Americké akciové indexy v pátek uzavřely smíšeně, dolar klesl
Americké akciové indexy se na závěr týdne na směru neshodly. Dow sice stoupl na nový rekord, neuspokojivé čtvrtletní hospodářské výsledky firem Snap a Intel však stáhly dolů sektory komunikací a technologií. Investory také znervóznilo vyjádření šéfa centrální banky USA Jeromea Powella.
Index Dow vzrostl o 0,21 % na 35 677,02 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,11 % na 4 544,90 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,82 % na 15 090,20 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,80 % na 15,43 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 1,643 %.
Powell v pátek uvedl, že Fed by měl začít brzy omezovat program nákupu dluhopisů. Neměl by podle něj však zatím ještě zvyšovat úrokové sazby, protože zaměstnanost zůstává nízká a vysoká inflace se zřejmě sníží příští rok, kdy se vytratí tlaky způsobené pandemií covidu-19.
Manažer společnosti Thornburg Investment Management Sean Sun upozornil, že investory znepokojily také horší výsledky společnosti Snap (-26,59 %), než se čekalo, kvůli slabším reklamním příjmům. To způsobilo, že investoři prodávali i další společnosti jako Facebook (-5,05 %) a Twitter (-4,83 %), které také vysoce závisí na příjmech z reklamy.
Akcie Intelu (-11,68 %) oslabily, protože tržby firmy za třetí čtvrtletí zaostaly za očekáváním. Generální ředitel Intelu pak uvedl, že nedostatek čipů brzdí prodej procesorů firmy.
Naopak nejvyšší zisky si v pátek připsaly finanční společnosti. Podpořil je růst společnosti American Express (+5,41 %), když zisk firmy již čtvrté čtvrtletí v řadě překonal očekávání analytiků.
Analytici také zlepšili prognózu růstu zisků firem z indexu S&P 500 za třetí čtvrtletí. Nyní čekají meziroční zvýšení o 34,8 %, na začátku týdne odhadovali, že zisky stouply o 31,9 %.
Za celý týden index Dow stoupl o 1,08 %, S&P 500 přidal 1,64 % a Nasdaq Composite si připsal 1,30 %.
Dolar v pátek oslabil k euru i ke koši měn
Dolar v pátek oslabil. Mohlo za to rušení některých spekulativních sázek a sezónní oslabení, které bývá na konci října u americké měny běžné.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesl o 0,2 % na 93,61 bodu. Euro vůči dolaru posílilo o 0,1 % na 1,1647 USD.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Akcie společnosti Digital World Acquisition, která na burzu ve Spojených státech uvede novou firmu bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa zaměřenou na sociální média, za dva dny zpevnily o stovky procent. O podniku Digital World na diskusních fórech hodně mluví drobní investoři, upozornila agentura Reuters. Trump vznik vlastní sociální sítě nazvané TRUTH oznámil ve středu.
- Americká společnost Walmart instaluje do některých svých obchodů ve Spojených státech automaty na nákup bitcoinů. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Walmart je největší maloobchodní řetězec na světě, automaty mu dodá společnost Coinstar.
- Automobilka Stellantis a jihokorejská společnost Samsung SDI budou ve společném podniku ve Spojených státech vyrábět bateriové články a moduly pro elektromobily. Evropsko-americký výrobce aut a dceřiná společnost jihokorejského technologického giganta Samsung Electronics to uvedly ve svém pátečním sdělení.
- Italská vláda připravuje návrh, kterým chce přesvědčit americkou společnost Intel k postavení továrny na výrobu čipů v Itálii. Agentuře Reuters to v pátek řekly zdroje zapojené do jednání. Dodaly, že investice by podle předběžných odhadů měla hodnotu přes čtyři miliardy eur (více než 100 miliard Kč). Podle jednoho ze zdrojů by se dokonce mohla vyšplhat až na osm miliard eur.
- Samořízené taxíky se na ulicích objeví za deset let. Během mediálního summitu agentury Reuters věnovaného automobilovému průmyslu to řekl Peter Rawlinson, šéf výrobce elektromobilů Lucid Motors.
- Rozpočtový schodek Spojených států v uplynulém fiskálním roce dosáhl 2,77 bilionu dolarů, a byl tak druhý nejvyšší v historii. Klesl však z rekordních 3,13 bilionu dolarů v předchozím roce. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnilo americké ministerstvo financí. Fiskální rok ve Spojených státech začíná v říjnu a končí v září.
- Evropská komise v pátek schválila plán poskytovatele finančních informací S&P Global na převzetí konkurenta IHS Markit za 44 miliard dolarů. Souhlas podmínila tím, že S&P Global některé aktivity firmy IHS Markit prodá. Společnost S&P Global oznámila dohodu o převzetí IHS loni v listopadu. Transakce by měla firmě S&P Global pomoci v konkurenčním boji s většími rivaly Bloomberg a Refinitiv.
- Podnikatelská aktivita ve Spojených státech v říjnu značně vzrostla. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti IHS Markit mezi nákupními manažery. Podle agentury Reuters data indikují, že tempo hospodářského růstu v USA na počátku čtvrtého čtvrtletí stouplo, neboť nárůst počtu nově nakažených koronavirem polevil. Zpracovatelský průmysl přitom brzdil nedostatek pracovních sil a surovin. Růst podnikatelské aktivity v zemích eurozóny naopak zpomaluje, na vině jsou především rychlý růst nákladových cen a přetrvávající potíže v dodavatelských řetězcích.
Výsledková sezóna
- Vydavatel kreditních karet American Express ve třetím čtvrtletí zvýšil čistý zisk meziročně o 70 procent na 1,8 miliardy dolarů, čtvrtý kvartál po sobě tak překonal odhady. Držitelé jeho karet více utráceli díky slabším protipandemickým opatřením, uvedla firma ve svém pátečním sdělení. Zisk na akcii činí 2,27 dolaru. Analytici v anketě společnosti Refinitiv odhadovali zisk na akcii 1,80 dolaru.
- Americký výrobce čipů Intel ve třetím čtvrtletí zvýšil tržby o pět procent na 19,2 miliardy dolarů, vyšší je i zisk. Firma ale v příštích letech čeká nižší marže, uvedla ve čtvrtek po skončení obchodování na akciovém trhu v New Yorku. Intel kvůli globálnímu nedostatku čipů těží z vyšších cen, zájem ale není tak vysoký, protože výrobcům kromě čipů chybějí také jiné součásti, takže poptávají i méně čipů, uvedla agentura DPA.
- Americký výrobce hraček Mattel v letošním třetím čtvrtletí meziročně zvýšil tržby o osm procent na 1,8 miliardy dolarů. Firma po skončení čtvrtečního obchodování na burzách ve Spojených státech rovněž uvedla, že čeká solidní předvánoční sezonu a zvedla celoroční výhled tržeb.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Průmyslová výroba ve Spojených státech se v září nečekaně meziměsíčně snížila o 1,3 %. Zhruba z poloviny k tomu přispěly přetrvávající důsledky hurikánu Ida. Informovala o tom v pondělí americká centrální banka. Statistiky za srpen Fed revidoval níže, z růstu o 0,4 % na pokles o 0,1 %.
- Index nemovitostního trhu USA od NAHB v říjnu stoupl na 80 bodů (odhad: 76 bodů, září: 76 bodů).
- Americká technologická společnost Facebook (v pondělí +3,26 %) oznámila, že v příštích pěti letech hodlá najmout 10 000 lidí v zemích Evropské unie, kteří budou pracovat na vývoji konceptu virtuálního vesmíru nazývaného metaverse. Lidé by v něm mohli chodit nakupovat, pořádat schůzky nebo navštěvovat kulturní akce jako v reálném světě.
- Americká společnost Apple (v pondělí +1,18 %) představila dva nové modely noteboooků MacBook Pro, které budou mít její nové vlastní čipy. Doposud nejvýkonnější notebooky Applu měly čipy od Intelu. Oba počítače se začnou dodávat příští týden.
- Americká automobilka Ford Motor (v pondělí -0,89 %) investuje až 230 milionů liber do výroby součástek pro elektromobily ve své továrně v britském městě Halewood. Závod by měl podle pondělního sdělení firmy od poloviny roku 2024 vyrábět kolem 250 000 pohonných jednotek pro elektromobily ročně.
- Japonská automobilka Toyota investuje do roku 2030 do automobilových baterií ve Spojených státech 3,4 miliardy dolarů. Plánuje založit novou společnost a postavit v USA novou továrnu na automobilové baterie. Firma to uvedla v pondělním sdělení.
- Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) v pondělí uvedla, že začala posuzovat použití vakcíny proti covidu-19 od farmaceutických firem Pfizer (v pondělí -0,39 %) a BioNTech u dětí ve věku 5 až 11 let. Žádost o schválení vakcíny v této věkové skupině podaly americká společnost Pfizer a její německý partner BioNTech minulý týden.
- Společnost Amazon (v pondělí +1,11 %) oznámila, že najme ve Spojených státech 150 000 sezónních pracovníků. Internetový prodejce se připravuje na předvánoční období, které se podle něj bude vyznačovat vysokou poptávkou a problémy s nabídkou.
- Deset procent nejbohatších Američanů nyní vlastní 89 % všech amerických akcií, což je rekordní údaj, který upozorňuje na roli akciového trhu při zvyšování nerovnosti v bohatství. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnila centrální banka USA.
- Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor bude usilovat o to, aby americká internetová společnost Google (Alphabet v úterý +0,32 %) dostala pokutu až 20 % z ročních tržeb, které má v Rusku. Pokuta by tak mohla činit až 240 milionů dolarů, informovala v úterý agentura Reuters. Google podle úřadu ze svých platforem opakovaně neodstraňuje nezákonný obsah a stále nezaplatil dříve vyměřené pokuty ve výši 32,5 milionu rublů (zhruba deset milionů korun).
- Japonská společnost Sony prodá svoji internetovou herní firmu GSN Games americké firmě Scopely za jednu miliardu dolarů. Informovaly o tom firmy v úterním prohlášení.
- Zaměstnanci amerického vydavatele kreditních karet American Express budou moci pracovat odkudkoli až čtyři týdny v roce. Dva týdny z toho budou moci dělat ze zahraničí. V interní zprávě o tom informoval šéf společnosti Stephen Squeri. Společnost zaujala k práci z domova uvolněnější stanovisko než většina velkých amerických finančních domů.
- Spoluzakladatel americké softwarové společnosti Microsoft Bill Gates se dohodl na spolupráci s britskou vládou a hodlá ve Spojeném království investovat do technologií, které jsou šetrnější k životnímu prostředí. Zaměří se na to, aby nové technologie byly cenově dostupnější.
- Americký internetový gigant Google (Alphabet v úterý +0,32 %) představil dvojici nových telefonů Pixel 6 a Pixel 6 Pro, které vybavil vlastním procesorem Tensor. Ten přístrojům umožňuje funkce využívající umělou inteligenci a strojové učení.
- Zahájená výstavba ve Spojených státech v září klesla o 1,6 % na celoročně přepočítané tempo 1,555 milionu jednotek (odhad: 1,620 milionu jednotek, srpen: 1,580 milionu jednotek). Počet vydaných stavebních povolení se snížil o 7,7 % na celoročně přepočítané tempo 1,589 milionu jednotek (odhad: 1,680 milionu jednotek, srpen: 1,721 milionu jednotek).
- Hospodářsky vyspělé země se v dlouhodobém horizontu musí připravit na zpomalení ekonomického růstu. Je potřeba, aby se zaměřily zejména na reformy trhu práce a penzijního systému, bez kterých bude hrozit zvyšování daní. Vyplývá to z dlouhodobého hospodářského výhledu, který v úterý zveřejnila Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
- Americká společnost Facebook plánuje příští týden představit své nové jméno. Uvedl to sever The Verge s odvoláním na informovaný zdroj. Facebook v reakci na zprávu uvedl, že spekulace nekomentuje. Generální ředitel Facebooku Mark Zuckerberg se chystá o změně jména mluvit na výroční konferenci 28. října, nový název by ale mohl být představen dříve. Zpráva přichází v době, kdy firma čelí rostoucím kontrolám americké vlády kvůli svým praktikám.
- Tchajwanský technologický gigant Foxconn se chystá vyrábět elektrické vozy v Evropě, Indii a Latinské Americe. V Evropě hodlá mimo jiné nepřímo spolupracovat s německými automobilkami, uvedl ve středu předseda správní rady Foxconnu Joung Liou. Foxconn se chce stát významným hráčem na globálním trhu s elektromobily a již uzavřel dohody s americkou firmou Fisker a thajskou PTT PCL.
