Toto jsou hlavní trendy ve finančnictví: Digitalizace, udržitelnost a umělá inteligence

Zájem investorů o startupy podnikající v sektoru finančních technologií (fintech) klesá. Očekávání revolučních změn v oblasti financí se tedy zmírňují. Velkému množství fintech startupů se nepodařilo nápady dostatečně monetizovat, a tak ztrácejí svou konkurenční výhodu. Digitalizace (včetně řešení využívajících umělou inteligenci) ale bude hrát ve vývoji finančního sektoru zásadní roli. Její úroveň v českém finančnictví je přitom nedostatečná. Stále důležitější roli hraje také udržitelnost.
V poslední době bylo možné zaznamenat zvýšenou aktivitu v oblasti fúzí a akvizic fintech startupů. Ty již nebudí u investorů takový zájem. Jako tomu bývá u každé revoluce, počáteční nadšení opadá, a v praxi tak mnohé startupy fúzují nebo jsou odkupovány korporacemi. Zájem investorů o finanční sektor sice přetrvává, cílí ale spíše na tradičnější služby a na příležitosti v dosud nedostatečně obsloužených regionech.
Česko musí digitalizovat
Česko podle expertů zaostává v průniku technologií do finančního sektoru. Fintech u nás není zatím tak významný, na celkových výnosech finančního sektoru se podílí jednotkami procent. Hlavním důvodem je silně konzervativní přístup, a to jak bank, tak jejich zákazníků. Nástup digitalizace je ovšem nevyhnutelný. Pandemie covidu-19 měla významný vliv na urychlení debaty o digitalizaci finančního sektoru a tento fenomén se postupně projevuje i v Česku.
Ani finančnictví se přitom nevyhýbá v poslední době tak hojně skloňovaná umělá inteligence (AI). V současnosti se AI řešení používají například k posouzení úvěruschopnosti klientů. Pro finanční sektor je ale umělá inteligence poměrně citlivým tématem, protože klienti bank a dalších finančních korporací preferují lidský kontakt a přístup. Do budoucna tak bude AI spíše doplňovat činnost živých bankéřů, nikoli jejich práci plně nahrazovat.
Peníze na udržitelnost
Vedle digitalizace ve finančnictví prudce roste pozornost věnovaná ESG principům (ekologie, společenská zodpovědnost, řízení). Firmy stále více dbají o dopady svého podnikání na životní prostředí. Investiční manažeři budují specializovaná ESG portfolia a banky se zajímají o to, jak udržitelně financovat infrastrukturní projekty.
I v českém finančnictví se principy ESG prosazují stále výrazněji, ať již v podobě snahy finančních institucí minimalizovat svou uhlíkovou stopu, v zohledňování udržitelnosti projektů, které jsou ochotné financovat, ve zvýhodňování půjček na "zelené" investice, nebo ve stále populárnějším investování do "udržitelných" fondů. V poslední době se trend ESG projevil třeba i v diskuzích o nové podobě českého stavebního spoření, které možná půjde cestou podpory rekonstrukcí za účelem energetických úspor.
Zdroj: MOORE Czech Republic