšný technologický startup

ChatGPT, blockchain, 3D tisk nebo bojové drony. Převratné technologie, které naši rodiče sotva znají, se stávají běžnou součástí našich životů. Je ohromující, jak rychle jde vývoj nových technologií kupředu a jakým směrem se ubírá. Když vezmeme v potaz, že ještě před několika dekádami neexistovaly mobily, sociální sítě ani internet, nabízí se otázka, kam překotný vývoj povede. Jak bude svět vypadat? Budou mít roboti a počítače vlastní vědomí a pocity? Jaké technologie budeme mít k dispozici? Máme se těšit, nebo bát?

Nalézt odpovědi na tyto otázky nebude jednoduché, jedno je ale jisté – klíčovou roli sehrají nově vznikající technologické startupy a jejich financování. Na konci února se na půdě Vysoké školy ekonomické v Praze na toto téma konala zajímavá přednáška, kterou organizoval studentský spolek Klub investorů. Hostem byl Ondřej Lipold ze společnosti Tensor Ventures, který se financováním inovací a technologicky zaměřených startupů dlouhodobě zabývá.

Od studenta k profesionálnímu podporovateli startupů

Během studia VŠE strávil Lipold půl roku na Srí Lance, konkrétně v IT společnosti Epitom Trinergy, kde měl na starosti digitalizaci bank a korporátů a správu jejich webových stránek. Jak sám uvádí, svou cestu vždy viděl v podnikání. Není tedy náhodou, že si jako téma své diplomové práce zvolil možnosti podpory pro začínající podnikatele v ČR. I díky této práci získal pozici analytika a projektového manažera ve fondu andělských investorů Busyman.

O dva roky později nastoupil do společnosti Tensor Ventures. Uzavřený fond Tensor Ventures se specializuje na investice v deep techu, tedy oblasti startupů, které vyžadují mnohem více porozumění, citu, flexibility a času na růst. Často totiž vycházejí z vědeckých poznatků, a tím trochu předbíhají dobu. Do této oblasti spadají například kvantové technologie, polovodiče, web3 či blockchain. Z teritoriálního hlediska se zaměřuje na celý svět a z různých zemí vybírá ty nejlepší startupové projekty.

Ovšem poznat slibně vypadající projekty s reálnou šancí uspět může být podle Lipolda oříšek. Primárně se totiž nezkoumají čísla, ale lidé, kteří za projekty stojí. Ne každý úspěšný podnikatel v Česku bude stejně úspěšný i v zahraničí. Spousta skvělých inovátorů přichází s geniálními nápady, uvést je do praxe ale mnozí nedokáží. Stejně tak ale nelze tvrdit, že všechny startupy se záporným cash flow nutně zkrachují.

Startup: Jak na to, aby uspěl?

Jaké předpoklady musí každý úspěšný startup splňovat? Podle Lipolda musí mít jeho zakladatel velkou a v jistém smyslu převratnou vizi. Klasická pošta je pomalá a produkuje nemalé množství emisí, tak co kdyby alespoň některé zásilky doručovaly drony? Složité chirurgické zákroky i jiné operace provádějí lékaři, kteří se navzdory své praxi a odbornosti mohou splést, tak co kdyby jim dostatečně inteligentní roboty asistovaly a pomohly chybovost výrazně snížit?

Samotná vize, ač sebelepší, však k úspěchu nestačí. Neméně důležitá je podle Lipolda technologie. Jedná se o užitečnou a revoluční technologii s potenciálem změnit svět? Samozřejmě není nutné, aby ji daný startup sám vymyslel, ale měl by se podílet na jejím vývoji, případně ji alespoň zahrnout do své činnosti.

Lipold dále zdůrazňuje, že pro rozvoj a fungování jakéhokoliv startupu je nezbytný koherentní a dobře fungující tým. Ten musí perfektně rozumět projektu a vyznat se v oboru, ve kterém podniká. V týmu je nezbytná spolupráce, snaha vyniknout individuálně je v případě startupů nežádoucí.

Všichni členové týmu by měli mít tah na branku a sdílet nadšení pro daný projekt. Neméně důležité je i správné načasování, tedy umět odhadnout správný moment pro uvedení produktu na trh. Úspěšný tým nejenže přichází se skvělými nápady, ale dokáže je i realizovat a prodat. Ani sebelepší produkt či služba totiž startupu nezajistí tržby, pokud neuspokojí přání a potřeby zákazníka. Dát takový tým dohromady přitom samozřejmě není nic snadného, v Česku tomu nepomáhá nedostatek kvalifikovaných a kvalitních pracovních sil.

Většinou není příliš ku prospěchu, když spolu podnikají kamarádi s podobnými zájmy a zaměřením. Založit a vést technologicky zaměřený startup totiž vyžaduje široké spektrum znalostí a dovedností, kterými by se podnikatelé neměli překrývat, ale doplňovat. A doplňovat by se měli i svými osobnostmi a týmovými rolemi.

Startupy v ČR: Problémy a výzvy

Jako velkou překážku pro rozvoj startupů a inovací vnímá Lipold vlažný přístup investorů k financování nejistých a rizikových projektů. Činnost startupů je sice záslužná a obdivuhodná, nicméně jen málokterý z nich opravdu uspěje. Konzervativní investoři proto raději ukládají peníze do bank, kde v současnosti stále dosahují někdy až 6% ročního zhodnocení v podstatě bez rizika. Určitou naději v tomto směru představují klesající úrokové sazby, které mohou peníze investorů pomoci rozhýbat.

České vysoké školy jen zřídkakdy zavádějí své objevy a inovace do praxe. Univerzity totiž postrádají komerční dovednosti, a přetavit výzkumy do podnikatelských nápadů je pro ně proto velice obtížné. Ne vždy také rozpoznají, že právě u nich vzniká něco s velkým potenciálem.

Rozvoj a fungování technologických startupů může podle Lipolda zbrzdit i nedostatečná technologická infrastruktura. Například výkonnější procesor vyžaduje i výkonnější chladič. Stejně tak nutné bude vyvinout vysokokapacitní baterie či dokonalejší počítače pro stále vyspělejší umělou inteligenci.

Čeho se na poli nových technologií můžeme dočkat?

V portfoliu má fond Tensor Ventures přes 20 inovativních projektů, nad jejichž cíli žasne i odborná veřejnost. Zdá se vám elektřina získaná z půdy jako naprosté sci-fi? Pak se seznamte s technologickým průkopníkem Bioo, který přesně takovou technologii vyvíjí. Jak skvělé by bylo, kdybychom dokázali včas odhalit neurodegenerativní onemocnění, například Alzheimerovu chorobu, a to pouhým naskenováním oka fotoaparátem v mobilu? I na takovém projektu se již pracuje. Stejně tak je ve vývoji i pokročilá umělá inteligence pro iPhone 16, která dokáže spolehlivě identifikovat předměty na základě jejich struktury, popsat je a komunikovat s uživatelem i bez přístupu k internetu.

Lipold předpokládá, že v oblasti financí zvládne umělá inteligence vše, co lze predikovat a systematizovat, tedy od tvorby makroekonomických prognóz po správu investičních fondů. V medicíně bude podle jeho názoru možné provádět složité chirurgické úkony na dálku prostřednictvím vyspělého robotu.

Ne každý však s vývojem umělé inteligence a převratných technologií souhlasí. Ne nadarmo se říká, že oheň je dobrý sluha, ale zlý pán. V případě umělé inteligence to může platit dvojnásob. Ona sama morální hodnoty nemá. Jsou to lidé, kteří rozhodují o jejím použití, a je tedy jen na nás, jak s ní naložíme.

Zdroj: Klub investorů

Informační technologieInovaceStartupyTechnologie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa