Dospěla americká akciová rally k okraji hluboké propasti?
|

Dospěla americká akciová rally k okraji hluboké propasti?

Býčí trend na Wall Street, který začal na jaře 2009, jako kdyby neměl skončit. Ed Yardeni ze společnosti Yardeni Research spočítal, že investoři během současného období růstu cen amerických akcií odrazili již 56 medvědích útoků. I ti největší optimisté ale pomalu začínají varovně zvedat prst.

Americké akcie Wall Street Akciový trh Ocenění Rally Býčí trh Investiční bubliny Korekce na trzích

"Zůstávám naladěn na notu akciových býků. Dlouhodobě se ale obávám toho, zda současný růstový trend neskončí přehřátím trhu následovaným rychlým táním," říká Ed Yardeni. A upozorňuje na tři důležité faktory.

Prvními dvěma jsou valuační ukazatele. Tržní kapitalizace akciového indexu S&P 500 s vyloučením cenných papírů zahraničních podniků v poměru k nominálnímu HDP Spojených států dosahovala v prvním čtvrtletí 2000, na vrcholu technologické bubliny, úrovně 1,81. Na konci loňského roku se ukazatel dostal na 1,69. A tržní kapizaliazce S&P 500 v poměru k agregovaným tržbám firem z tohoto indexu v letošním prvním čtvrtletí vyrovnala svou rekordní hodnotu 2,00 z posledního čtvrtletí 1999. Oba ukazatele přitom silně korelují s vývojem S&P 500.

Ocenění amerických akcií podle tržní kapitalizace indexu S&P 500

Třetím faktorem je pokračující přesouvání peněz z aktivně spravovaných podílových fondů do pasivních ETF. Yardeni upozorňuje, že růst cen akcií velkých technologických firem, jako jsou Apple, Alphabet, Amazon, Facebook nebo Netflix, je právě důsledkem rostoucí obliby indexových fondů se skladbou založenou na tržní kapitalizaci jednotlivých titulů.

Tržní kapitalizace Facebooku, Amazonu, Applu, Alphabetu a Netflixu se ke konci dubna meziročně zvýšila o více než 40 % na rekordní úroveň 2,5 bilionu dolarů, zatímco tržní kapitalizace celého indexu S&P 500 stoupla "jen" o 14,3 % na 20,95 bilionu dolarů. Pětice zmíněných technologických firem se tak zasloužila o 27,8 % hodnoty, o kterou vzrostla market cap S&P 500, a nyní tvoří zhruba 12 % tržní kapitalizace tohoto benchmarku.

Velké technologické firmy stále výrazněji promlouvají i do valuačních ukazatelů. Forwardové P/E pětice technologických obrů je 27,1 (42,8 bez Applu), P/E celého indexu S&P 500 je aktuálně 17,7 (16,9 bez technologické pětice). Pokud by tedy nyní technologický sektor zakopnul, mohl by s sebou strhnout i ostatní odvětví.

Podíl tržní kapitalizace Alphabetu, Applu, Amazonu, Netflixu a Facebooku na celkové tržní kapitalizaci indexu S&P 500

Zdroj: Yardeni.com