US MARKETOtevírá za: 4 h 55 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Tradingové zrychlení z 0 na 200 (milionů dolarů) za pár let. Zběsilá jízda FTMO pokračuje

Začalo to v roce 2013. Dva nadšenci do tradingu, Otakar Šuffner a Marek Vašíček, se potkali na vysoké škole a kousek od své alma mater si pronajali garážovou místnost, ve které společně začali obchodovat na burze. Škola se dostala tak trochu na druhou kolej, vášeň pro grafy a adrenalin z rychlých pohybů kurzů byly silnější. Postupně se jim rodil v hlavě nápad na vytvoření platformy, která by trh zpřístupnila obchodníkům se stejným zápalem pro věc. Cílem bylo a stále je najít schopné obchodníky, kterým FTMO poskytuje demo účty navázané na vývoj na reálných trzích, a umožnit jim živit se tradingem.

Pavel Kohár
Pavel Kohár
25. 5. 2023 | 16:58
Obchodování

A tak ten nápad hodili na papír a s nadšením sobě vlastním začali obíhat investory v domnění, že jim utrhnou ruce. Tvrdě však narazili. Naštěstí, dodávají dnes se smíchem. Nikdo nevěřil, že to může být životaschopný obchodní model, přestože už tehdy v trochu jiné podobě existoval v Americe. Lidé kroutili hlavou, ťukali si na čelo a Ota s Markem sklízeli výsměch. A tak v tichosti, nenápadně, tvrdě a trpělivě pracovali dál.

Střih. O pár let později sedíme v luxusních kancelářích na prestižní pražské adrese, jejich tým má 160 lidí a stále roste. Platformu otestovalo přes milion uživatelů z více než 180 zemí světa. Zákaznická podpora firmy vládne sedmnácti jazyky v režimu 24/7. V roce 2022 vyplatila společnost FTMO svým traderům 70 milionů dolarů. Obrat za loňský rok přesáhne 4 miliardy korun (tedy přibližně 200 milionů dolarů), v roce 2021 měla firma zisk 1,7 miliardy korun.

Potřebujete snad ještě další čísla? Dámy a pánové, připoutejte se, protože zrychlení z 0 na 200 je teprve začátek. Tento dechberoucí příběh bude velice pravděpodobně ještě hodně zběsilá jízda!

Napadlo vás v začátcích hledat investora, žádat o kapitál a spojovat se se silným partnerem?

Marek Vašíček (MV): Napadlo, ale šli jsme nakonec opačnou cestou. Začínali jsme s kapitálem 200 tisíc korun, a i proto ten byznys šel na začátku velice pomalu. Sice se o nás píše, že jsme vyrostli o desítky tisíc procent, ale skoro nikdo si neuvědomuje, že rychlé růsty přišly až po čtyřech letech velice tvrdé práce. Těžko odhadnout, jak by to dopadlo, kdyby nám investoři nalili do nápadu velké peníze a my hned na startu nabrali stovky lidí a začali ve velkém bez přirozeného vývoje. Zpětně jsme rádi, že se nám povedlo postupně a tak trochu v tichosti vybudovat nejen firmu, ale rovnou celý trh vlastními silami.

Otakar Šuffner (OŠ): A také je fér zmínit, že nám ty peníze na začátku nikdo nechtěl dát. Teď jsme za to vděční.

MV: Nakonec se rýsovala možnost se s někým spojit, ale nyní jsme rádi za to, že to nedopadlo. Máme obrovskou svobodu ve všem, co děláme. Nemusíme se zodpovídat žádnému investorovi. Jediný, kdo mě může vynadat za případnou chybu, je Ota. A s tím vědomím se celkem dobře usíná.

Nejsme úplně učebnicoví startupisté a podnikatelé. Nešli jsme do toho s precizním byznys plánem a tím, že firmu za pět let prodáme. Ani jeden z nás takový nejsme. Od začátku to děláme srdcem a pilujeme svůj produkt tak, abychom z něj měli radost my i naši klienti. No a najednou tu sedíme a tak nějak náhodou se nám stalo, že tu s námi sedí dalších 160 lidí, kteří to dělají srdcem společně s námi.

Jste průkopníky takzvaného proprietary tradingu neboli prop tradingu, kdy tradingová společnost obchoduje s vlastními penězi za účelem vlastního zisku. Jak vypadá konkurence?

MV: Na začátku žádná nebyla. Několik let jsme všem vysvětlovali, k čemu je naše služba dobrá a zda dává smysl. Kromě lidí si i konkurence postupně začala uvědomovat, že náš záměr smysl dává. Firem v oboru začalo přibývat jako hub po dešti a nyní jsou konkurentů desítky. Soustředíme se ale sami na sebe, na svůj produkt a své klienty.

OŠ: Je zábavné pozorovat, že konkurenti převzali naši terminologii, například slovo challenge (vstupní test, na základě kterého je obchodníkovi přidělen účet). Oni si udělali svoji challenge a nyní je tento výraz vytesán do kamene a téměř všichni ho používají. Je to úsměvný důkaz toho, že jsme se stali průkopníky oboru. Polovina konkurentů nás doslova kopíruje a někteří ještě mají na svých webech naši e-mailovou adresu.

Zisk generujete ze dvou zdrojů – z placeného vstupního testu a vlastního obchodování. V jakém poměru jsou?

MV: Výrazná část zisku plyne z placeného vstupního testu. Je to i proto, že většina vydělaných peněz z obchodování na trzích se následně vrací traderům. V tomto odvětví jsme změnili právě to, že většina odměn jde zpět k našim obchodníkům. Sami jsme byli klienty podobné firmy v USA. Přišlo nám skvělé, že nám dávají takovou možnost. Když dosáhnete zhodnocení například 10-20 % ročně, nestačí vám na uživení mít obchodní účet s kapitálem 200 000 Kč, ale ze dvou milionů už je to o něčem jiném. A tyto firmy to nabízely. Nám to přišlo úžasný a řekli jsme si, že to chceme dělat v Česku a službu podstatně vylepšit.

Marek Vašíček

Marek Vašíček, zdroj: FTMO

OŠ: Nám to dávalo smysl, ale netušili jsme, jak ta firma může vyrůst. Vždy jsme to chápali jako super službu pro tradery. A náš přístup se vlastně doteď nezměnil. Tvoříme různé aplikace jako službu pro své klienty, ačkoli jejich vývoj je velice drahý a víme, že nakonec relativně malé procento zákazníků je ve finále ocení a použije. Přesto chceme, aby tyto služby byly součástí našeho servisu a udržovaly nám náskok před konkurencí.

Zkoušejí to neúspěšní kandidáti na pozici tradera vícekrát?

MV: Ano, zkoušejí. Na začátku jsme řešili, jestli nebudou naštvaní, a měli jsme z toho strach. A tak jsme šli do toho s myšlenkou, že k tomu musíme dát něco navíc. Aby těm lidem zůstala přidaná hodnota, i když neuspějí. Pokud tedy neprojdete vstupním filtrem, máte k dispozici vzdělání, které vás může posunout dál. Vidíme, že lidé si od nás berou zpětnou vazbu, pracují na sobě a dalším pokusem již projdou, případně se alespoň výrazně zlepší. Je patrné, že naše aplikace dokáží naplňovat své vzdělávací poslání.

OŠ: Také bych rád vyzdvihl naši zkušební verzi, která je zdarma a je totožná s tou placenou. Náš potenciální klient si službu může vyzkoušet neomezeně dlouho a důkladně zvážit, zda se rozhodne pro placenou challenge.

MV: To je pravda, většina konkurentů toto nenabízí. A proto je možná FTMO o krok před konkurencí. Ačkoli jsme nejdražší a máme nejtěžší podmínky pro přidělení FTMO účtu, tak lidé ví, že jsme seriózní, myslíme to vážně a chceme se o obchodníky skvěle postarat. Snažíme se v oboru být takzvaným love brandem.

Jaké jsou podle vás předpoklady úspěšného tradera?

OŠ: Musí mít talent na matematiku, pravděpodobnost. Stejně důležitá je ale disciplína při vlastním obchodování.

MV: Vidím to stejně, člověk musí mít buňky na matematiku, kombinatoriku, logiku, ale stejně podstatná je psychologie. Musí to jít ruku v ruce. Génius na matematiku ještě nemusí být úspěšným traderem. A pozor na mylné a zcestné představy o snadném výdělku a rychlých penězích. Je to dřina a vrcholový sport.

Jaká strategie obchodování má největší šanci na úspěch?

OŠ: Náš projekt cílí na obchodníky, kteří obchodují každý den, ale tradingem se mohou živit i obchodníci, kteří takzvaně sedí v dlouhodobějších pozicích. My se na začátku scházeli každý den v šest ráno a vedli si perfektní záznamy o svém obchodování, což je mimochodem jeden z předpokladů úspěchu. Vycházelo mi z toho, že jsem nejziskovější v první půlhodině po otevření trhů, ale třeba i to, že v pátek se mi daří nejméně. Vy ani nevíte proč, ale statistika hovoří jasně. Chci říct, že to není jen o klikání, ale o systematické dlouhodobé přípravě a pečlivé analýze.

MV: K té analýze se hodí již zmíněné aplikace. Náš klient tak dokáže bez práce sledovat svoji historii, protože to chytrý software dělá za něj v rámci servisu k obchodování. Dodnes mě na tradingu fascinuje ta rozmanitost, se kterou k němu lze přistoupit. Mohu obchodovat jen pár minut denně, nastavím si limitní příkazy a zítra se podívám, jak to dopadlo. Nebo mohu být u monitoru šestnáct hodin denně. Každý si může najít svůj styl. Nelze říci, jaký přístup je ten správný, a v tom je to krásné.

Co se u vás obchoduje nejčastěji?

MV: Dříve to byl forex, nyní se až překvapivě stal více populárním index Dow nebo třeba zlato.

O jakých výdělcích obchodníků se vlastně řádově bavíme?

MV: Největší výplata byla přes milion dolarů za měsíc, ale průměrná výplata se pohybuje okolo čtyř tisíc dolarů. Máme tu lidi, kteří si vydělávají desítky až stovky tisíc dolarů ročně.

OŠ: Bereme v potaz i rozvojové země. Pokud tam posíláme výplatu čtyři tisíce dolarů, tak je to kolikrát roční příjem průměrné domácnosti. Můžeme zmínit například klienta z Afriky, který za výdělky u nás postavil solární elektrárnu, dodává elektřinu i dalším rodinám a rozsvítil několik ulic.

Otakar Šuffner

Otakar Šuffner, zdroj: FTMO

MV: Lidé nám tímto dávají zpětnou vazbu, že naše snaha dává smysl. Takové příběhy nás ženou dál.

Cílíte pouze na hotové lidi, nebo i tradingem netknuté talenty, které si vychováte úplně od začátku?

MV: Naším cílem je hledat již zkušené obchodníky. Možná je to i jeden z hlavních důvodů, proč jsme rychle vyrostli. Jde o relativně úzkou skupinu lidí, která si o nás řekla. Ale pracujeme i na projektu FTMO Akademie, který poskytne komplexnější vzdělání těm, kteří ještě tolik zkušeností s obchodováním nemají.

OŠ: Hledáme lidi, pro které je to vášeň a cítí to jako svoji životní náplň. Pokud někdo váhá, zda je to pro něj, pravděpodobně to pro něj není.

MV: Hledáme lidi, jako jsem byl já na střední škole. Seděl jsem v poslední lavici, abych nebyl vidět, a hltal grafy na notebooku. O víkendu jsem místo diskoték dojížděl vlakem z Pardubic do Prahy na školení, abych se něco naučil. Věděl jsem, že to chci dělat, a šel si za tím.

Jak se nováček v tradingu může vyvarovat největších začátečnických chyb?

OŠ: Internet, YouTube nebo Discord jsou plné materiálů a komunit, které dokážou správně nasměrovat. Určitě je ale potřeba dát si pozor na laciný marketing slibující vysoké zhodnocení a takzvané koláče bez práce. To nikdy nefunguje.

Jaké první kroky by měl zájemce o obor udělat?

MV: Například si najít někoho, kdo už podobnou cestou prošel, a zeptat se na jeho zkušenosti. Připravit se na realitu a přizpůsobit svá očekávání. Pokud někdo hledá rychlé peníze bez rizika a bez práce, bude asi nemile překvapen.

Využívají obchodníci u FTMO páku?

OŠ: Ano, páka na FTMO účtech je buď 30 ku 1, nebo 100 ku 1.

Je cítit, že trading je vaše vášeň. Dostanete se v záplavě povinností ještě k vlastnímu obchodování?

OŠ: Bohužel ne. Já jsem zastánce toho, že na to musí být čas. Příprava i vyhodnocení vyžadují čas. A když máte denně deset schůzek ohledně chodu firmy, tak na trading už není čas.

MV: Také neobchoduji. Koupil jsem si sice nový monitor, ale ten zatím zůstává zhasnutý. Není můj styl, že bych něco koupil s tím, že za tři týdny uvidím, jak to dopadne. Chci obchodovat specifickou situaci na trhu tady a teď, kdy si k tomu sednu alespoň na 30 minut. A k tomu mě povinnosti spojené s chodem FTMO zatím nepouštějí.

Jaký region v rámci svého zákaznického servisu považujete za nejvíc exotický?

MV: Váhám, ale za exotické lokality považuji asi Ekvádor, Filipíny nebo Mexiko. 

OŠ: Mně přijde exotické Japonsko, protože nebylo úplně snadné sehnat dvě Japonky ochotné pracovat pro český projekt. A ještě s našimi nároky na precizní angličtinu a znalosti tradingu. To je náročné zadání i pro tak lidnatou a schopnou zemi, jako je Japonsko.

Rostete rychle i personálně. Kam nabíráte nejvíce nových lidí?

MV: Jsme fintech, a tak převažují IT pozice. Dále marketing a zákaznický servis.

Kam směřují vaše výdělky? Do čeho rádi investujete?

OŠ: Odmalička mě bavily nemovitosti a měl jsem k nim blízko. Bylo proto logické, že naše zisky směřují do nich. Máme rozdělané tři velké rekonstrukce činžovních domů v Praze. Jde o opouštěné domy, kde se léta nic nedělo, což je škoda. Opět nesledujeme ultra velkou výnosnost a primárně neřešíme zisk, ale příběh. Jedním z takových domů je naše rekonstrukce blízko I. P. Pavlova. Shodou okolností je to dům, kde se projektovaly všechny trasy metra včetně trasy D, takže ta nemovitost má poutavý příběh.

MV: I v tomto jsou pro nás důležité emoce. Je skvělý pocit jít domů z práce a dívat se na dům, který byl léta zavřený a chátral, a my mu nyní vdechujeme nový život, aby opět začal sloužit lidem. To vše v centru Prahy, kde ožije i prostor kolem nemovitosti. Toto je pro nás víc než zisk z provozování nemovitosti, který ostatně nemusí být žádné terno.

OŠ: Praha je plná prázdných činžáků. Italové tu vlastní stovky domů a je jim v zásadě jedno, co se s nimi děje. Koupí barák, který nechají chátrat, a po deseti letech ho se ziskem prodají. Škoda.

Podělíte se o nějaký investiční tip?

MV: Vím, že to není zrovna sexy odpověď, ale ne. Není to o tom, že bychom si chtěli syslit nápady pro sebe, já si zkrátka netroufám nikomu radit, co má dělat. Investiční potřeby lidí jsou velice individuální, liší se v rozdílném postoji k riziku, investičním horizontu a dalších věcech.

Podporujete charitativní projekty?

OŠ: Ano, ale ne proto, abychom se s tím prezentovali v médiích. Podílíme se na řadě projektů i pomoci konkrétním jednotlivcům. Nedávno jsme například financovali drahé přístroje na urychlení výzkumu rakoviny.

MV: Neumíme to moc sdílet ani interně v rámci firmy. Podpořili jsme například 26letého chlapce se svalovou atrofií připoutaného na invalidní vozík a koupili mu robotickou ruku, díky které si nyní sám dokáže otevřít dveře nebo se napít. To mu odemklo nový rozměr života a jeho máma mu nemusí asistovat úplně ve všem. My se tím nechlubíme a většina lidí ve firmě to ani neví. Děláme to pro dobrý pocit, že někomu můžeme pomoct.

Máte nějaký svůj rituál?

Oba: Pondělní snídaně v mekáči.

MV: Je to jediná restaurace, která má otevřeno v šest ráno. Napadlo nás otevřít si vlastní restauraci, ale máme obavy, že tak brzy ráno bychom byli jediní zákazníci široko daleko. Nenašli jsme odvahu.

Kde vidíte FTMO za pár let? Kudy a kam byste rádi rostli?

OŠ: Cílíme na finanční one stop shop, abychom klienta mohli obhospodařit komplexněji a nabídnout i klasické obchodování a další služby. Chtěli bychom tak vytvořit diverzifikovanou finanční skupinu.

MV: Nejsme moc dobří v dlouhodobém plánování, ale rádi bychom se rozkročili do více služeb. Vedle hlavního byznysu vidíme i další možnosti, čím zákazníky můžeme dál rozmazlovat a nabídnout jim toho víc pod jednou střechou. A zůstávají tu kusy světa, kde nejsme, je tedy možné růst i teritoriálně. Řešíme například Japonsko a Asii obecně. Také v Latinské Americe máme hodně konkurence.

Jak se Vám povedlo z tak velkého úspěchu nezbláznit a zůstat nohama na zemi?

OŠ: Myslím si, že je to výchovou. Snažíme se k lidem chovat slušně a tak, jak chceme, aby se oni chovali k nám.

MV: Souhlasím, že je to dáno prostředím, ze kterého pocházíme. Oba jsme měli brigády za pár korun, oba jsme si vzali svoje holky ze střední školy. Kamarádi si ze mě utahují, že pořád chodím po Praze s batohem na zádech jako student. Vrátil jsem se nedávno z Francie a okukoval tam jachty místních boháčů. Zjišťoval jsem cenu a taková loďka vyjde na 250 milionů. My takoví prostě nejsme. To raději rozsvítím další dům v Praze, budu z toho mít mnohem větší radost. Vydělané peníze nás zase tolik nezměnily, alespoň zatím. Ale nikde není psáno, že se z toho v budoucnu nezblázním.

Jak rádi trávíte volný čas?

OŠ: Vsadil jsem se s Markem, že do konce července zvládnu jeden těžký komplexní cvik na hrazdě. Snažím se chodit cvičit, abych sázku neprohrál, jako tomu bylo v předchozích dvou letech. A snažím se věnovat manželce.

MV: Já mám zase s Otou sázku týkající se běhu, ta trvá celý rok, takže chodím běhat. Víc toho nestíhám. Narodila se nám dcera, což je samozřejmě brzda pro další koníčky. Ale za největší přednost považuji, že pro nás oba je největším koníčkem naše práce. Toho si nesmírně vážíme.

Blíží se léto a čas dovolených. Kam vyrazíte?

MV: Mně se líbilo ve Francii a chystám se do Chorvatska.

OŠ: Já vzal rodiče i manželku loni do Chorvatska a dostal jsem za úkol to zopakovat.

Otakar Šuffner a Marek Vašíček

Otakar Šuffner a Marek Vašíček, zdroj: FTMO

ObchodováníPonaučení pro investoryRozhovorTrading
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa