Analytik: Dow zamíří ke 40 000, ale předtím bude trh krvácet
|

Analytik: Dow zamíří ke 40 000, ale předtím bude trh krvácet

V lednu 2016, když se index Dow Jones Induatrial Average pohyboval okolo 16 000 bodů, Yves Lamoureux predikoval růst indexu na 25 000 bodů. Mělo to trvat tři až čtyři roky, akcie to stihly rychleji. Nyní analytik trvá na své další predikci, a sice pokoření hladiny o patnáct tisíc bodů vyšší. Má to ale háček.

Americké akcie Výhled na rok 2019 Dow Jones Panika na trzích Fed

"Sledujeme začátek velké paniky, která bude pokračovat v roce 2019. Investoři by se proto měli akciím v dalších několika kvartálech vyhýbat," uvedl Lamoureux s tím, že sám v létě přesunul většinu svého portfolia do hotovosti. Čeká, že by americký akciový trh mohl během roku přijít až o třetinu své hodnoty.

Co ale pomůže opět nastartovat akciovou rally? Podle analytika to nebude nikdo jiný než americká centrální banka, která se po očekávaném zpomalení ekonomiky opět naplno zapojí do její podpory. "Pravděpodobně zkraje roku 2020 se Fed naplno vrátí na trh a začne nakupovat cenné papíry, a to konkrétně rovnou akcie,“ řekl Lamoureux serveru MarketWatch.

V říjnu Olivier Blanchard, bývalý hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu, naznačil, že si další recese může vyžádat dosud nevyužívaná opatření. Nyní může centrální banka USA nakupovat dluhopisy a hypoteční cenné papíry, ale podle ekonoma by se napříště mohlo osvědčit vstoupit na trh s aktivy s vysokou prémií, jako jsou akcie. Podle něj to v boji s recesí může pomoci. A podle Lamoureuxe pomůže, ale až po drsném roce 2019.

zdroj: Google Finance

Zdroj: MarketWatch