Biden: Útok na Colonial Pipeline zřejmě přišel z Ruska, USA ale neviní Moskvu

Spojené státy mají důvodné podezření, že hackerský útok na společnost Colonial Pipeline byl veden z Ruska, tamní vládu s ním ale nespojují. Ve čtvrtečním projevu k incidentu, kvůli němuž se dočasně zastavil provoz klíčové sítě pro přepravu ropných produktů v USA, to uvedl americký prezident Joe Biden. Podle agentury AP se necelý týden po začátku výpadku na internetu šířily nejrůznější dezinformace vykreslující Bidenovu administrativu jako strůjce krize.

Ta začala minulý pátek, kdy se počítačová síť Colonial Pipeline podle vyjádření firmy stala terčem ransomwaru, neboli vyděračského programu, který zablokuje přístup do systému. Podle čtvrtečních slov Bidena se od té doby provozovateli podařilo téměř kompletně obnovit provoz rozsáhlé sítě potrubí pro přepravu ropných produktů z Texasu až na severovýchod USA. Američtí vyšetřovatelé kyberútok připsali skupině DarkSide spojované v médiích s východní Evropou a Colonial Pipeline jí podle informací amerických médií vyplatila výkupné požadované za odemčení systému.

"Nedomníváme se, zdůrazňuji, nedomníváme se, že do tohoto útoku byla zapojena ruská vláda," řekl při vystoupení v Bílém domě Biden. "Máme však velký důvod domnívat se, že zločinci, kteří útok provedli, žijí v Rusku. Odtud to přišlo," pokračoval americký prezident.

Biden podle CNN dodal, že Moskva by měla bojovat proti aktivitám hackerů na svém území. Rovněž nevyloučil možnost odvetného útoku USA proti DarkSide ve snaze "narušit jejich schopnost operovat". Podle Bidenovy mluvčí Jen Psakiové Bílý dům v tomto směru čekal na stanovisko velitelství kybernetických operací při ministerstvu obrany.

Vedle oficiální verze příběhu o útoku na Colonial Pipeline se objevuje také řada nepodložených spekulací šířených mimo jiné konzervativními weby a komentátory ve snaze vykreslit Bidenovu vládu jako původce chaosu, uvádí AP. Podle těchto příspěvků Washington nejenže dočasný výpadek největší americké sítě produktovodů nezvládl, ale celý jej zosnoval.

Některé dezinformace označují za zdroj problémů Bidenův dekret, jiné dávají fronty u čerpacích stanic vyvolané obavami z nedostatku pohonných hmot do souvislosti se "zelenou novou dohodou", což je sada návrhů části Demokratické strany pro boj proti změnám klimatu. Po sítích koluje grafika označující situaci na východním pobřeží USA za "Bidenovu benzinovou krizi" nebo komentář s divokou spekulací o tom, že vypnutí produktovodní sítě bylo součástí jakéhosi spiknutí.

Tyto zavádějící informace se podle AP začaly výrazněji šířit v pondělí, kdy guvernér státu Severní Karolína Roy Cooper vyhlásil kvůli výpadku dodávek ropných produktů krizový stav. Analytická společnost Zignal Labs pak zjistila, že kritiku Bidena obsahovaly některé z nejpopulárnějších tweetů na téma palivového výpadku.

"Lidi si nemůžou stěžovat na ceny benzinu, když žádný benzin není k mání," zněl popisek u jednoho z takovýchto příspěvků, který na Twitteru sdílela i republikánská kongresmanka Lauren Boebertová. "Dnes nedostatek benzinu, zítra nedostatek potravin?" uvedla zase moderátorka televize Fox Tomi Lahrenová, přičemž situaci podávala jako předzvěst "socialismu", kterým republikáni a jejich spojenci straší dlouhodobě.

Příběh o "Bidenově benzinové krizi" podpořil i bývalý americký prezident Donald Trump. Ve středečním prohlášení svého nástupce obvinil z vytváření "jedné krize za druhou". "Nejdřív jsme měli Bidenovu krizi na hranici... pak Bidenovu ekonomickou krizi, pak Bidenovu izraelskou krizi a teď máme Bidenovu benzinovou krizi," uvedl.

Podle AP je veřejná debata kolem výpadku u Colonial Pipeline pro Bidenovu administrativu dalším problémem po neuspokojivé měsíční zprávě o růstu pracovních míst a eskalaci konfliktu mezi Izraelem a Palestinci. Ceny pohonných hmot byly už předtím na vzestupu a při "skupování paliva a frontách u benzinek je složité převzít kontrolu nad narativem".

Zdroj:
ČTK
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Pohonné hmoty
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat

Videotéka

20. 9. 2021 12:00
Investorský magazín: O rezidenčních nemovitostech s makléřem Petrem Vomastkem
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
20. 9. 2021 9:30
Petr Novotný (Investiční web): Trh řeší problémy Evergrande a jejich možné dopady, ceny akcií se…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
20. 9. 2021 6:11
6 let dieselgate a smutná česká statistika: 160 tisíc poškozených a nulové odškodnění. Vrátí téma…
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Knihy a literatura
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volkswagen
Přestat sledovat
17. 9. 2021 6:14
Mandy Xu (Credit Suisse): Technologický sektor bude zaostávat za cyklickými tituly (bankami,…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké banky
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Sektory
Přestat sledovat