- Čína tlačí na americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's, aby se v jeho čínských provozovnách před zimní olympiádou plánovanou na únor dalo platit digitální měnou její centrální banky. Píše o tom server britského deníku Financial Times (FT). Peking podle jeho zdrojů vyvíjí nátlak i na další americké podniky, aby začaly digitální měnu známou jako e-CNY přijímat. Podle amerických kritiků ale systém není bezpečný.
- Britský Úřad pro hospodářskou soutěž a trhy (CMA) ve středu vyměřil americké internetové společnosti Facebook pokutu 50,5 milionu liber. Tvrdí, že firma porušila nařízení, které úřad vydal v rámci vyšetřování jejího převzetí služby pro tvorbu a sdílení animovaných obrázků Giphy. Společnost Facebook podle agentury Reuters uvedla, že s rozhodnutím CMA nesouhlasí a zváží možnosti dalšího postupu.
- Americký podnikatel Elon Musk už se díky prudkému růstu ceny akcií své automobilky Tesla stal nejbohatším člověkem na světě. Podle analytika banky Morgan Stanley Adama Jonase by ale další společnost, vesmírná SpaceX, mohla z Muska udělat prvního dolarového bilionáře. Uvedla to agentura Bloomberg.
- Americká společnost PayPal Holdings, která je globálním zpracovatelem elektronických plateb, jedná o převzetí sociální sítě Pinterest. Informovaly o tom ve středu agentury Reuters a Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Podle jednoho ze zdrojů agentury Bloomberg podniky diskutovaly o možné ceně kolem 70 dolarů za akcií, což by firmu Pinterest ohodnotilo na zhruba 39 miliard dolarů.
- Ve středu odpoledne dosáhl kurz bitcoinu nového rekordu 66,6 tisíce dolarů. Ještě výraznější, pětiprocentní růst zaznamenala kryptoměna ethereum, která se rovněž blíží svému all-time high z května. Růst kurzů je spojován se spuštěním prvního amerického ETF ProShares Bitcoin Strategy, který sleduje futures kontrakty na bitcoin, nebo také vyjádřením investora Paula Tudora Jonese, který se pro CNBC nechal slyšet, že se nyní proti inflaci pojišťuje raději bitcoinem než zlatem.
- Americká vláda prozkoumá, jak velké technologické společnosti zacházejí s finančními a ostatními daty spotřebitelů. Uvedl to ve čtvrtek list The Wall Street Journal (WSJ), který se odvolává na informované zdroje. Úřad pro ochranu finančních zájmů spotřebitelů (CFPB) podle nich prověří, jak s daty spotřebitelů zachází Amazon, Apple, Facebook, Google a další firmy.
- Třetí dávka vakcíny proti covidu-19 od společností Pfizer a BioNTech je účinná na 95,6 procenta, vyplývá z čtvrteční zprávy obou farmaceutických firem. V třetí fázi klinických testů zkoumaly reakci více než 10 000 účastníků starších 16 let. Vakcína je podle nich účinná i proti variantě delta, která byla v době testování nejčastější a převažuje i teď.
- Zahájení provozu velké továrny, kterou u Berlína postavila americká automobilka Tesla, se komplikuje. Opakovat se totiž bude on-line veřejná konzultace, při které může veřejnost vznést námitky kvůli dopadům továrny na okolí. Důvodem k opakování jsou obavy, že dosavadní proces konzultací nesplňoval potřebná nařízení. Uvedlo to ve čtvrtek regionální ministerstvo životního prostředí.
- Americká internetová společnost Facebook podepsala smlouvu ohledně autorských práv se sdružením Alliance de la presse d'information générale (Apig), které zastupuje část francouzských vydavatelů zpráv. Dohoda otevírá cestu k tomu, aby Facebook ve Francii platil za zpravodajský obsah na svých platformách. Uvedla to ve čtvrtek agentura Reuters, která se odvolává na společné prohlášení Apig a Facebooku.
- Index průmyslové aktivity filadelfského Fedu v říjnu klesl na 23,8 bodu (září 30,7 bodu, odhad 25 bodů).
- Nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 16. října ubylo na 290 tisíc z 296 tisíc o týden dříve při očekávaném zvýšení jejich počtu na 300 tisíc. Pokračujících žádostí v týdnu do 9. října ubylo na 2,481 milionu z 2,603 milionu o týden dříve. Očekáván byl pokles na 2,550 milionu.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Americká společnost Johnson & Johnson (v úterý +2,35 %) v třetím čtvrtletí zvýšila zisk na 3,67 miliardy USD z loňských srovnatelných 3,55 miliardy USD. Výsledek překonal očekávaní analytiků, a to díky solidnímu výkonu farmaceutické divize. Vzhledem k oživení poptávky po lécích a očkování proti covidu-19 firma také zlepšila výhled na celý rok.
- Výsledky Bank of New York Mellon (v úterý +0,42 %) v 3Q: Zisk na akcii 1,04 USD (odhad: 1,01 USD), výnosy 4,04 miliardy USD (odhad: 3,95 miliardy USD).
- Výsledky Halliburton (v úterý +0,35 %) v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,28 USD (v souladu s odhady), tržby 3,86 miliardy USD (odhad: 3,89 miliardy USD).
- Výsledky Travelers (v úterý +1,64 %) v 3Q: Jádrový zisk na akcii 2,60 USD (odhad: 1,83 USD), výnosy 8,81 miliardy USD (odhad: 8,17 miliardy USD).
- Výsledky Philip Morris International (v úterý -1,70 %) v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,58 USD (odhad: 1,56 USD), tržby 8,12 miliardy USD (odhad: 7,94 miliardy USD).
- Výsledky Procter & Gamble (v úterý -1,18 %) v 1QFY2022: Čistý zisk na akcii 1,61 USD (odhad: 1,59 USD), tržby 20,34 miliardy USD (odhad: 19,83 miliardy USD).
- Americká internetová televize Netflix ve třetím čtvrtletí díky úspěšným seriálům zlepšila hospodaření. Nad vlastní očekávání zvýšila počet předplatitelů, čistý zisk pak meziročně vzrostl o 80 procent na 1,45 miliardy dolarů. Od července do září přibylo Netflixu 4,4 milionu abonentů. Celkem jich tak společnost má téměř 214 milionů. Netflix očekával, že se počet nových zákazníků zvýší jen o 3,5 milionu. Konečný údaj překonal také očekávání některých analytiků.
- Výsledky Verizon Communications v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,41 USD (odhad: 1,37 USD), tržby 32,9 miliardy USD (odhad: 33,2 miliardy USD).
- Výsledky IBM v 3Q: Zisk na akcii 2,52 USD (odhad: 2,50 USD), tržby 17,6 miliardy USD (odhad: 17,8 miliardy USD).
- Americká automobilka Tesla dosáhla ve třetím kvartálu letošního roku svého nejlepšího čtvrtletního výsledku. Čistý zisk automobilky činil 1,62 miliardy dolarů. To je zhruba pětkrát více než ve stejném období před rokem, uvedla agentura AP. Meziročně se výrazně zvýšily i příjmy a počet prodaných vozů. Příjmy automobilky dosáhly 13,76 miliardy dolarů a meziročně vzrostly o 57 procent. Údaj ale zůstal mírně za očekáváním analytiků, kteří odhadovali hodnotu kolem 14 miliard dolarů.
- Letecká společnost American Airlines ve třetím čtvrtletí vykázala zisk 169 milionů dolarů (3,7 miliardy Kč), a dostala se tak ze ztráty 2,40 miliardy dolarů, kterou měla před rokem. Konkurenční letecká společnost Southwest Airlines vykázala ve třetím čtvrtletí díky silné poptávce nižší čistou ztrátu. Snížila ji na 135 milionů z 1,17 miliardy dolarů ve stejném období loni.
- Výsledky AT&T v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,87 USD (odhad: 0,78 USD), tržby 39,9 miliardy USD (loni: 42,3 miliardy USD, odhad: 40,6 miliardy USD).
- Výsledky Mattel v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,84 USD (odhad: 0,72 USD), tržby 1,76 miliardy USD (odhad: 1,69 miliardy USD).
- Výsledky Chipotle Mexican Grill v 3Q: Upravený zisk na akcii 7,02 USD (odhad: 6,32 USD), tržby 1,95 miliardy USD (odhad: 1,94 miliardy USD).
- Výsledky Whirlpool v 3Q: Upravený zisk na akcii 6,68 USD (odhad: 6,14 USD), tržby 5,5 miliardy USD (odhad: 5,7 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK