US MARKETOtevírá za: 2 h 9 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Když jsou pro trh špatné obě varianty aneb Pesimismus prodává

Optimismus, pesimismus - ilustrační foto
Zdroj: Pixabay.com

Není to tak dávno, kdy špatné zprávy z ekonomiky byly trhem vítány, protože znamenaly pokračování uvolněné měnové politiky centrálních bank. V současnosti, po prudkém nárůstu inflace, jsou naopak dobré zprávy z ekonomiky zpravidla chápány jako argument pro další zpřísňování měnové politiky, a tedy jako ne zrovna milá zpráva pro akciový trh. Stává se ale, že jsou předem považovány za nepříznivé obě varianty, tedy růst i pokles určitého ukazatele. Analytici takovými názory nešetří. To víte, pesimismus prodává. Podívejte se na pár příkladů.

Ceny ropy: Když ropa zdražuje, je to špatně, protože to negativně doléhá na spotřebitele a zvedá to inflaci. Když ropa zlevňuje, také to není důvod k radosti, protože to signalizuje slábnoucí poptávku, a tedy hospodářské zpomalení, případně i recesi.

Ceny nemovitostí: Když rostou, je to problém, protože si stále méně lidí může dovolit nákup nemovitosti. Když ceny domů klesají, jejich majitelé fakticky chudnou, takže například šetří (nepříznivý dopad na spotřebu) nebo třeba (a to je celkem běžné) splácejí hypotéku na nemovitost v určité výši, ačkoli jejich dům nebo byt již na trhu stojí méně.

Úvěrová aktivita: když si firmy a spotřebitelé více půjčují, narůstá riziko, že v budoucnu nebudou schopni splácet tak vysoké dluhy. Když úvěrová aktivita klesá, je to signál, že mají obavy. S menším kapitálem se navíc kola ekonomiky hůře roztáčejí.

Krátkodobé úrokové sazby: Když rostou, je to špatné znamení, protože to odráží obavy z vyšší inflace a přísnější měnové politiky. Pokles sazeb ovšem zároveň ukazuje na klesající hospodářskou aktivitu.

Dlouhodobé úrokové sazby: Když se zvedají dlouhodobé sazby, rostou náklady na půjčky a také se zvyšuje diskontní sazba, která se využívá v modelech ocenění aktiv. Když dlouhodobé úroky padají, znamená to ovšem opět, že ekonomická aktivita slábne.

Volatilita na trhu: Vysoká míra kolísání cen aktiv ukazuje na zvýšenou míru nejistoty, což je něco, co investoři nemají rádi. Nízká volatilita ovšem zároveň signalizuje, že investoři podléhají pocitům uspokojení a neohroženosti, takže je případný rychlejší propad cen jejich investic může překvapit a přimět k nesprávným reakcím.

Spotřebitelské výdaje: Když klesají, je to v ekonomice stále více založené na osobní spotřebě signál zpomalení. Rostoucí výdaje na osobní spotřebu jsou ale výrazně proinflační faktor, který může vyvolat snahu centrálních bank o zpřísnění měnové politiky.

Dluhový strop v USA: Kdyby se nezvedl, znamenalo by to na finančních trzích katastrofu. Zvedat dluhový strop je ale také špatné, protože to podporuje zadlužování. Velké objemy emisí nových dluhopisů pak lákají kapitál, který může chybět na jiných trzích.

Trh tažený velkými růstovými tituly: Rally na trhu bez zapojení nejtěžších vah nepůsobí zdravě. Růst tažený jen těmi největšími tituly je ale na druhé straně také problematický, protože jen maskuje slabost v jiných segmentech trhu.

Zdroj: Baird Private Wealth Management, TKer

InvestováníPonaučení pro investoryZajímavost dne
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika