Evropské akcie v pátek zpevnily, za celý týden zdražily zhruba o 1,5 %

Evropské akciové trhy zakončily týden v pozitivním pásmu, když se investoři soustředili zejména na výsledkovou sezónu a na údaje o růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí. Vraceli se také ke čtvrtečnímu zasedání Evropské centrální banky.
Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,41 % na 392,13 bodu, za celý týden pak získal 1,68 %. Britský FTSE 100 vzrostl o 0,5 % na 7 701,31 bodu (týden: +0,29 %), francouzský CAC 40 si polepšil o 0,57 % na 5 511,76 bodu (týden: +2,06 %) a německý DAX posílil o 0,4 % na 12 860,4 bodu (týden: +2,32 %).
Dařilo se sektoru základních materiálů, kterému svědčilo uvolnění obchodního napětí mezi Čínou a Spojenými státy. V plusu uzavřelo také odvětví ropy a zemního plynu, které těžilo ze zprávy, že britský ropný a plynárenský gigant BP koupí od australské těžební společnosti BHP Billiton její ložiska na těžbu ropy z břidlic v USA za 10,5 miliardy dolarů. Akcie BP na oznámení zareagovaly růstem o 0,5 %.
Nejvyšší zisk, zhruba 2,2 %, zaznamenal telekomunikační sektor, který nahoru táhl britský operátor BT, jehož akcie vyletěly vzhůru téměř o 5 % poté, co firma odtajnila lepší než očekávané výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí. Skvělá čtvrtletní čísla svědčila také cenným papírům francouzského maloobchodního řetězce Carrefour, které získaly 12 %.
Francouzská automobilka Renault v pátek uvedla, že se jí v prvním pololetí výrazně snížil pololetní zisk, a to o 16,3 % na 2,04 miliardy eur. Příjmy společnosti se však zvýšily o 1,4 % na 29,9 miliardy eur. Akcie Renaultu vzrostly zhruba o 1,9 %.
Evropské akcie (27. července 2018), zdroj: CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Francouzská ekonomika se ve druhém čtvrtletí po zpomalení v prvních třech měsících roku nezotavila. Hrubý domácí produkt stoupl opět jen o 0,2 procenta. Důvodem stagnace jsou nižší spotřebitelské výdaje, vyplývá z předběžných údajů, které v pátek zveřejnil francouzský statistický úřad INSEE.
- Britský ropný a plynárenský gigant BP kupuje od australské těžební společnosti BHP Billiton její ložiska na těžbu ropy z břidlic v USA za 10,5 miliardy dolarů. Je to jeho největší akvizice za téměř dvacet let, napsala agentura Reuters.
- Německá vláda se obává o bezpečí německé rozvodné sítě. Zabránila proto vstupu čínského státního koncernu do německého provozovatele přenosové soustavy 50Herz. Dvacetiprocentní podíl v něm převezme namísto čínského SGCC německá státní banka KfW. Berlín má "z bezpečnostně-politických důvodů velký zájem na ochraně klíčové energetické infrastruktury", uvedlo v pátek německé ministerstvo hospodářství.
- Britské domácnosti vloni utratily v průměru o 900 liber víc, než kolik činil jejich příjem. Do deficitu se tak dostaly poprvé od úvěrového boomu v 80. letech. Schodek podle údajů statistického úřadu ONS dosáhl celkově téměř 25 miliard liber, což odpovídá 1,2 procenta hrubého domácího produktu, uvedl list The Guardian.
Výsledková sezóna
- Francouzské automobilce Renault se výrazně snížil pololetní zisk, promítly se do něho náklady na restrukturalizaci, vyšší výdaje na suroviny a měnové pohyby. Čistý zisk klesl o 16,3 procenta na 2,04 miliardy eur. Podle páteční zprávy firmy provozní marže firmě ale stoupla na rekordních 6,4 procenta z 6,2 procenta.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Ve stavebních firmách v Česku pracovalo letos na konci prvního čtvrtletí 360 679 zaměstnanců a živnostníků, meziročně o 0,9 procenta více. V porovnání s prvním čtvrtletím předkrizového roku 2008 se jejich počet snížil zhruba o desetinu. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Za posledních 19 let, kdy ČSÚ tato data eviduje, šlo letos v prvním čtvrtletí o čtvrtý nejnižší počet.
- Francouzská technologická společnost Atos se dohodla na převzetí amerického konkurenta Syntel za zhruba 3,6 miliardy dolarů. Oznámily to podle agentury Reuters firmy. Akvizice je součástí plánu společnosti Atos rozšířit nabídku produktů a geografickou působnost.
- Dopady protekcionismu na ekonomiku jsou prozatím omezené, spory v mezinárodním obchodě by se však mohly vystupňovat. Uvedl to evropský komisař pro hospodářské a měnové záležitosti Pierre Moscovici po konferenci skupiny největších ekonomik světa G20 v Buenos Aires.
- Pobočka francouzské platební společnosti Worldline, společnost equensWorldline, uzavřela strategické partnerství pro platební transakce s německou Commerzbank. Hodnota partnerství činí pro francouzskou firmu více než 200 milionů eur, uvedl finanční ředitel Wordline Eric Heurtaux. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters.
- Manažer automobilky BMW Markus Duesmann, zodpovědný za nákup a dodavatelské sítě, se stane členem manažerského týmu koncernu Volkswagen. Oznámila to v úterý automobilka, jejíž součástí je i mladoboleslavská Škoda Auto. List Handelsblatt s odkazem na své zdroje napsal, že se Duesmann postaví do čela automobilky Audi, která stejně jako Škoda patří do koncernu Volkswagen.
- Důvěra v českou ekonomiku po červnovém růstu v červenci meziměsíčně klesla o 1,3 bodu na hodnotu 98,7. Snížila se jak důvěra podnikatelů, tak i spotřebitelů. Oznámil to v úterý Český statistický úřad. Meziročně ale důvěra v tuzemské hospodářství stoupla.
- Británie plánuje největší změnu v pravidlech pro vstupy zahraničních firem do britských subjektů za více než 20 let. Aby zabránila tomu, že se domácí podniky v citlivých průmyslových odvětvích dostanou do rukou zahraničních vlastníků, bude mít vláda nově pravomoc zablokovat dohody ve všech sektorech. Ministr obchodu Greg Clark chce zpřísnit stávající pravidla, která jsou omezena na velké transakce, aby zahrnovala všechny britské společnosti včetně malých. Informovala o tom v úterý agentura Reuters.
- Philips a další tři výrobci spotřební elektroniky zaplatí dohromady 111,2 milionu eur za omezování internetového prodeje svých výrobků. Oznámila to v úterý Evropská komise. Pokuta je nižší, protože společnosti Philips, Pioneer, Asus a Denon & Marantz s komisí spolupracovaly.
- Výroba takzvané zelené elektřiny v ČR vyrobené z obnovitelných zdrojů stoupla za posledních sto let 125krát, což je více než u ostatních zdrojů. Ve středu to uvedl mluvčí společnosti ČEZ Martin Schreier. V době vzniku republiky v roce 1918 podle něj disponovalo Československo jako průmyslový pilíř bývalé monarchie v podstatě jediným typem obnovitelného zdroje, a to vodními elektrárnami.
- Průměrná cena nových prodaných bytů v Praze v prvním pololetí meziročně vzrostla o 24 procent na 94 000 korun za metr čtvereční. V porovnání s koncem prvního čtvrtletí se zvýšila o 6,2 procenta. Počet prodaných bytů se meziročně snížil o 3,5 procenta na 2 750. Vyplývá to z údajů developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group, které ve středu zveřejnily na tiskové konferenci.
- U Lubminu na severu Německa začaly přípravné práce na položení plynovodu Nord Stream 2, který bude do Německa přivádět z Ruska plyn po dně Baltského moře. Ve středu o tom informovala agentura DPA. V noci na středu u pobřeží zahájila práce technická loď, na jejíž palubě se bude potrubí svářet a následně ukládat na dno. Pokládka potrubí má začít v srpnu.
- Švýcarská potravinářská společnost Nestlé prohrála bitvu o ochrannou známku na tvar své čokoládové tyčinky KitKat, o kterou usilovala přes deset let. V její neprospěch ve středu rozhodl Soudní dvůr Evropské unie. Přiklonil se tak na stranu konkurenční britské firmy Cadbury a potvrdil názor nižšího soudu, že tvar tyčinky nemá právo na ochrannou známku. Čokoládu ve tvaru čtyř dílků tedy může kdokoliv napodobit.
- Evropská centrální banka na svém červencovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0 %, zápůjční sazby na 0,25 % a depozitní sazby na -0,4 %. Zopakovala také, že sazby zůstanou na současných úrovních minimálně do konce příštího léta. Na minulém zasedání banka oznámila, že v říjnu dále utlumí program kvantitativního uvolňování a v příštím roce už v něm pokračovat nebude.
- Evropská unie nemůže a nebude delegovat výběr svých cel, daně z přidané hodnoty (DPH) či dalších poplatků na zemi, která není členem evropského bloku, a nepodléhala by tak unijnímu dohledu. Na tiskové konferenci s novým šéfem britského vyjednávacího týmu Dominikem Raabem to novinářům řekl hlavní unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier.
- Návštěvníci některých z nejpopulárnějších turistických atrakcí v Británii mohou mít vstup za poloviční cenu. Stačí, když do automatu u vchodu vrátí prázdnou plastovou láhev. Autory projektu jsou provozovatel tematických parků Merlin a nápojový gigant Coca-Cola.
- Britská placená televize Sky, o jejíž převzetí soupeří americké společnosti Comcast a 21st Century Fox, získala ve fiskálním roce 2017/18 (do konce června) více než 500 000 zákazníků. Příjmy zvýšila o pět procent na 13,6 miliardy liber, uvádí čtvrteční zpráva firmy.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair Holdings hospodařila v prvním fiskální čtvrtletí (do konce června) s výrazně nižším ziskem. Promítly se do něho nižší příjmy z letenek a vyšší náklady na paliva i zaměstnance. Její zisk po zdanění klesl meziročně o 20 procent na 319 milionu eur. Kvůli vysoké konkurenci, mimořádně teplému počasí v severní Evropě a nejistotě způsobené řadou stávek aerolinky očekávají pokles příjmů z letenek v letním období.
- Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za letošní druhé čtvrtletí čistý zisk 26,04 milionu dolarů, o rok dříve vykázala za stejné období zisk 27,94 milionu dolarů. Tržby se jí ale zvýšily ze 146,9 milionu dolarů na 159,56 milionu dolarů.
- Největší švýcarská banka UBS ve druhém čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně o devět procent na 1,3 miliardy švýcarských franků. Podle jejího úterního sdělení se o to zasloužily zejména sekce správy majetku a investičního bankovnictví. Výsledek překonal odhady analytiků a banka očekává, že růst úroků v USA jí pomůže k solidním výsledkům i ve zbytku roku.
- Francouzská automobilka PSA Group zvýšila v prvním pololetí čistý zisk meziročně o 18 procent na 1,48 miliardy eur. Podle jejího úterního sdělení k tomu přispělo zejména zlepšení situace v nově převzatých značkách Opel a Vauxhall, které jsou rovněž zpět v zisku.
- Největší německé bankovní společnosti Deutsche Bank ve druhém čtvrtletí klesl čistý zisk meziročně o 14 procent na 401 milionů eur. Bance, která v současné době prochází pod novým vedením restrukturalizací, se ale podařilo zastavit pokles příjmů, uvedla ve středu agentura Reuters.
- Zisk automobilové skupiny Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ve druhém čtvrtletí klesl o 34,4 procenta na 754 milionů eur. Firma v reakci na tento slabý výkon zároveň zhoršila výhled na celý rok. Výsledky hospodaření přišly krátce poté, co firma oznámila, že její bývalý ředitel Sergio Marchionne zemřel.
- Maďarským nízkonákladovým aerolinkám Wizz Air klesl v prvním fiskálním čtvrtletí čistý zisk o 14 procent na 50 milionů eur. Důvodem bylo hlavně dřívější načasování velikonočních svátků a vyšší náklady. Firma sice potvrdila výhled zisku na celý fiskální rok, snížila však odhad růstu kapacity na 18 z 20 procent. Důvodem je narušení přepravy v důsledku problémů se stávkami řídících letového provozu v Evropě a růstu cen pohonných hmot.
- Provozní zisk německého automobilového koncernu Daimler se ve druhém čtvrtletí prudce snížil především kvůli nižším příjmům z prodeje osobních automobilů Mercedes-Benz. Zisk před úroky a zdaněním (EBIT) meziročně klesl o 30 procent na 2,64 miliardy eur. Firma předpokládá, že kvůli obchodním sporům Spojených států a Číny její letošní hospodaření vykáže horší výsledky než v roce 2017.
- Ropným společnostem Royal Dutch Shell a Total se ve druhém čtvrtletí letošního roku dařilo díky růstu cen ropy. Zisk Shellu bez jednorázových položek a očištěný o změnu hodnoty zásob se zvýšil o 30,3 procenta na 4,69 miliardy USD. Zisk Totalu pak stoupl o 44 procent na 3,6 miliardy USD.
- Provozní zisk výrobce letecké techniky Airbus Group bez mimořádných položek se ve druhém čtvrtletí zdvojnásobil na 1,148 miliardy eur. Hospodaření podpořilo zrychlení dodávek letounů A320neo po předchozím zpoždění ve výrobě motorů a zlepšení výkonu programu letounu A350. Firma současně ve čtvrtečním prohlášení potvrdila své finanční cíle na letošní rok.
- Největší světový pivovar Anheuser-Busch InBev hospodařil díky prodejům v období fotbalového mistrovství světa ve druhém čtvrtletí s vyšším ziskem, než se očekávalo. Provozní zisk před úroky, daní a odpisy (EBITDA) stoupl o sedm procent na 5,57 miliardy dolarů.
- Švýcarskému potravinářskému gigantu Nestlé vzrostl za šest měsíců letošního roku čistý zisk o 19 procent na 5,83 miliardy švýcarských franků. Firma uvedla, že k růstu přispělo zlepšení výkonu v USA, Číně a Evropě, zájem o kojeneckou výživu, nižší daně a prodej některých aktivit.
- Výsledky Nokia ve 2Q: Upravený čistý zisk 144 milionů EUR (odhad: 203 milionů EUR), tržby 5,31 miliardy EUR (meziročně -5,4 %, odhad: 5,18 miliardy EUR).
Zdroj: CNBC