Ne socialismu z pera Jamieho Dimona

Ve své výroční zprávě pro investory rozebral šéf JPMorgan Jamie Dimon řadu problémů současné ekonomiky a finančního systému. Mimo jiné se pustil do kritiky socialismu, který by podle něj mohl být katastrofou (nejen) pro Ameriku.
Dimon sice neútočí na konkrétní země nebo lidi, ale je jasné, že reaguje na současný postoj mnoha lidí a politiků, kteří se stále více přiklánějí k hodnotám blízkým socialismu. Kapitalismus podle Dimona umožňuje konkurenci, inovace a svobodnou volbu. Sice není bez chyby a určitě je mnoho věcí, které na něm lze zlepšit, ale je to stále nejúspěšnější ekonomický systém na světě. "Pomohl miliardám lidí dostat se z chudoby, dosáhnout na bohatství a zlepšit zdravotní péči a vzdělání lidí po celém světě," doplňuje Dimon.
Ne socialismu
Socialismus naproti tomu podle šéfa JPMorgan přináší stagnaci, korupci a další (horší) věci, jako jsou autoritářští vládci, kteří mají možnost zasahovat do ekonomiky i životů konkrétních lidí s cílem udržení si moci. "Byla by to pro USA stejná katastrofa jako pro země, kde již socialismus vyzkoušeli," míní Dimon.
Každá země by měla dbát na zlepšování regulace a sociálních podmínek pro své občany, ale nemusí to být nutně cestou tradičního socialismu. "Mnoho zemí se označuje jako sociální demokracie a úspěšně kombinuje tržní ekonomiku se silným sociálním systémem. Ale není to tradiční socialismus, kde vláda kontroluje výrobu a rozhoduje o tom, co a v jakém množství se bude vyrábět a kde budou jednotliví lidé zaměstnaní," píše Dimon, podle kterého by o těchto věcech měl rozhodovat trh a soukromý sektor.
Kontrola firem a ekonomických aktiv vládou dříve nebo později vede k prosazování vlastních politických zájmů. To postupně ústí v to, že společnosti a trhy jsou neefektivní a na trhu se šíří korupce a osobní zvýhodňování vybraných firem a jednotlivců. Dimon připomíná výrok Margaret Thatcherové: "Problémem socialismu je to, že nakonec spotřebuje peníze cizích lidí."
Proč kapitalismus
Volný trh a konkurence vytvářejí podmínky pro rozvoj velkých a úspěšných firem, které jsou základem úspěšné ekonomiky. "Společnosti ve svobodném systému přinášejí inovace prostřednictvím kapitálových investic, výzkumu a vývoje, podporují komunity a často jsou v čele sociální politiky. Jsou tyto firmy důvodem aktuálních sociálních problémů? Rozhodně ne. Řada společností se v mnoha ohledech a bez špatného úmyslu dokázala vyvarovat mnoha problémů ve společnosti. Nyní jsou vyzývány, aby dělaly více. A měly by," uzavírá Dimon.
Vše, co píše, zní pěkně. Pozorný čtenář si ale všimne, že popisované problémy socialismu jsou nyní často problémy kapitalismu. Protekcionistické praktiky, s nimiž přišel americký prezident, v mnoha segmentech trhu mizící konkurence a nekalá soutěž, rozevírání nůžek mezi bohatými a chudými, mizející střední třída - to vše jsou problémy, kterými trpí velké ekonomiky v čele s USA.
Dimon se možná snaží působit jako sociálně citlivý člověk. S jeho miliardami na účtu (jakkoli laciná poznámka to je) je to mnohem jednodušší, než když člověk každý měsíc řeší, jak vyjít s penězi na základní potřeby, a navíc má na krku půjčky na bydlení, školy pro děti a podobně. Nemůže se proto divit, že demokratické strany se svými sociálními programy (byť často nerealistickými) jsou schopné zaujmout široké vrstvy voličů, zatímco kapitalismus přestává být přitažlivým a vysněným systémem, který zaručuje rovné šance a spokojený a důstojný život. Dimon zkrátka kope za svůj tým.
Zdroj: JPMorgan