US MARKETOtevírá za: 17 h 28 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Berkshire Hathaway: Sešli se a naslouchali Warrenovi aneb Co (také) zaznělo na letošním setkání akcionářů Buffettova konglomerátu

Setkání akcionářů Berkshire Hathaway letos proběhlo v lehce utlumené náladě, protože se po mnoha letech konalo bez loni zesnulého Charlieho Mungera a na Warrenu Buffettovi to bylo patrné. Ani tak ale nebyla nouze o zajímavé poznatky a postřehy slavného investora o trzích a ekonomice.

Na začátku května proběhl tradiční sjezd akcionářů Berkshire Hathaway, kterému se někdy říká Woodstock pro kapitalisty. Po dlouhé době neměl Warren Buffett po svém boku Charlieho Mungera, a tak vedle něj zasedli jeho nástupce Greg Abel a vysoce postavený ředitel pojišťovací divize Ajit Jain. Buffett se během zhruba čtyř hodin, během kterých odpovídal na otázky akcionářů, věnoval mimo jiné tomu, proč odprodává pozici v akciích Applu, vyjádřil se k fiskální politice USA, komentoval investice do Číny a Indie, vysvětlil vysoký objem hotovosti v bilanci Berkshire Hathaway, řekl své k Tesle a autonomnímu řízení či k umělé inteligenci a v neposlední řadě jmenoval svého potenciálního nástupce.

  • Prodej 115 milionů akcií Applu v 1Q2024. Apple s největší pravděpodobností zůstane největší pozicí v portfoliu Berkshire Hathaway i na konci roku 2024. Apple považuje Buffett za dokonalejší byznys než Coca-Cola nebo American Express, což jsou další významné pozice v portfoliu firmy. Buffett předpokládá, že tyto tři společnosti při absenci extrémních událostí zůstanou na vysoké pozici v jeho portfoliu i v době jeho úmrtí. Slavný investor zmínil, že považuje za atraktivní budování hotovostní pozice kvůli tomu, co se děje ve světě, a také proto, že na akciovém trhu nevidí atraktivní příležitosti.
  • Více než 182 miliard USD v hotovosti. Firma má rekordní sumu nevyužitých peněz. Buffett navíc čeká růst této částky nad 200 miliard USD ještě v letošním prvním pololetí. On ani management zkrátka nyní nevidí atraktivní příležitosti k velkým nákupům na trhu. V současnosti navíc firma získává z těchto peněz solidní úrok přes 5 % za rok, Buffett ale zmínil, že i kdyby sazby byly výrazně nižší, hotovost by nyní stejně nedokázal využít produktivněji. Trvá tak na vysoké peněžní pozici a je možné, že očekává výprodeje na trzích v dalších měsících.
  • Vyšší zdanění příjmů v USA? Je možné, že věštec z Omahy očekává v následujících letech ve světle vysokých fiskálních výdajů vyšší zdanění. Uvedl, že z historického hlediska současná daňová zátěž (21 %) v USA není nijak vysoká a že se Berkshire Hathaway nesnaží vyhýbat daním, protože si uvědomuje míru prosperity, kterou Spojené státy dokázaly vytvořit pro své občany a korporace. Loni firma na daních zaplatila americké vládě přes 5 miliard USD. Buffett dodal, že kdyby zbylých 800 velkých amerických společnosti platilo daně tak, jak by správně mělo, samotní občané by nemuseli zaplatit ani cent (nebyly by potřeba daně z příjmů, sociální daň ani daň z nemovitosti).
  • Bude Buffett opět investovat v Číně? Na tento dotaz investor odvětil, že firma vždy bude preferovat investice do amerických společností. Zároveň připomněl, že podniky, které Berkshire vlastní, jsou většinou globální, a tudíž exponované mimo jiné i vůči Číně. USA jsou přitom mnohem předvídatelnější a spolehlivější z hlediska zákonů a ochrany soukromého vlastnictví.
  • Co indický akciový trh? Buffett připustil, že indická ekonomika vzhledem ke své velikosti a potenciálu skýtá četné příležitosti. Nemá pocit, že má dostatečně velkou konkurenční výhodu, aby investoval na indickém trhu, ale nadhodil, že by to mohl být cíl budoucího vedení Berkshire Hathaway. V tomto kontextu připomněl úspěch, kterého firma dosáhla v posledních letech při investicích v Japonsku. Vůči Indií tak byl Buffett méně skeptický než vůči Číně.
  • Generativní umělá inteligence a technologické pokroky. Buffett přiznává, že jeho okruh kompetencí mu neumožňuje zastávat silné názory na tuto oblast. Přirovnal ale umělou inteligenci a jaderné zbraně k džinovi a kouzelné lampě. Podle něj může být umělá inteligence dalším takovým džinem, nebo to může být obrovský přínos pro svět. Zároveň očekává, že AI nahradí velkou část pracovní doby lidské pracovní síly a vzniklý volný čas bude potřeba nějak využívat. To může být růstová příležitost pro sektory, které se tohoto času "ujmou".
  • Jak změna klimatu ovlivňuje sektor pojišťoven? Odpovědi se ujal Ajit Jain. Berkshire se chrání negativním dopadům změny klimatu tím, že má možnost každý rok smluvně změnit ceny pojišťovacích služeb, případně od kontraktů kompletně odstoupit. Jain připustil, že náklady na pojišťovací služby vlivem změny klimatu výrazně vzrostou, a také si povzdechl nad tím, že američtí regulátoři firmě v tomto směru neusnadňují práci. Například jim zákonem znemožňují flexibilně ukončit spolupráci v některých teritoriích či výrazně změnit ceny služeb. To podle něj vede k tomu, že se pojišťovny některým státům vyhýbají obloukem. Pojišťovny nyní mají rekordní zisky a nejsou vůbec ve špatné situaci, ale prognóza na další léta podle Jaina není tak optimistická. Buffett k tomu dodal, že předvídat dopady oteplování je složité, a na příkladu zmínil, že ačkoli teplejší oceán může zvýšit frekvenci hurikánů, může to také vést k tomu, že se jejich trajektorie budou častěji měnit, což může znamenat teoreticky i menší frekvenci zásahů pevniny. Jain nakonec dodal, že pokud ceníky bude nastavovat zkušený tým, pojišťovny mohou štědře vydělávat i na klimatické změně a na inflaci, podobně jako v minulosti.
  • Pojištění proti kybernetickým útokům. Rychle rostoucí atraktivní odvětví se zdravým potenciálem Jain vnímá opatrně hned ze dvou důvodů – je těžké odhadnout rozsah škod napáchaných kybernetickým útokem a určit jejich maximální potenciál, obzvláště v případě cloudových operací, kde se mohou škody násobit kvůli zamezení užívání cloudových služeb, a nevýhodou je také dosavadní nedostatek relevantních dat, na základě kterých by se daly efektivně stanovit ceny těchto služeb.
  • Co bude po Buffettovi? Warren nemá obavy o osud Berkshire Hathaway v době, kdy on sám odstoupí z jejího čela, a to díky Abelovi a Jainovi, kteří již firmu z větší části řídí. Buffett uvedl, že jemu samotnému již mnoho manažerů z vlastněných společností stejně nevolá a že sám již není schopen pracovat tak dlouho a efektivně jako dříve.
  • Co bude s Berkshire Hathaway? Warren Buffett a Charlie Munger byli a navždy zůstanou architekty Berkshire Hathaway a jejími symboly. Buffett má plnou důvěru ve svého následníka Grega Abela, ale zároveň zmínil také unikátní kulturu Berkshire. Manažeři jsou součástí kultury a filozofie, kterou Munger a Buffett po léta budovali, a jsou proto předvídatelní a jejich přístup by neměl výrazněji odbočovat od vizí zakladatelů. Buffett navíc připomněl, že v případě problémů do rozhodování může vstoupit představenstvo, které také sdílí filozofii a spoluvytváří kulturu Berkshire, a může management vyměnit. Členy představenstva jsou mimo jiné i Warrenův syn Howard a dcera Susan. Buffett věří, že má Berkshire dobrou pozici i do příštích dekád. Greg Abel dodal, že způsoby řízení kapitálu a celé společnosti se nezmění a přežijí samotného Buffetta.
  • Tesla a Berkshire Hathaway. Jedna z otázek z publika se týkala obav o budoucnost automobilového pojišťovacího byznysu Geico, který by mohl výrazně utrpět v důsledku úspěšného zavedení samořízení aut. Podle Elona Muska by takový software mohl snížit počet nehod až o 50 %, čímž by se snížila poptávka po pojišťovacích službách. Jain upozornil, že ačkoli počet nehod se může snížit, náklady na jejich řešení stoupají, což může částečně kompenzovat snížení poptávky po pojišťovacích službách. Ale není pochyb o tom, že by autonomní řízení pojišťovnám do karet nehrálo. Tesla mimo jiné plánuje poskytovat vlastní pojišťovací služby, byť je to zatím opravdu jen vize.
  • Čemu má investor rozumět? Buffett vysvětlil, že nákup akcií Applu nebyl veden silným porozuměním tomu, jak fungují technologie v iPhonech. Buffett je přesvědčen, že investor nemusí vědět, jak přesně fungují produkty dané společnosti, spíše by měl rozumět vztahu spotřebitelů k danému produktu. Při nákupu akcií Applu se tedy řídil převážně touto behaviorální analýzou.
  • Berkshire vs. indexy. Buffett již dříve říkal, že vzhledem k velikosti Berkshire nelze očekávat, že její investiční portfolio dokáže výrazně překonávat výkonnost tržních indexů. Dodal ale, že kdyby měl pod správou třeba jen milion dolarů, situace by byla úplně jiná a dokázal by si představit, že by s Mungerem generovali výnos klidně 50 % za rok. Buffett by na to i v současnosti šel stejně, jako když mu bylo dvacet. Tehdy si vášnivě studoval všechny veřejně obchodované společnosti v dané oblasti, ke každé si zjišťoval základní finanční údaje za poslední roky, jejich historii a podobně. Takto se snažil nalézt menší společnosti s atraktivním finančním vývojem, které byly atraktivně oceněné a byly mimo zájem většiny investorů. Správným výběrem a brzkou investicí do nich pak mohl vstoupit do těchto firem dříve, než si jich všimlo více investorů. Buffett připomněl, že v mládí těmito údaji žil, měl pro ně vášeň. Bez ní podle něj na trzích nelze usilovat o výrazně lepší výnosy, než jaké nabízejí hlavní indexy.
  • Dluhopisy. Dluhopisový trh je nyní asi šestkrát objemnější než v době velké finanční krize v roce 2008. Dokáže trh absolvovat rostoucí dluhy americké vlády? Podle Buffetta je větším rizikem samotný rozpočtový deficit, nikoli objem vydávaného dluhu. Na světě podle něj není v současnosti alternativa k americkému dolaru, a dokud bude inflace pod kontrolou, finanční systém by měl být stabilní.

Zdroj: BH Securities

Americké akcieAppleAutaBerkshire HathawayInvestiční guruNejbohatší investoři a byznysmeniPojišťovnyPonaučení pro investoryPravidla a doporučení pro investováníWarren Buffett
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa