Kdo vystřídá Draghiho a jak to (ne)ovlivní měnovou politiku v eurozóně?

V říjnu 2019 by měl současný šéf Evropské centrální banky Mario Draghi opustit svou pozici. S blížícím se rokem 2019 se proto to, kdo usedne do čela měnové autority eurozóny, stává stále aktuálnějším. Aktuálně není jasný hlavní kandidát na tuto pozici a není ani striktně dáno, že by se měli střídat prezidenti ze severní a jižní Evropy. Důležitější je kvalita kandidáta.
Až donedávna byl za hlavního favorita na pozici šéfa ECB považován prezident německé Bundesbank Jens Weidmann. Tento předpoklad však byl zpochybněn tím, jak se německá vláda stále více zajímá o získání důležitých pozic v Evropské komisi. Zdá se, že německá kancléřka Angela Merkelová upřednostňuje německého předsedu Evropské komise před vedením ECB. Význam této role se, jak dokazuje nedávné postavení Jeana-Claudea Junckera v obchodních jednáních s Donaldem Trumpem, ještě zvýšil. V případě, že by obchodní válka dále eskalovala, má Německo v sázce mnoho.
"Podle Bloombergu jsou šance jednotlivých kandidátů aktuálně následující. Jestřáb Weidmann, ještě na začátku roku patřící mezi favority, je až na čtvrtém místě. V první trojce bez větších rozestupů jsou Erkki Liikanen (Finsko), François Villeroy de Galhau (Francie) a Philip Lane (Irsko). Draghi má skončit v říjnu 2019, což možná působí jako vzdálená budoucnost, ale vzhledem k nutnosti najít konsenzus skrze země unie je to jen zdání," upozorňuje hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.
Kandidáti na post šéfa ECB (k 29. srpnu 2018)
Mezi další kandidáty na vedení ECB patří také Benoît Cœuré. Francouzský člen výkonné rady ECB je považován za silného kandidáta a má podporu i v rámci banky. V médiích jsou poslední dobou stále více slyšet jeho jestřábí názory na monetární politiku. Podporuje ukončení stimulace evropské ekonomiky. Názory jeho a dalších potenciálních kandidátů by však měly být brány s rezervou, protože politika ECB bude nadále řízena na základě makroekonomických dat.
V ECB i v jiných bankách spočívá hlavní role prezidenta v pomoci hledání konsenzu v rámci rady. Vyhrocenější názory a chování jsou uhlazeny a posouvají se směrem ke střednímu proudu. Prezident ECB navíc jedná jménem ECB a eurozóny, nikoli jménem či zájmem jedné země. Takže jde opět hlavně o dosažení rozhodnutí, která vyhovují většině.
"Pokud jde o měnovou politiku, očekáváme další postupné zpřísňování, dokud bude ekonomický výhled pokračovat současným směrem. Oživení v eurozóně pokračuje, ačkoli se objevují drobné známky inflačních tlaků. Na rozdíl od Fedu se ECB soustředí výhradně na inflaci, což znamená, že bude muset jednat velice opatrně a omezovat monetární podporu jen postupně," shrnuje Andrea Ianelli, investiční ředitel Fidelity International.
Evropské trhy s dluhopisy investičního stupně by měly být za těchto podmínek nadále podporovány a měly by nabízet atraktivní kombinaci rizika a výnosu investorům, kteří hledají alternativu k hotovosti.
"Volatilita zůstane zvýšená, navzdory rostoucí politické nejistotě uvnitř i vně eurozóny ale zůstávají makroekonomické a korporátní fundamenty solidní. Vidíme jen nepatrné náznaky nového zadlužování v rámci evropského firemního sektoru, což je vítané znamení pro investory do úvěrů. I když se na konci roku 2018 zastaví nové nákupy v rámci kvantitativního uvolňování, centrální banka bude nadále silně přítomna na trhu prostřednictvím reinvestování peněz z maturujících cenných papírů," Andrea Ianelli.
Zdroj: Fidelity International, Česká spořitelna
Aktuality
