Burzovní kalendář (30. 7. - 3. 8. 2018)
|

Burzovní kalendář (30. 7. - 3. 8. 2018)

Přelom července a srpna přinese hned několik potenciálně kurzotvorných impulzů. O nastavení měnové politiky budou rozhodovat Bank of Japan, Fed, Bank of England a ČNB a z makrodat na trh dorazí například inflace a nezaměstnanost v Německu a celé eurozóně, finální červencové indexy nákupních manažerů či data z trhu práce USA. Pokračovat bude také výsledková sezóna za druhé čtvrtletí.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akciové indexy se v uplynulém týdnu na směru neshodly - Dow stoupl o 1,57 % a S&P se zvýšil o 0,61 %, zatímco Nasdaq Composite klesl o 1,06 %. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 za týden stoupl o 1,68 %, britský FTSE 100 vzrostl o 0,29 %, německý DAX přidal 2,32 % a francouzský CAC 40 zpevnil o 2,06 %.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 27. července 2018

Americké akcie v pátek oslabily, indexy dolů stahovaly hlavně technologické tituly
Akcie ve Spojených státech na závěr týdne oslabily. Mohly za to slabé výsledkové zprávy velkých technologických firem, které způsobily prudký propad sektoru. Technologický index Nasdaq jako jediný klesl i za celý týden.
Evropské akcie v pátek zpevnily, za celý týden zdražily zhruba o 1,5 %
Evropské akciové trhy zakončily týden v pozitivním pásmu, když se investoři soustředili zejména na výsledkovou sezónu a na údaje o růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí. Vraceli se také ke čtvrtečnímu zasedání Evropské centrální banky.
Pražská burza v pátek uzavřela téměř beze změny, za celý týden získala 0,7 %
Pražská burza v závěru týdne uzavřela na zelené nule, když index PX vzrostl o 0,01 % na 1 093,02 bodu. Dařilo se pojišťovně Vienna Insurance Group, o více než procento klesly akcie operátora O2 Czech Republic. Objem obchodů byl s 287 miliony korun výrazně podprůměrný.

Z ekonomických zpráv se investoři zaměřili hlavně na indexy nákupních manažerů, ukazatele institutu Ifo pro Německo, data z nemovitostního trhu USA (prodeje starších a nových domů, index cen domů od FHFA), americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a zprávu o vývoji HDP Spojených států v letošním druhém čtvrtletí, podle které růst největší světové ekonomiky zrychlil v celoročním přepočtu na 4,1 % z 2,2 %.

Náladu na trzích podpořila schůzka Donalda Trumpa s Jeanem-Claudem Junckerem. Politici se mimo jiné dohodli, že USA a EU budou jednat o vzájemném obchodu a budou usilovat o zrušení všech cel a subvencí.

Dohoda Junckera s Trumpem: Budeme usilovat o nulová cla a subvence
Spojené státy a Evropská unie se dohodly na tom, že budou usilovat o nulová cla a nulové subvence na průmyslové zboží vyjma automobilů. Po setkání s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem to ve středu řekl americký prezident Donald Trump.

Evropská centrální banka rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny. Základní sazba tak zůstává na 0 %, zápůjční sazba na 0,25 % a depozitní sazba na -0,4 %. V polovině června ECB oznámila, že v říjnu dále utlumí program kvantitativního uvolňování (měsíční objem skupování dluhopisů sníží na polovinu, tedy z 30 miliard na 15 miliard eur) a v příštím roce už v něm pokračovat nebude.

Investory zaujala rovněž zpráva, že Spojené království plánuje největší změnu v pravidlech pro vstupy zahraničních firem do britských subjektů za více než 20 let. Aby zabránila tomu, že se domácí podniky v citlivých průmyslových odvětvích dostanou do rukou zahraničních vlastníků, bude mít vláda nově pravomoc zablokovat dohody ve všech sektorech. Ministr obchodu Greg Clark chce zpřísnit stávající pravidla, která jsou omezena na velké transakce, aby zahrnovala všechny britské společnosti včetně malých.

Hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí na Wall Street zveřejnily mimo jiné společnosti Alphabet, Verizon Communications, 3M, AT&T, United Technologies, Coca-Cola, Boeing, General Motors, Facebook, Ford Motor, Visa, McDonald's, Amazon, Mastercard, Twitter, ExxonMobil či Chevron a v Evropě mimo jiné Ryanair, Anglo American, UBS Group, Deutsche Bank, Fiat Chrysler Automobiles, GlaxoSmithKline, Royal Dutch Shell, Airbus, Nestlé, Daimler, AstraZeneca, TOTAL nebo BASF, Danone a Eni.

Investory zaujaly hlavně výsledky Facebooku, radost jim však neudělaly. Z hlediska tržeb i počtu uživatelů čísla zaostala za očekáváním, negativně se na výsledcích podepsaly hlavně skandály kolem nakládání s uživatelskými daty.

Akcie Facebooku ve čtvrtek zažily nejhorší den od vstupu na burzu v roce 2012. Jejich cena se kvůli obavám o budoucí zisky podniku a pokles marží propadla o zhruba 19 %. Tržní hodnota firmy se tak snížila o asi 120 miliard dolarů. Hodnota majetku zakladatele a šéfa podniku Marka Zuckerberga se v důsledku propadu ceny akcií snížila o 16 miliard dolarů.

Facebook zase jednou přepsal historii, tentokrát se ale Zuckerberg nesmál
Jako první firma v historii dokázal Facebook 26. července 2018 za jediný den ztratit přes 100 miliard dolarů tržní kapitalizace. Gratulujeme, Marku!
Facebooku klesly tržby i zisk, zvýšily se náklady. Po oznámení výhledu firmy akcie ztrácely přes 20 %
Americké společnosti Facebook ve druhém čtvrtletí zpomalil nárůst počtu uživatelů, snížily se tržby i zisk. Náklady se zvýšily kvůli úsilí o větší bezpečnost dat. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na zprávu společnosti.

Na pražské burze pokračovala výsledková sezóna za druhé čtvrtletí čísly mediální skupiny CME a operátora O2 Czech Republic.

Mediální CME v druhém čtvrtletí vzrostly tržby na 159,56 milionu USD, čistý zisk se jí ale mírně snížil
Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za letošní druhé čtvrtletí čistý zisk 26,04 milionu dolarů, o rok dříve vykázala za stejné období zisk 27,94 milionu dolarů. Tržby se jí ale zvýšily ze 146,9 milionu dolarů na 159,56 milionu dolarů.
Operátorovi O2 Czech Republic v prvním pololetí vzrostl čistý zisk o 5,4 % na 2,78 miliardy Kč
Operátor O2 Czech Republic vydělal v prvním pololetí 2,78 miliardy Kč. Meziročně mu tak čistý zisk vzrostl o 5,4 %. Konsolidované provozní výnosy se firmě zvýšily o 0,6 % na 18,6 miliardy Kč. Za růstem zisku stojí především nabídka rodinných balíčků. Provozní zisk EBITDA se O2 v pololetí zvýšil o 5,6 % na 5,38 miliardy Kč a EBITDA marže dosáhla 28,9 %.

Výhled

Na přelomu července a srpna se investoři zaměří na německou inflaci a nezaměstnanost, spotřebitelskou důvěru, nezaměstnanost a inflaci v eurozóně, vývoj HDP evropské měnové unie, statistiku osobních příjmů a výdajů Američanů, finální červencové indexy nákupních manažerů a na zprávu o situaci na americkém trhu práce. Bank of Japan, Fed, Bank of England a ČNB navíc čekají měnověpolitická zasedání.

V týdnu se k dalšímu vývoji úrokových sazeb v ČR vyjádřili dva členové bankovní rady ČNB. Viceguvernér Mojmír Hampl, který dlouhodobě prosazuje utaženější měnovou politiku, v rozhovoru pro týdeník Euro uvedl, že poslední zvýšení úrokových sazeb bylo nezbytné a o dalším zvyšování sazeb se bude bankovní rada nyní bavit na každém zasedání. Člen bankovní rady Vojtěch Benda pak pro Bloomberg uvedl, že inflační tlaky v ČR jsou silnější, než banka očekávala, a na srpnovém zasedání se bude diskutovat o druhém zvýšení úrokových sazeb v řadě. Mezi argumenty pro vyšší sazby Hampl uvedl růst mezd a přehřívající se nemovitostní trh, který mohou vyšší sazby ochladit lépe než přísnější doporučení pro poskytování hypoték. Dle Bendy pro další zvýšení sazeb hovoří slabší koruna a rychlejší růst mezd.

Hospodářské výsledky na Wall Street zveřejní mimo jiné Caterpillar, Procter & Gamble, Apple, Pfizer, T-Mobile US, Tesla, DowDuPont nebo Kraft Heinz a Berkshire Hathaway a v Evropě například Heineken, Credit Suisse Group, Deutsche Lufthansa, Volkswagen, BNP Paribas, Ferrari, Air France-KLM, Assicurazioni Generali, Lloyds Banking Group, ING Groep, Société Générale, BMW, Siemens, Barclays či Allianz, Crédit Agricole a Royal Bank of Scotland Group. Na pražské burze se výsledky pochlubí v úterý ráno Erste Group Bank a ve čtvrtek ráno Komerční banka.

"Erste by podle nás na rovině čistého zisku měla vykázat výsledek 396 milionů eur. Meziroční nárůst zisku o 9 % by měl být dán podobně jako v prvním kvartálu kombinací rychlejšího růstu výnosů oproti nákladům, nižších opravných položek a nižších ostatních nákladů. Růst úrokových výnosů by měl dále zrychlit na 4 % z 3 % v prvním čtvrtletí. Také výnosy z poplatků a provizí by měly pokračovat v pozitivním trendu z předchozích kvartálů zásluhou rostoucí aktivity klientů. Opravné položky čekáme ve výši 20 milionů eur, nicméně na kvartální bázi jsou rizikové náklady velmi těžko predikovatelné," říká analytik Milan Lávička z J&T Banky.

Investoři se vedle samotných čísel podle Lávičky zaměří také na případné změny v celoročním výhledu Erste, který počítá s návratností vlastního kapitálu (ROTE) minimálně na úrovni 10 %.

"Na úrovni čistého zisku očekáváme od Komerční banky 3,382 miliardy Kč (-6 % meziročně). Čisté úrokové výnosy očekáváme vyšší o 4 %, k čemuž kromě růstu úvěrů přispívá stabilizace čisté úrokové marže. Výnosy z poplatků by měly meziročně klesnout o více než 2 %, především kvůli vysoké srovnávací základně. Na straně provozních nákladů pokračuje rychlý růst mzdových nákladů (čekáme +4 %), ostatní administrativní náklady naopak očekáváme mírně nižší (-3 %). Je možné, že se ve výkazech objeví také mimořádné náklady související s uzavíráním poboček, nicméně v projekci s nimi nepočítáme," podotýká Lávička. "Opravné položky by měly zůstat na velice nízké úrovni vzhledem k pokračujícímu příznivému ekonomickému vývoji. Již pět čtvrtletí v řadě bylo rozpouštění opravných položek vyšší než jejich tvorba. Je tedy možné, že podobné pozitivní překvapení přijde i tentokrát, v projekci nicméně počítáme s opravnými položkami -100 milionů Kč."

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 30. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Index S&P 500 má za sebou další ziskový týden. Ve středu se přiblížil k historickým maximům, po růstu se ovšem vrátil níže. Za tři a půl týdne přidal benchmark přes 5 %, je tedy zřejmě na čase část zisků vrátit," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Výhled pro jednotlivé dny

V pondělí zveřejní Německo inflační statistiku a Evropská komise přidá indexy spotřebitelské a podnikatelské důvěry v eurozóně. Odpoledne na trh USA pošlou zprávu o rozjednaných prodejích domů a zveřejněn bude rovněž index aktivity dallaského Fedu. Hospodářské výsledky představí na Wall Street Caterpillar, Loews či First Data Corp a v Evropě Vivendi nebo Heineken.

V noci na úterý se Japonsko pochlubí zprávami o nezaměstnanosti, průmyslové produkci, zahájené výstavbě, stavebních objednávkách a spotřebitelské důvěře, japonská centrální banka oznámí výsledek svého měnověpolitického zasedání a Čína na trh pošle finální červencové indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a službách. Dopoledne vyjdou v Německu zprávy o nezaměstnanosti a maloobchodních tržbách a v eurozóně budou investoři vyhodnocovat zprávy o vývoji inflace, HDP a nezaměstnanosti. Odpoledne pak Spojené státy odtajní zprávu o osobních příjmech a výdajích, index cen domů S&P/Case-Shiller a index nákupních manažerů chicagského Fedu. Do výsledkové sezóny přispějí v Evropě BP, Enel, Credit Suisse Group, Erste Group Bank nebo Deutsche Lufthansa a na Wall Street Procter & Gamble, Apple, Archer-Daniels-Midland nebo Pfizer.

Středa bude dnem indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. V USA odpoledne vyjdou vedle PMI ještě dílčí zpráva z trhu práce od ADP, statistika stavebních výdajů a údaje o červencových prodejích aut. Večer navíc skončí dvoudenní zasedání měnového výboru americké centrální banky rozhodujícího o nastavení měnové politiky. Kvartální hospodářská čísla v polovině týdne odtajní v Evropě BNP Paribas, Ferrari, Volkswagen, Air France-KLM, Assicurazioni Generali, Lloyds Banking Group nebo ING Groep a na Wall Street například T-Mobile US, Tesla, Marathon Oil nebo TripAdvisor.

Čtvrteční dopoledne bude patřit evropské výrobní inflaci a britskému indexu nákupních manažerů ve stavebnictví. Ve 13 hodin SELČ skončí zasedání Bank of England a České národní banky a Spojené státy odpoledne přidají pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, index podnikatelských podmínek pro oblast New Yorku a statistiku továrních objednávek. Výsledková sezóna bude v Evropě pokračovat čísly Société Générale, BMW, Siemens, Barclays nebo Komerční banky a v USA hospodářské výsledky odtajní mimo jiné DowDuPont, Yum! Brands, CBS Corp nebo Symantec.

V pátek budou po celém světě vycházet finální červencové indexy nákupních manažerů v sektoru služeb. Eurozóna se navíc pochlubí zprávou o maloobchodních tržbách a Švýcarsko inflační statistikou a v USA odpoledne vyjdou data z trhu práce (nezaměstnanost, vývoj mezd, tvorba pracovních míst) a zpráva o obchodní bilanci. Výsledky hospodaření na trh pošlou v Evropě Allianz, Crédit Agricole a Royal Bank of Scotland Group a v USA Berkshire Hathaway, Groupon nebo Kraft Heinz.

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • V týdnu budou v centru pozornosti investorů centrální banky. Zasedání ECB nic nového nepřineslo, což bylo pro trhy spíše zklamání. Ani američtí centrální bankéři v červenci se žádnými novinkami nepřijdou. Nic nového nečekáme ani od japonské centrální banky. Naopak zpřísnění měnových podmínek očekáváme od centrálních bank v Británii, Indii, Brazílii a České republice.
  • Kombinace vyšší aktuální inflace, do které se začíná propisovat rychlý růst mezd, a slabé koruny vůči euru i dolaru budou podle nás hlavní důvody pro to, že ČNB namaluje ve své prognóze rostoucí trajektorii úrokových sazeb. Sazby by podle nás měly jít ve čtvrtek o 25 bazických bodů výše, nevylučujeme ani diskuzi o 50 bodech. I když trh zvýšení sazeb ani o 25 bodů úplně nemá, podstatnější bude dlouhodobější výhled vývoje sazeb. Pokud nová prognóza ukáže v ročním horizontu čtvero zvýšení sazeb, měli bychom se dočkat pozitivní reakce kurzu koruny. Platí ale také opak. Centrální bankéři svými vystoupeními v poslední době trh navnadili. Pokud nakonec vyznění rozhodnutí a komentářů ČNB tak jestřábí nebude, může koruna naopak ztratit.
  • Evropská ekonomika by měla podle nás mírně zrychlit tempo mezičtvrtletního růstu.
  • Míra inflace by se v červenci měla posunout na 2,1 % z červnových 2,0 %, jádrová inflace ale zřejmě bude stagnovat pod jedním procentem.
  • Na rozdíl od tržního konsenzu čekáme, že americká ekonomika vytvořila během července přes 200 tisíc pracovních míst. Míra nezaměstnanosti by měla klesnout až na 3,8 %, dynamika růstu mezd ale stále nezrychluje.
Asijské akcie se ve středu na směru neshodly
Asijské akcie se ve středu na směru neshodly
před 9 minutami

Asijské akcie se ve středu na směru neshodly

Obchodování na asijských akciových trzích ve středu skončilo smíšeně. Investoři nadále sledovali hlavně šíření covidu...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Deutsche Bank se ve třetím čtvrtletí překvapivě vrátila k zisku
před hodinou

Deutsche Bank se ve třetím čtvrtletí překvapivě vrátila k zisku

Největší německá banka Deutsche Bank se ve třetím čtvrtletí překvapivě vrátila k zisku a v černých číslech se ocitla...
Deutsche Bank Evropské akcie Evropské banky
Ekonomická nálada na Slovensku stoupla, opět ji ovlivňuje pandemie
před hodinou

Ekonomická nálada na Slovensku stoupla, opět ji ovlivňuje pandemie

Celková ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku v říjnu stoupla čtvrtý měsíc po sobě. Tříměsíční...
Slovensko Byznys a podnikání Spotřebitelé
Evropské akcie v úvodu: FTSE 100 -1,48 %, DAX -2,23 %, CAC 40 -2,53 %
před hodinou

Evropské akcie v úvodu: FTSE 100 -1,48 %, DAX -2,23 %, CAC 40 -2,53 %

Na pražské burze se ve středu kvůli státnímu svátku neobchoduje.
Evropské akcie Akcie ČR
Veřejné finance ČR by měly v EU podle odhadů patřit k těm lepším
09:02

Veřejné finance ČR by měly v EU podle odhadů patřit k těm lepším

České veřejné finance by měly letos skončit ve schodku 6,4 % hrubého domácího produktu, což by byla šestá nejnižší...
Česká republika Evropská unie
Zisk Sony se v prvním fiskálním pololetí díky hrám a hudbě…
08:44

Zisk Sony se v prvním fiskálním pololetí díky hrám a hudbě zdvojnásobil

Zisk japonského výrobce elektroniky Sony za první fiskální pololetí se zdvojnásobil na 692,89 miliardy jenů (154,5...
Japonské akcie Výsledková sezóna
Co musíte ráno vědět (28. října)
Co musíte ráno vědět (28. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (28. října)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a USA, proč si evropské země nechtějí brát úvěry od EU a kolikáté narozeniny...
Musíte vědět
Čtvrtletní zisk Microsoftu vzrostl, tržby překonaly očekávání
Čtvrtletní zisk Microsoftu vzrostl, tržby překonaly očekávání
včera v 23:01

Čtvrtletní zisk Microsoftu vzrostl, tržby překonaly očekávání

Americká společnost Microsoft v prvním finančním čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk téměř o třetinu na 13,89...
Microsoft Americké akcie Výsledková sezóna
Francouzská firma Sodexo zruší přes 2 000 pracovních míst
včera v 21:43

Francouzská firma Sodexo zruší přes 2 000 pracovních míst

Francouzská cateringová společnost Sodexo hodlá v rámci restrukturalizace zrušit 2 083 pracovních míst ve Francii....
Evropské akcie
Americké akciové indexy uzavřely v úterý smíšeně, technologické…
Americké akciové indexy uzavřely v úterý smíšeně, technologické…
včera v 21:00

Americké akciové indexy uzavřely v úterý smíšeně, technologické tituly napravily část pondělních ztrát

Americké akcie převážně oslabily. Jejich ceny tlačily dolů mimo jiné slabé naděje na brzké dosažení dohody o nových...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Analytik: Počet uživatelů telefonů iPhone překonal miliardu
Analytik: Počet uživatelů telefonů iPhone překonal miliardu
včera v 19:22

Analytik: Počet uživatelů telefonů iPhone překonal miliardu

Počet aktivních uživatelů telefonů iPhone od americké technologické společnosti Apple minulý měsíc poprvé překonal...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
Evropské akcie v úterý pokračovaly v pádech, dostaly se na…
Evropské akcie v úterý pokračovaly v pádech, dostaly se na…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý pokračovaly v pádech, dostaly se na pětiměsíční minimum

Akcie na západoevropských trzích v úterý prohloubily ztráty a index STOXX Europe 600 uzavřel na nejnižší hodnotě od...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
EK schválila záměr maďarské MVM koupit českou innogy
včera v 17:49

EK schválila záměr maďarské MVM koupit českou innogy

Maďarská státní energetická společnost MVM Group může koupit energetickou skupinu innogy Česká republika. Akvizici v...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza se v úterý vrátila k růstu, přidala 0,56 %
Pražská burza se v úterý vrátila k růstu, přidala 0,56 %
včera v 16:50

Pražská burza se v úterý vrátila k růstu, přidala 0,56 %

Pražská burza smazala pondělní pokles a začala opět růst. Index PX přidal 0,56 % na 865,12 bodu. Vzhůru šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Soud: Akcionáři Jukosu zabavili obchodní známky k vodce nelegálně
včera v 16:24

Soud: Akcionáři Jukosu zabavili obchodní známky k vodce nelegálně

Bývalí akcionáři někdejší ruské ropné společnosti Jukos zabavili obchodní známky k proslulé ruské vodce nezákonně....
Rusko Právo
COVID nájemné bude k dispozici dalším oborům, schválila vláda
včera v 15:52

COVID nájemné bude k dispozici dalším oborům, schválila vláda

Pokračování programu COVID nájemné se rozšířilo o další odvětví. Žádat o dotaci na komerční nájem budou moci prodejci...
Podpora ekonomiky Česká republika Koronavirus
Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu
Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu
včera v 15:33

Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu

Zatímco plány na využití přímých dotací z krizového fondu Evropské unie v členských státech mnohdy vysoce přesahují...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus
Timmer (Fidelity Investments): Růst cen aktiv navzdory koronaviru byl…
včera v 14:51

Timmer (Fidelity Investments): Růst cen aktiv navzdory koronaviru byl dán rychlými a masivními stimuly

Růst cen aktiv navzdory pandemii covidu-19 mohl vyvolávat dojem, že se trhy odpoutaly od reality, rally ale byla dána...
Americké akcie Koronavirus Rally