Daně fandí víc dluhu než akciím

Většina daňových systémů ve světě je nastavena tak, že pro společnosti je levnější získat peníze prostřednictvím úvěru než akcií. Úroky u úvěrů jsou daňově odečitatelné, zatímco dividendy daněny jsou. Toto "zvýhodňování dluhu" se vyvinulo před mnoha desítkami let. Dnes se všeobecně pokládá za nežádoucí, většina států zatím ovšem nenašla odvahu ho (plně) vyřešit.
Černé body v přiloženém grafu ukazují hodnotu rozdílu v efektivní mezní míře zdanění mezi akciemi a dluhem ve státech EU. Česko je s hodnotou kolem 30 procentních bodů zhruba uprostřed.
Sklon firem upřednostňovat úvěry před akciemi samozřejmě vytváří tlak na růst bankovní páky, to jest podílu poskytnutých úvěrů na kapitálu finančních domů.
Analytici Mezinárodního měnového fondu v nové studii spočítali, že zvýhodňování dluhu může vysvětlit až přibližně 10 % celkové páky tradičních bank, u investičních bank je to až 20 %. Vysoká páka přitom byla jedním z významných faktorů poslední světové finanční krize. Po krizi tato páka mírně klesla, nicméně autoři studie věští, že opět začne růst, mimo jiné také právě v důsledku zvýhodňování dluhu.