Americké akcie v pátek díky zprávám o inflaci vzrostly a v plusu skončily i za celý týden
Akcie ve Spojených státech v pátek posílily a zisky si připsaly i za celý týden. Známky toho, že americká inflace v červenci možná dosáhla vrcholu, zvýšily důvěru investorů v další růst cen akcií.
Index Dow v pátek vzrostl o 1,27 % na 33 761,05 bodu, širší S&P 500 stoupl o 1,73 % na 4 280,15 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 2,09 % na 13 047,19 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,32 % na 19,53 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři a půl bazického bodu na 2,842 %.
Posílilo všech jedenáct sektorů indexu S&P 500. Nejlépe si vedly firmy z odvětví informačních technologií v čele se společnostmi Apple a Alphabet. Významně posílily také banky.
S&P 500 již z minima, na které spadl v polovině června, vzrostl o 16,8 % a překročil pozorně sledovanou technickou úroveň 4 231 bodů. Nejnovějším impulzem pro benchmark byly údaje z tohoto týdne, které ukázaly pomalejší růst spotřebitelských cen, než se čekalo, a překvapivý pokles výrobních cen.
Podle analytiků sice trhy tento týden dostaly dobré zprávy o inflaci, centrální banka USA však má zatím stále co dělat, aby růst cen zkrotila. Fed je připraven dále zpřísňovat měnovou politiku, dokud inflace zcela nepoleví. Snížila se ovšem šance, že na svém zasedání v září zvýší sazby až o 0,75 procentního bodu. Obchodníci nyní dávají větší šanci zvýšení úroků o půl procentního bodu. Od března již Fed zvýšil hlavní úrokovou sazbu o 2,25 procentního bodu.
Po obtížném začátku roku podpořily optimistickou náladu na akciovém trhu výsledky hospodaření firem za druhé čtvrtletí. Podle údajů společnosti Refinitiv ze 456 společností z indexu S&P 500, které doposud oznámily hospodářské výsledky, jich 77,6 % překonalo očekávání u výše zisku.
Za celý týden si index Dow připsal 2,92 %, S&P 500 přidal 3,25 % a Nasdaq Composite se zvýšil o 3,08 %.
Dolar v pátek posílil, za celý týden však zaznamenal ztrátu
Americký dolar na závěr týdne posílil, za celý týden však zaznamenal ztrátu. Obchodníci hodnotili na jedné straně údaje naznačující zmírnění inflace, na druhé straně komentáře představitelů centrální banky USA, podle kterých boj proti růstu cen ještě neskočil.
Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, vzrostl o 0,6 % na 105,66 bodu. Za celý týden ale index ztratil 0,8 %. Euro vůči dolaru oslabilo o 0,6 % na 1,0264 USD.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Několik významných čínských státních společností, včetně ropných firem Sinopec a PetroChina, v pátek představilo plány na odchod z akciového trhu ve Spojených státech. S odvoláním na prohlášení jednotlivých podniků o tom informovala agentura Reuters. Mezi takové společnosti patří i hliníkárenský gigant Aluminium Corporation of China (Chalco) a pojišťovací společnost China Life Insurance.
- Index cen dovozu do USA v červenci meziročně stoupl o 8,8 % (červen: +10,7 %) a meziměsíčně klesl o 1,4 % (odhad: -1 %, červen: +0,3 %), index vývozních cen přidal 13,1 % (červen: +18,2 %), respektive se snížil o 3,3 % (odhad: -1,1 %, červen: +0,7 %).
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v srpnu podle předběžných dat stoupl na 55,1 bodu (odhad: 52,5 bodu, červenec: 51,5 bodu).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americká farmaceutická společnost Pfizer (v pondělí +0,59 %), která patří k hlavním dodavatelům vakcín proti covidu-19, koupí za 5,4 miliardy dolarů výrobce léků proti krevním chorobám Global Blood Therapeutics (+4,32 %). Jde o poslední z řady akvizic, jimiž se Pfizer pojišťuje proti možnému zpomalení poptávky po přípravcích proti covidu-19.
- Americký výrobce letadel Boeing (v pondělí +0,52 %) podle očekávání amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) v nejbližších dnech obnoví dodávky svého letounu 787 Dreamliner. Informoval o tom regulační orgán, který dospěl k závěru, že výrobce provedl nezbytné změny, aby splnil certifikační normy. Boeing zastavil dodávky tohoto stroje v květnu 2021.
- Americký výrobce domácích spotřebičů Whirlpool (v pondělí -2,09 %) koupí za tři miliardy dolarů největšího světového výrobce drtičů potravinového odpadu InSinkErator od jeho současného majitele Emerson Electric (-0,40 %). Whirlpool podle svého pondělního prohlášení akvizicí rozšíří svoji nabídku domácích spotřebičů.
- Indická automobilka Tata Motors se dohodla, že koupí továrnu amerického koncernu Ford Motor (v pondělí +3,14 %) v západoindickém státě Gudžarát za 7,3 miliardy rupií (zhruba 2,2 miliardy Kč). Informoval o tom server BBC. Ford se v loňském roce rozhodl zastavit výrobu v Indii, protože se v této zemi dlouhodobě potýkal se ztrátami.
- Červencový průzkum inflačních očekávání z dílny newyorského Fedu ukázal, že Američané čekají výraznější zpomalení inflace. V roce 2023 podle nich spotřebitelské ceny porostou v průměru o 6,2 %, v červencovém dotazování čekali respondenti 6,8 %.
- Americký Federální úřad pro letectví (FAA) v noci na úterý schválil první dodávku stroje 787 Dreamliner společnosti Boeing (v úterý -0,63 %) od roku 2021, píše agentura Reuters s odvoláním na zdroje. Letecká společnost American Airlines následně v prohlášení uvedla, že první nový letoun 787 po více než roce dostane již ve středu.
- Boeing dodal v červenci svým zákazníkům 26 letadel, nejméně za pět měsíců. Počet dodaných letadel se prudce snížil ve srovnání s červnem, kdy to bylo 51 strojů, nejvíce od března 2019. Oznámila to společnost, která se nyní připravuje na obnovení dodávek letounu 787 Dreamliner. Konkurenční Airbus dodal v červenci zákazníkům 46 letadel.
- Společnost zabývající se herním softwarem AppLovin Corp. (v úterý -10,29 %) učinila nabídku na koupi konkurenční firmy Unity Software (+1,19 %) za 17,54 miliardy USD. AppLovin tak chce využít rostoucí poptávku po trojrozměrných hrách. Obě společnosti vyrábějí software používaný k tvorbě videoher. Herní software se také rozšiřuje o nové technologie, jako je metaverse, tedy virtuální svět.
- Americká společnost Micron Technology (v úterý -3,74 %) oznámila, že investuje do roku 2030 ve Spojených státech 40 miliard USD do výstavby závodů na výrobu polovodičů. Využije k tomu vládní dotace a úvěry.
- Americká inflace za červenec potěšila investory, když index spotřebitelských cen vzrostl meziročně "pouze" o 8,5 %. Trh předpokládal nárůst o 8,7 %. V reakci na tuto zprávu americké futures výrazně posilují. Jádrová složka inflace, která nezahrnuje vliv volatilních cen energií a potravin, vzrostla meziměsíčně o 0,3 %, respektive meziročně o 5,9 %. Analytici v tomto ohledu očekávali výraznější posun o 0,5 %, respektive o 6,1 %.
- Nejbohatší člověk světa Elon Musk prodal akcie automobilky Tesla v hodnotě 6,9 miliardy dolarů. Vyplývá to z výkazů pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC). Agentura Reuters k tomu napsala, že s vidinou právní bitvy se společností Twitter ohledně dohody o jejím převzetí chce Musk zabránit rozprodeji akcií Tesly.
- Mediální a filmová společnost Walt Disney předstihla v počtu předplatitelů streamovacích služeb internetovou televizi Netflix. S odvoláním na údaje obou amerických podniků o tom informovala agentura Reuters. Disney ve středu oznámila, že začátkem července měla u svých streamovacích služeb 221,1 milionu předplatitelů. Netflix už dříve uvedl, že měl na konci června 220,7 milionu předplatitelů.
- Řetězec restaurací rychlého občerstvení McDonald's v nadcházejících měsících plánuje znovu otevřít své provozovny na Ukrajině. S odkazem na interní sdělení firmy to dnes uvedla agentura AP. Je to podle ní symbol alespoň částečného návratu k normalitě v jinak válkou zasažené zemi. Zároveň je to také ukázka podpory od americké firmy, která se stáhla z ruského trhu.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Palantir (v pondělí -14,32 %) v 2Q: Upravená ztráta na akcii 0,01 USD (odhad: 0,03 USD), tržby 473 milionů USD (odhad: 466 milionů USD).
- Výsledky Tyson Foods (v pondělí -8,45 %) v 3FQ: Upravený zisk na akcii 1,94 USD (odhad: 1,97 USD), tržby 13,5 miliardy USD (odhad: 13,31 miliardy USD).
- Výsledky Walt Disney v 2Q: Upravený zisk na akcii 1,09 USD (odhad: 0,97 USD), tržby 21,50 miliardy USD (odhad: 20,99 miliardy USD).
- Výsledky Rivian Automotive v 2Q: Upravená ztráta na akcii 1,62 USD (odhad: -1,63 USD), tržby 364 milionů USD (odhad: 335 milionů USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK