BCPP: START odstartoval, pražský trh ale citelněji oživí něco jiného
|

BCPP: START odstartoval, pražský trh ale citelněji oživí něco jiného

V úterý 15. května proběhl první takzvaný START Day na pražské burze. Prostřednictvím nového trhu START se mohou k penězům investorů dostat i malé firmy. S novinkami v Praze ale ještě není konec.

Akcie ČR Pražská burza Investování

Ze tří prvních emisí nabízených na trhu START se s dostatečným zájmem v úpisu setkaly dvě, a to dodavatel náplní do 3D tiskáren Fillamentum a výrobce pracovních a outdoorových bot Prabos. Třetím emitentem byl výrobce letounů Primoco UAV, ten však nenalákal potřebné množství kapitálu.

První START Day na pražské burze očima emitentů a šéfa parketu v Rybné
Pražská burza za sebou má historicky první START Day. Své akcie během něj úspěšně upsaly dva ze tří podniků, které usilovaly o vstup na nový veřejný akciový trh určený pro malé a střední podniky s hodnotou od milionu eur. Jak první START Day hodnotí šéf burzy Petr Koblic a samotné společnosti?

Omezená likvidita

Burzovní trh START je vítanou příležitostí pro nově přicházející emitenty, nelze však hovořit o spáse pro jinak skomírající pražský akciový trh. Potenciálním investorům se otevírají možnosti investic do zajímavých příběhů firem, to ano. Je ale potřeba si uvědomit, že vzhledem k charakteru fungování trhu START, zejména s ohledem na pouhé čtyři obchodní dny v roce, je nutné takovou investici zvažovat jako dlouhodobou a s omezenou likviditou.

Dalším obchodním dnem bude 26. červen. Během něj by své akcie měl nabídnout provozovatel sdílených kanceláří Hub Ventures. Je otázka, kolik nových příležitostí se do budoucna naskytne. Nemyslím si, že jich bude mnoho, v rámci jednotlivých START Days předpokládám nízké jednotky firem.

Volkswagen, RWE, Juventus a spol.

Jako zásadnější pro oživení obchodní aktivity na pražském burzovním "parketu" se mi jeví duální listing vybraných evropských společností na neregulovaném trhu FREE. Na něm se v současnosti obchodují čtyři emise včetně té nejnovější, akcií Avastu. K těm se 22. května přidá třicítka zahraničních akcií, u kterých budou fungovat tvůrci trhu, čímž by měla být zajištěna slušná likvidita.

Zájemci budou moci obchodovat například s akciemi Volkswagenu, RWE nebo MOL, fotbaloví nadšenci pak mohou nově i skrze pražskou burzu fandit Borussii Dortmund nebo Juventusu Turín. Pro drobné investory příjemné budou kurzy v české koruně. Neznamená to však, že nebudou čelit měnovému riziku, případné posílení koruny totiž povede k poklesu ceny akcie kótované v koruně za jinak nezměněných okolností. I proto lze očekávat, že budou zahranniční tituly obchodovány se širšími spready než na svých domovských trzích.

Autorem článku pro E15 ze 17. května 2018 je analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.

Zdroj: E15